Benlik

 Benlik
Okunuyor Benlik

Benlik; insanın kendi benliğini algılama ve kavrama biçimidir. Yani kendimiz hakkında düşündüğümüz, inandığımız sahip olduğumuz bütün fikirlerin toplamıdır. Deneyimlerimize dair kayıtlarımız, anılarımız olmadan kim olduğumuza dair bir benlik duygusu geliştirmek mümkün değildir. Benliğimizin farkına varmamızda ki en büyük etken benlik farkındalığımızın olmasıdır. Benlik farkındalığı sürekli kim olduğumuzu sorgulama hali olarak nitelendirebiliriz. Bu farkındalığa sahip isek benlik bilincimiz yüksek olur. Benlik bilincimizin yüksek olması da bizlerin şu anki ve gelecekteki davranışlarımızı daha fazla düzenleme ve kontrol etme imkanı sağlamaktadır. Yaşamımızın her anında kendi benliğimizi başkalarına sunmaktayız. Bunu yaparken de çoğu zaman kendimizi överek, başarılarımızdan söz ederek yapmış oluyoruz. Yani eksik yönlerimizi örterek kendimizi başkalarına olabilecek en iyi olumlu biçimlerde sunmaya çalışırız.

3
”İnsanlar bazen doğruyu duymak istemezler, çünkü içinde yaşadıkları yanılmanın yok olmasını kaldıramazlar”. Kendimizi başkalarına sunarken de sadece kim olduğumuz üzerinden değil, kim olmak istediğimiz üzerinden de hareket ediyoruz. Benlik saygısı kendimizi ne kadar olumlu gördüğümüzle alakalıdır. Her zaman sosyal kimlikler edinmeye çalışırız bu da bizim benlik değerimizi artırır. Çoğu zaman ise benlik saygımız da inişler ve çıkışlar olabilmektedir. Benlik saygımızın düşük veya yüksek olmasında ebeveyn-çocuk ilişkisi, akranlarla olan ilişkilerimiz ve sosyalleşme sürecimiz önemli bir etkiye sahiptir. Bireyde düşük benlik saygısı olması durumunda stres, depresyon, yalnızlık ve yeme problemleri gibi sorunlara yol açar. Yüksek benlikte ise kişi kendine güvenir, kendini değerli hisseder ve yaşamdaki sorunlarla başa çıkabileceğini düşünür. Yüksek benlik saygısının da olumsuz yanları mevcuttur( daha fazla madde kullanımı, daha fazla şiddet davranışı sergileme gibi).WhatsApp Image 2022 04 22 at 04.12.00

Yaşam boyunca yakın bulduğumuz insanlara sınırımızı belirtmeden bağlanıyoruz. Körü körüne o kadar bağlanıyoruz ki kendi benliğimizi kaybedecek hale geliyoruz. Yakınımızdaki insanlarla olan ilişkilerimiz her zaman iyi yönde olmaz. Bazen söyleyecekleri cümlelerle hayatımızın gidişatı hakkında fikir sahibi olup karar verme aşamasına gelebilmektedirler. Bu yüzden karşımızdaki insanlara olan sınırımızı belirtip kendi benliğimizi oluşturmalıyız. Günümüzde kendimizi bulmak o kadar zor ki aradığımız halde bulamıyoruz. Bunun nedeni de acaba bulmaya çalıştığımız zaman kendimize doğru soruları yönlendiriyor muyuz? Veya cevaplandırdığımız sorular yetersiz mi kalıyor? Gözlerimizi dışarı çevirmiş durumdayız ama en başta vazgeçmemiz gereken tek şey bu. Kimse bize yardım edemez, hiç kimse. Tek çıkar yol, gözlerimizi kendi içimize çevirmemizdedir. İçimizi deşip, diplerine inip, derinliklerimizden bir yanıt elde etmeye çalışmalıyız. Hazine sandığımız şey içimizdedir. ”Dışa bakan düş görür, içe bakan uyanır”.

 

 

 

 

Yorum Yap