Başarılı Erkek – Başarılı Kadın – Başarılı BİREY

 Başarılı Erkek – Başarılı Kadın – Başarılı BİREY
Okunuyor Başarılı Erkek – Başarılı Kadın – Başarılı BİREY

409fb840 7e64 45ce 9aea 47a387a05d55

Başarı kelime anlamıyla bulunduğu ortamda, yaptığı işte, hedeflediği konuma yerleşmesidir. Başarılı olmak belirli bir statüye sığmadığı gibi belirli  bir cinsiyet kalıbına da sığmamalıdır.  Birey içinde bulunduğu konumu kendi çabasına ve kendi emeğine borçludur. Cinsiyetler arasında başarıyı belirli bir konumda sınırlandırmak çok da doğru olmamalıdır. Bir erkek ev işi yaparak da mutlu olabilir veya bir kadın bir şirkette yönetici konumuna geldiğinde başarıyı elde edebilir. Konumlar başarılar belirli cinsiyet kalıplarına sığmamalıdır.

2250213b 0d16 4e51 93fc ac064de85ae5

Bir çocuk için yapboz  parçalarını birleştirmek kendi yaşıtlarına göre büyük bir başarı olabilir. Aynı durum bir yetişkin birey için de geçerlidir.  Bulunduğu konumda yeterli düzeye gelmesi  birey için de büyük bir başarı olmalıdır. Başarı sadece yüksek konumlarda veya  yüksek maaşlı bir işte  çalışmak olmamalıdır. Küçük bir terfi alan birey de başarılıdır veya evlenen bir birey de kendi iç dünyasında başarılıdır. Kadın ve erkek olarak ne yazık ki alanlarımız ataerkil toplumda farklı da olsa aldığımız başarılar, dereceler  de farklıdır.  Evin içi emekte çalışan bir erkek kendince imkansız bir kalıbı kırmış olduğu için iç dünyasında başarılıdır. Bir kadın iş yerinde görmüş olduğu bütün mobbing’ lere karşı gelerek başarıyı elde etmiş olabilir. Başarıyı belirli kalıplara sokmak kişilerarası büyük haksızlık olur. Ataerkil bir toplumda başarı kelimesi cinsiyetlere göre ayrıldığı ve cinsiyetlere göre kalıplara konulduğu için başarı belirli bir derece olarak algılanıyor. Evli bir kadın için çocuk yapmak büyük bir başarı olabilir veya bekar bir erkek için yönetim kurulu müdürü olmak başarı olabilir. Bekar bir kadın için kendi kliniğini açmak hayatında yapmış olduğu ilk başarısı olabilir veya evli bir erkek için başarı eşine sürpriz yapmak evlilikleri için büyük bir başarı olabilir. Başarı konumlara ait değildir ve aynı şekilde başarı cinsiyetlere de ait değildir. Her birey yaşamında özgürdür ve her bireyin bulunduğu konum kendisi için farklı anlamlar taşıyabilir.

409fb840 7e64 45ce 9aea 47a387a05d55

Başarılı kadın veya başarılı erkek yerine  başarılı birey başarılı bir insan kelimesini günlük kullanımda dilimize yatkınlaştırmalıyız çünkü başarı cinsiyetlere göre belirlenmez bireysel olarak verilen emeğe, çalışmaya ve özveriye bağlıdır. Ataerkil tolumu değiştirmek için günlük kelime kullanımımızı düzelterek başlayabiliriz. Başarılar bireylerin kendilerine aittir. Topluma veya ailesine ait değildir. İçinde bulunduğu koşullar yardımıyla kendini geliştirebildiyse bu başarı bireyin kendisine aittir.

 

Sevgiyle..

 

Yorum Yap