‘’BEN’’ VE ‘’BİZ’’ DİLİ :

 ‘’BEN’’ VE ‘’BİZ’’ DİLİ :
Okunuyor ‘’BEN’’ VE ‘’BİZ’’ DİLİ :

Arkadaş ortamında, ailemizde, eşimizle, sevgilimizle iletişim kurarken hitap şeklimiz kurulan iletişimin  devamını belirler. ‘’ ben bunu yaptım, sen sustun, sen hatalısın, sen hep böylesin, en çok ben çabaladım’’ cümleleri çoğunlukla ilişkilerde oluşan kavgaların ne yazık ki başlangıcıdır.

WhatsApp Image 2021 09 15 at 15.03.07 1

Ben dili bireyin öncelikleri olduğunu belirler mesela benim hayatım, benim mesleğim, ben sorunlarım senin sorunlarından daha büyük veya benim hayatım daha öncelikli demeye çalışır. Ben dilini kuran bireylerin ilişkilerinde öncelikleri olduğunu gösterir.

WhatsApp Image 2021 09 15 at 15.03.07

İlişkilerimizde ‘’biz’’ dili bireyler arasında ki iletişimi daha birleştirici bir bağ haline getirir. ‘’biz seninle mutsuzuz çünkü birbirimizin değerini bilmiyoruz veya bizim çok güzel bir geleceğimiz olabilir eğer birlikte bu ilişki için çabalarsak’’ cümleleri ilişkinin sorumluluğunu birlikte üstlendiklerini gösterir. bir ilişkide tek bir ‘’günah keçisi’’ belirlemek yerine birlikte sorumluluk alarak üstesinden gelmek sağlıklı bir ilişkinin temelini oluşturur.  Ben ve biz dili sadece ikili ilişkilerde değil grupsal etkinliklerde, aile içinde, toplantılarda, sosyal faaliyetlerde daima birliktelik duygusunu aşıladığı için kurulan iletişimde empati ve sempati’ yi de beraberinde getirir.  Hayatımızın her anında daima olumlu veya olumsuz düşünemeyiz duygu değişimlerimiz hayatımızla birlikte zorlaşabilir fakat kurduğumuz cümleler ve kullandığımız dil iletişimlerimizi de kolaylaştırır.

 

Yorum Yap