• Ana Sayfa
  • Sağlık
  • Bağışıklığınızı Arttırmada Etkili Olacak Narenciye; Greyfurt Ve Faydaları

Bağışıklığınızı Arttırmada Etkili Olacak Narenciye; Greyfurt Ve Faydaları

 Bağışıklığınızı Arttırmada Etkili Olacak Narenciye; Greyfurt Ve Faydaları
Okunuyor Bağışıklığınızı Arttırmada Etkili Olacak Narenciye; Greyfurt Ve Faydaları

Turunçgiller ailesine mensup olan greyfurt her bir turunçgil gibi faydalıdır lakin greyfurt fayda bakımından diğer turunçgillerden bir adım öndedir.Yedikten sonra ağızda hafif acı ve ekşi bir tat bırakan greyfurt bir subtropikal narenciye çeşididir. Ülkemizde tüketimi son 8-10 yılda yaygınlaşan greyfurtun üretimi de aynı yılları kapsamaktadır.Greyfurt karşımıza şekil olarak; hafif sarı kalın bir tabakaya sahip,iç kısmı portakala benzeyen,çok sulu ve kırmızı,beyaz renkleri olan, çekirdeksiz veya çekirdekli olarak çıkmaktadır. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen greyfurtun içerisinde birden fazla vitaminin ve minarelin bulunduğu bilinmektedir.Greyfurt lif,potasyum ve protein açısından oldukça zengindir.

Bağışıklığı arttırmak

Bağışıklık için greyfurt

Yukarıda greyfurtun faydalarını saymakla bitiremeyeceğimizi dile getirmiştik lakin yazıya dökebildiğimiz kadarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

– Greyfurt,insanların bir kısmının neredeyse sorunu haline gelen kilo takıntısının önüne geçmede çok büyük yardımcı rol oynamaktadır.İçerdiği bol miktarda su sizlerin sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

– Gözlerimiz üzerinde de büyük bir etkisi bulunan greyfurtun görme yeteneği ve göz yorgunlugunun giderilmesi üstünde de etkisi bulunmaktadır.Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz sorunlarında greyfurt bir ilaç niteliğinde kullanılırsa göz sorununa yakalanma riski azalacaktır.

– Diş etlerinizde kanama ile karşılaştığınız durumda greyfurta başvurmak sorununuzu gidermeye yeterli olacaktır.Günde yarım greyfurt tüketimi diş eti sağlınızı korumada sizlere yardımcı olacaktır.

– Böbreklerinizdeki taşların gelişiminin önüne geçmek istiyorsanız düzenli olarak greyfurt suyu kullanımı böbrek taşlarının gelişiminde bir engel niteliğinde olacaktır.

– Faydaları bir hayli çok olan greyfurt kolestrol sorunları olan hastalar için de yararlı bir narenciye çeşididir. Doktorlar genelde kolestrol sorunlarından muzdarip olan kişilere kolestrolü düşürmek için değişik diyetlerin dışında greyfurtta önermektedir.

– Karaciğerlerinizin temizliği için de greyfurta başvurabilirsiniz.Greyfurtun bolca antioksidan barındırması karaciğer sağlığı açısından faydalıdır.

– İçerisinde bulundurduğu C vitamini sizlerin güneş ışınlarından ve kirli havanın yol açtığı cilt sorunlarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

– Kanser düşmanı olan greyfurt aynı zamanda sizin için kanserle mücadele de vermektedir. Vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olan greyfurt.Kansere neden olan kanserojen maddelerle içerdiği bol miktardaki flovanoidler yardımıyla mücadele eder.

– Enfeksiyon hastalıklarında vücudunuzdan enfeksiyonları kovmada ve sizleri bu tür hastalıklardan korumada etkili rolü olan greyfurt bağışıklılığınızı arttırmada da ön planda yer almaktadır.

– Greyfurt kullanımı astım ataklarınının şiddetini azaltır ve atakların gecikmesine ya da atakları daha uzun zaman sonrasına ertelemeye yardımcı olabilir.

– Çocuklarda,sürekli tıkanan burunların ve sürekli gelen öksürük nöbetlerinin önüne geçebilir.

– Aynı zamanda saçların bakımı ve sağlığı açısından faydalı olan greyfurtun saça uygulanması beraberinde dökülme sorunlarına karşı etkili sonuçlar doğurabilir.Greyfurt suyunun kullanımı sizlerin saçlarına yumuşaklık ve doğal bir parlak görünüme sahiplik kazandırabilir.

 

Son olarak sizlerle paylaşmak isteyeceğim konu greyfurtun bazı ilaçlarla tüketiminin gerçekleşmemesi hususu olacaktır.Bu ilaçlar şunlardır:

 

– Epilepsi ilaçları
– Alerji ilaçları
– Tansiyon İlaçları
– Depresyon tedavisi ilaçları
– Kalp ilaçları
– Kolestrol düşürücü ilaçlar
– Grip-nezle ilaçları

 

Uzmanların görüşü bu ilaçların kullanımı gerçekleşiyorsa greyfurt suyu içmemeniz yönündedir.

Yorum Yap