Bedenim Duygularıma Cevap Veriyor Mu?

 Bedenim Duygularıma Cevap Veriyor Mu?
Okunuyor Bedenim Duygularıma Cevap Veriyor Mu?

Bedenimiz muazzam ve hayret edici bir yapıdır. Sindirim sisteminin işleyişi, kan dolaşımı, kalp atışı, böbreklerin süreğen bir şekilde   vücuttaki mineral ve su dengesini düzenlemesi ve beynin saniyeler içerisinde sinaptik aktarım gerçekleştirmesi. Bedenimizdeki bu dengeli ve düzenli sistem adeta büyüleyici fakat biz bu dengeli ve düzenli sistemi duygularımızla bozabilir miyiz ?

 

Biyolojiden sosyolojiye 'duygular' | Bilim ve Gelecek

 

Sınavdan düşük bir not almamız, en yakın arkadaşımızla tartışmamız veya başarılı olduğumuzu düşündüğümüz işimizde tepetaklak olduğumuz anlarda nefes darlığı çekeriz. Bedenimizdeki küçük bozulmalar burada başlar. Nefes darlığında küçük panik ataklar geçiririz ve bu panik ataklar bizi strese sokar. Yaşadığımız stres sonucunda belimizde, ellerimizde ve kollarımızda küçük kasılmalar gerçekleşir ve yaşamımız  ilerledikçe sinir sıkışmaları oluşur. Duygularımız bedenimizdeki denge ve düzene  küçük düğümler atmaya başlamıştır.  Sevdiklerimizi kaybettiğimiz, düşük sosyoekonomik düzey, düşük benlik saygısı, istismara uğrama gibi yaşantılar sonuncunda depresyona belirtileri görülür. Depresyona girmeyle birlikte beyin bazı işlevlerini kısıtlar. Yeteri kadar çalışmayan beyin, düşünme ya da biliş, algı ya da duyum, duygusal düzenleme ,çevreye tepkide bulunma, fiziksel ya da somatik düzenleme davranışsal ya da sosyal düzenleme gibi işlevlerinden birkaçı depresyon durumunda bozulur veya belirli semptomlar meydana gelir.

Beyin ile Makinenin Yakınlaşması ve Gelecek - CyberMag

Haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz zamanlarda, çevremiz tarafından anlaşılmadığımızı düşündüğümüz ve öfkelendiğimiz anlarda içinde bulunduğumuz duygular karaciğere zarar vermektedir. Depresyonda olduğumuz zaman  alkol tükettiğimizde  veya stresli anlarımızda sigaranın bizi rahatlatacağı düşüncesiyle oluşan sigara ve alkol bağımlılığı akciğerlere zarar vermektedir.

0d6b89dc 1249 402d b02f 215945b6ef4c

Duygularımızın karşılıksız olduğu anlarda hissettiğimiz kırgınlık , başkasına duyduğumuz nefret veya aşırı panik olduğumuz  anlarda kalp ritmi artar ve vücuda daha fazla kan pompalamaya başlar bu düzensizlik kalbi yorar.

 

Huzursuz bağırsak sendromu kadınları daha çok "huzursuz" ediyor - Sağlık Haberleri | NTV

Kariyerimizin kötüye gideceğinden, başarısızlıktan, ailemizi kaybetmekten aşırı korktuğumuz durumlarda mide büzülür ve mide işleyişi bozulur. Böbreklerin düzeninin bozulması organların zayıflamasıyla sonuçlanır bu durumda daha çok korkuya kapılırız.

88c3625b 6a9c 4bd9 8321 91b154d29323

Takıntılarımız  en çok mide ve bağırsak sisteminin işleyişini bozuyor. Dalgın hallerimiz, süreğen düşüncelerimiz, kaygı hallerimiz ve endişe duyduğumuz anlar dalağımızın işleyişini etkiler.

bd11df00 e6ba 4008 b2be 9ef6fa84bd29

Yorum Yap