1 Yönetmen 1 Film: Jean-Luc Godard / Serseri Aşıklar

 1 Yönetmen 1 Film: Jean-Luc Godard / Serseri Aşıklar
Okunuyor 1 Yönetmen 1 Film: Jean-Luc Godard / Serseri Aşıklar

 

Sizlere Fransız Yeni Dalga Akımı’nın önemli isimlerinden olan, Fransız ve İsviçreli film yönetmeni Jean-Luc Godard’dan bahsadeceğim.

1930 yılında Paris’te dünyaya gelmiştir. Ailesiyle II. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’ye gelmiş ve orada yaşamışlardır. 1940’larda anne babası boşanmıştır. 1949 yılında ise; Sorbonne Üniversitesi’ne etnoloji okumaya başlamıştır. Bu süreçte Cinemateque ve Cineclub’a katılmış Yeni Dalga Akımı’nın öncülerinden olan Andre Bazin ile burada tanışmışlardır.

godard

1960-1965 yılları arasında Anna Karina ile evli kaldı. 1967-1979 yılları arasında ise Anne Wiazemsky ile evlilik yaptı. Anna Karina ile olan filmleri eleştirmenlerce çok beğeni toplamıştır.

Yeni Dalga döneminde yaptığı önemli filmlere bakacak olursa; Serseri Aşıklar (1960), Haftasonu (1967), Bir Artı Bir (1968) şeklinde sıralayabiliriz.

Godard’ın diğer öenmli filmleri ise; Opération ‘Béton’ (1954), Une femme coquette (1955), Hayatını Yaşamak (1962), Çılgın Pierrot (1965),  Çinli Kız (1967), Şen Bilgi (1968), Diğerleri Gibi Bir Film (1968), Bir Amerikan Filmi (1968), İngiliz Sesleri (1969), Pravda (1969) ve daha yazamadığımız birçok filmi de bulunmaktadır.

O dönemin felsefi görüşü olan varoluşçuluk üzerine sinema tezlerini ön planda tutmuştur. Godard, bu dönemde filmlerinde iletişim kopukluğu, toplumda farklı yaşam tarzları, politik tartışma ve olayları konu edinmiştir. Yine bu dönemde çok ses getiren Naoizm’den etkilenmiş ve burjuva sınıfı için film yapmayı reddetmiştir.

serseri aşıklaar

 

Serseri Aşıklar (À bout de souffle,1960)

Godard’ın en önemli ve en bilinen filmlerinden olan Serseri Aşıklar filminden biraz bahsetmek istiyorum.

Serseri Aşıklar filmi sinemada devrim niteliği taşıyan önemli filmlerden biridir. bu filmin bu kadar önemli olmasındaki sebep ise; sinema stüdyoların boyunduruğundan çıkıp sokağa doğru yol alıyor bu dönemde ve bu film Godard’ın ilk uzun metrajlı filmi, akımın da ilk filmi aynı zamanda. Filmin senaryosunu François Truffaut üstenmiştir ve Truffaut’nun bu filmin senaryosunu Godard’a bir gazete ilanında görüp verdiği, oluşan projenin de 1 ayda 90.000 dolar bütçeye çekildiği söylenmektedir.

Peki bu önemli filmde ne anlatılıyor? Konusu ne?

Jean Seberg, Jean-Paul Belmando ve Daniel Boulanger gibi isimlerinde başrolünde olduğu bu filmde, Michel adında bir genç Marsilya’da bir araba hırsızlığı yapar ve kaçtığı sırada bir polisi öldürür. Paris’te daha önce birlikte olduğu Patricia’yı bulur. Patricia bir gazetede stajyerlik yapmaktadır. Michel polis tarafından aranırken bir yandan da Roma’ya gitmek için arkadaşlarından para bulmaya çalışır. Roma’ya Patricia’yı da götürmek ister ama Patricia duygularından emin değildir…

 

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Dilek Can
  Dilek Can
  ziyaretci
  11 ay önce

  Güzel ve yararlı bir yazı. Ellerinize sağlık

  Cevapla
  8