Aynı mı Gün ?

Hayatına başka yerden bakmaya hazır mısın? Küçük değişiklikler büyük değişimler yaratabilir.
 Aynı mı Gün ?
Okunuyor Aynı mı Gün ?

İnişli çıkışlı hayatlarımızdan herkese merhaba, her gün nasıl da birbirinin aynısı gibi görünürken bu kadar farklı olabilir? Farklı mı? Değil mi? Hepsi bizim bakış açımızdan ibaret aslında; bu güne nerden baktığımızla alakalı. Her gün aynı saatte kalkıyor belki de benzer olayları farklı kişilerle hatta aynı kişilerle yaşıyor olabiliriz, bir düşünelim hep aynı tepkiyi mi veriyoruz, sanmam. Önceden çok kızdığımız bir olaya ikincisi tekrarlandığında aynı derecede sinirlenme olasılığımız oldukça düşük olabilir ya da ilk gördüğümüzde huzurla dolduğumuz bir manzarayı ikinci kez gördüğümüzde aynı oranda huzurlu hissetmeyebiliriz. Bu görme sıklığını arttırdığımızda aldığımız haz daha da düşer, alışırız çünkü. Farklı bir açıdan bakalım, ilk başlarda hareketlerine tahammül ettiğiniz bir arkadaşınızın hareketleri aynı olmasına rağmen artık tolere edemez bir duruma gelebilirsiniz, sabır eşiğinizi geçmiştir. Buna yaşadığınız olaylar veya o kişiyle olan yaşantılarınız neden olabilir, belki de bir neden aramak bile absürt olacaktır çünkü bizler değişken varlıklarız. Gördüğünüz gibi hayatımızın bir kuralı ya da çizgisi yok. Kendi dünyamızda bir o yana bir bu yana savruluyoruz, bu savruluşların bazen nedenleri var bazen raslantıları.

 

problem solving close up view hand business woman stopping falling blocks table concept about taking responsibility 1418 55

En başta size bir soru yöneltmiştim, eğer hayatınızın her gününün aynı olduğunu düşünüyorsanız, zaman sizi yutmuş demektir. Yani şunu diyorum zaman geçip giderken bunun farkında olmayışınız ne kadar çok şey kaybettiğinizin bir resmi. Geri kazanamayacağımız tek şey zaman iken bu zamanın nasıl geçtiğinin ve bize neler öğrettiğinin farkında olamamak sizi de korkutmuyor mu? Bir daha şuan ki yaşınızda olmayacaksınız veya şuan yaptığınız şeyi yapmayacaksınız, ya ben her gün aynı işi yapıyorum cevabını veriyorsanız farklı bir günde olduğunuzu hatırlatmak isterim. Eğer dünün bugünden bir farkı yoksa yaratın. Çünkü o fark her zaman var ve sen bunun farkında değilsin, belki de baktığın yerde değildir başka bir akışta araman gerekiyordur.
Yaşamdan doyum almanın bir diğer noktası da bu, farkında olmak. Sahip olduklarının, kazandıklarının, kazanacaklarının hatta kaybedeceklerinin bile. Ya iyi diyorsun güzel diyorsun da nasıl yapacağım? Kaç kere sordun ki bu soruyu kendine, belki de hiç.

 

Neyden mutlu oluyorsun, şuan bulunduğun konumu nasıl güzelleştirebilirsin veya ne tarafından bakarsan daha iyi hissedersin? Yaz bunları, belki de hiç cevap bulamayacaksın işte bu daha kötüsü. Kendini tanımıyor musun, yoksa mutlu mu olamıyorsun? Hepsinin cevabı sende, hayat güzel kuşlar uçuyor demiyorum ama dediğimiz çok zaman yok mu? Aslında o kadar çok şeye sahibiz ki farkında bile değiliz, yokluğa odaklanmaktan varlıklarımızdan kaçıp durmuşuz. Polyannacılık değil bu, bazen değiştiremeyeceğimiz veya geliştiremeyeceğimiz şeyler olur. Bu durumlarda kendi yapabileceklerimize yönelmek gerekir. Başaramadığında üzülmek olağan şeydir fakat başarmak zorunda değiliz bunu bildiğimizde her şey daha tadında ilerler.

 

Denemek, denemek ve denemek. Neden üç kere yazdım ki şimdi? 3.den sonra vazgeçeriz çünkü genelde böyle olur. Olmayacağına inandırılırız, inanırız. Çünkü vazgeçmek her zaman daha kolaydır ve bizler kolay olanı seçmeye meyilliyiz. Başarı hikayelerini dinlediğimizde ise tek bir söz duyarız, asla vazgeçme. Bize masal gibi gelir bu, ama masallar aslında gerçek hikayelerin oluşmasını sağlayan motivasyon kaynaklarıdır. İstediğini alacaksın, vazgeçmezsen. Başaracaksın eğer yeterince denersen. 3 kere değil; 10 kere belki 100 kere, her düştüğünde kalkacaksın çünkü iyi şeyler aslında kötü olaylar yaşarken olur. Daha da güçlenir, daha da çabalamamız gerektiğini öğreniriz tabi doğru yerden bakarsak. Şimdi sen söyle hayatının her günü aynı mı? Yoksa hayatın sana çıkardığı yolların farkında mı değilsin?  Hatırla daha önce de böyle zamanların olmuştu, nasıl üstesinden geldin? Sorularla baş başa kaldığın her güne bir cevap vererek başlamak nasıl fikir? Bir deneyelim, göster kendini.

light bulb drawn yellow with muscular arms 1205 339

 

Yorum Yap