Beynimizi Kullansak Da Mı Yaşasak Yoksa Kullanmasak Da Saklasak Mı

 Beynimizi Kullansak Da Mı Yaşasak Yoksa Kullanmasak Da Saklasak Mı
Okunuyor Beynimizi Kullansak Da Mı Yaşasak Yoksa Kullanmasak Da Saklasak Mı

Hiç şüphesiz insanoğluna sunulmuş en kıymetli et parçasıdır beyin. 1,4 kg ağırlığındaki bu et 1 litre su,  160 gram yağ, 110 gram protein,15 gram şeker ve 10 gram tuzdan oluşmuştur. Beyin herkesin mutfağında bulunan basit malzemelerden meydana gelmişse o halde beyni bu kadar karmaşık yapan nedir?  İşte birçok bilim adamı bu basit tarifin peşinde koşarak karmaşıklığı çözümlemeye çalışıyor. Bu karmaşık yapı üzerinde deneyler yapıyorlar ve hatta çoğu insan bu uğurda ölüyordu. Ne yazık ki onu keşfetmek tarifi kadar basit değildi. Yüzyıllardır ne işe yaradığını bilmediğimiz ve nasıl kullanıldığı hala çözümlenemeyen bu sinirsel mekanizma kafatasımızın içinde bizimle yaşıyor ve yaşlanıyordu.1416

istockphoto 165628068 612x612 1

Bir beyni kafatasından çıkarıp ona çıplak gözle baktığımızda yaptığı işe dair herhangi bir fonksiyon göremeyiz.  E o zaman ne işe yarıyordu bu et parçası? Beyin uyanık ve uykudayken vücut fonksiyonlarını kontrol ettiğinden ‘yönetici ‘ olarak tanımlanır. Ancak bu tanım, o kadar ʺbir yapı için çok basit değil mi?

Her insanın kafatasında biyolojik olarak var her ne kadar kimisi için omuzlarının üzerinde taşıdığı 1,4 kg ağırlığındaki bir yük olsa da. E onlara da hak vermek lazım! Bu kadar karmaşık bir yapıyı anlamak, onu kullanmakla mümkün olacaktır. Tıpkı bir arabanın test sürüşü gibi, direksiyon başına oturup onu içerden keşfetmelisiniz. Aksi takdirde her araba durduğu yerde sorunsuz görünecektir. Yani ben beynimin turşusunu kuracağım diyenler varsa beyninizi sarımsaklayıp da saklayın.☺

 Sihirli cümle: Beynini kullan! Bu cümle aslında beyninizi kullanmadığınızı ya da düşünemediğinizi değil , aksine beyninizin farkını yaratmanız ve onu ortaya koymanız gerektiği mesajını veriyor.

Her insanda beyin var demiştik. O halde insanı insandan farklı kılan şey nedir? Her birey 6 -7 yaşlarında okula başlar, sınavlar , mezuniyet, iş hayatı, evlilik, emeklilik …  E baktığımız zaman bu sıradan  hayatı yaşamak için mükemmel bir insan beynine ihtiyaç yok.  Sihirli cümle: Beynini kullan! Bu cümle aslında beyninizi kullanmadığınızı ya da düşünemediğinizi değil , aksine beyninizin farkını yaratmanız ve onu ortaya koymanız gerektiği mesajını veriyor. O yolunda giden sıradan hayatınızı , beyninizin gücüyle yolundan saptırmalısınız. Fark yaratmak istiyorsanız, beyninizi kullanmalısınız. Nasıl mı? Onu beyninizi kullanarak siz bulacaksınız.☺

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran özellik; sahip olduğu kıymetli bir şeyi, kıymetli olduğunu bilmeden saklaması ve sakınmasıdır.

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran özellik; sahip olduğu kıymetli bir şeyi, kıymetli olduğunu bilmeden saklaması ve sakınmasıdır. Yanlış olan da bu ya. İşe yarar bir şeyi ve hatta belki en başta kendini sonra dünyayı değiştirebilecek bu gücü ne diye saklıyoruz . Düşünsenize, bir kuş kanadı olduğu halde kanadını kullanmadan yaşayabiliyor. Mümkün mü?  E tabi asıl mesele, bir kuşun kanadının olması değil, kanadını kullanıp güzel diyarlara göç etmesidir. İnsanın beynini kullanıp beyin göçü yapması gibi… İşte bu yüzden kafatasınızın içindeki et parçasının kıymetini, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını bilin. Aksi takdirde sarımsaklayıp da sakladığınız bir beyin, kafatasınıza yük , ayaklarınıza bağ olacaktır. Fark yaratmak için yapabileceklerinizin sınırı yok.

İşte bu yüzden kafatasınızın içindeki et parçasının kıymetini, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını bilin. Aksi takdirde sarımsaklayıp da sakladığınız bir beyin, kafatasınıza yük , ayaklarınıza bağ olacaktır. Fark yaratmak için yapabileceklerinizin sınırı yok.

                                      “Beyin, gökyüzünden daha geniştir. “  -Emily Dickinson- 

Yorum Yap