Babalar da Ağlar

Toplumun bize yüklemiş  olduğu   ‘’ erkek adam ağlamaz’’ toplumsal cinsiyet kalıbı aslında erkeklerin üzerine yüklenmiş çok büyük bir yüktür. Duyguların cinsiyeti olmaz ve Babalar da AĞLAR!
 Babalar da Ağlar
Okunuyor Babalar da Ağlar

Çocukluğumuzun en büyük kahramanı olan babalar  hayatımız boyunca arkamızdaki en sağlam kişi olarak hep kalbimizdedir. Hep en güçlü ebeveyn en mantıklı düşünen en doğru kararları veren duygu yumağından ayrı olduğunu düşünürüz. Babaların ağladığını, duygusal konuşma yaptığını belki yaşamımız boyunca hiç görmeyiz çünkü babalar hep güçlü olan ebeveyn olmak zorundadır!

 

37e8b126 54c0 4999 a7df 5b5a260e64e2

Anneler  ilk çocuğunu  kucağına aldığında göz yaşlarına hakim olamaz kendisinden bir can daha dünyaya getirdiği için sevinçlidir ve sevincini haykırırcasına her hareketinde sergiler. Babalar ilk çocuğunu kucağına aldığında kendisini güçlü hisseder ve çocuğunun kulağına şunu fısıldar’’ hep arkandayım ne olursa olsun ben varım ‘’ güçlü bir baban var der. Çocuğunu ilk okula yazdırdığında mutlu hisseder mutluluğunu kızının kafasını okşayarak mutluluğunu belli eder. Oğlu ilk düştüğünde babalar  daha güçlü ayağa kaldırır. İlk basket maçını kızıyla heyecanlı bir şekilde oynar. Oğlunun ilk futbol maçını gururla izler. İlk karne gününde içten içe gurur duyar.  Çocuklarıyla oyun oynarken çocuğunun oyunu kazanması için her türlü yenilgiyi kabullenir. Çocuklarına iyi bir yaşam verebilmek için iyi yatırımlar yapmaya çalışır. Babalar hep güçlüdür hep ayaktadır. Fakat unuttuğumuz bir şey var babalar da duygusaldır. En gurur verici anda en sevinçli durumda içten içe duygularını dile getirir. Babalar da göz yaşı döker ilk okula gittiğimizde ilk düştüğümüzde ve en önemlisi biz üzüldüğümüzde de babalar üzülür. Babalar en güçlü ebeveyn olduğu kadar en kırılgan ebeveyndir. Babalar hep arkamızda olduğu kadar daha çok yanımızdadır. Bizimle deneyimler çoğu duyguyu bizimle üstesinden gelir çoğu zorluğun. Babalar ip yumağı gibidir. Çok karmaşık duyguları bir arada hissedebilir. Hem mutlu hem de çocukları için endişeli olabilir. Hem güçlü hem de bazı zorlukların üstesinden gelemeyeceğini düşünür. Babalar da ağlar çünkü babaların da çocukları için korkuları, umutsuzlukları, endişeleri vardır. Her anda her durumda babalar da yorulabilir. Baba olmak her zaman güçlü olmak demek değil aksine baba olmak her duyguyla her anda kalabilmektir. Babalar da anneler gibi çocuklarının bir parçasıdır. Anneler kadar duyguludur. Anneler kadar kırılgandır.

4c3b593b c340 4be8 8d27 5f2a12214287

Babalar da anneler gibi her duyguyu hissedebilmelidir. Toplumun bize yüklemiş  olduğu   ‘’ erkek adam ağlamaz’’ toplumsal cinsiyet kalıbı aslında erkeklerin üzerine yüklenmiş çok büyük bir yüktür. Duyguların cinsiyeti olmaz ve Babalar da AĞLAR!

 

Yorum Yap