Bir Garip Adaptasyon

 Bir Garip Adaptasyon
Okunuyor Bir Garip Adaptasyon

Bir Garip Adaptasyon:

Merhaba bu yazımda size hepimizin bu dönemde müzdarip olduğu bir konudan bahsetmek istiyorum. PANDEMİ. Bildiğimiz üzere Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan (nasıl ortaya çıktığı hakkında bir sürü bilgi var) bir virüs önce Çin’den başlayarak tüm ülkeyi, dünyaya nihayetinde de ülkemizi etkisi altına aldı. Halen virüsle mücadele eden ve en yoğun şekilde etkilenen ülkeler arasındayız. Bildiğiniz gibi başarısız kriz yönetimi, yetersiz önlem, geç aşılama ve bilinçsiz vatandaşların eseridir bu durum. Pandemi süreci hayatımızın her alanını olumsuz yönde etkiler biçimde maalesef. Eğitim alanındaki yetersiz alt yapı çoğu öğrencinin derslere bile girememesine sebep oldu. Girebilenlerden çoğu ise verimsizlikten şikayetçi. Bunlardan biri de benim. Şöyle ki okuduğum bölüm ve dersleri daha çok etkinliklere dayanıyor ve en azından benim için daha verimli oluyordu. Şu an derslerden bir hayli uzaklaşmış, hevesim kaçmış böylelikle notlarım da düşmüş durumda. Pandemi döneminin başında bu süreci daha iyi yönetebildiğimi düşünüyorum. Okuduğum bölümle ilgili kitaplar(okumak isteyenler için yazımın içine öneri olarak ekleyeceğim) alıyor onları okuyor kendimce yorumluyor ve çalışmalarımı ona göre yapıyordum-ki bunu öneririm-. Yeni hobiler edinmeye çalışıp kendimi doğaya yönlendirmeye çalışıyordum – bunu hiç bırakmadım 2 çiçek 3 kaktüs 9 kedi ve bir köpekten oluşan bir çiftlik sahibiyim-.

Aslında yazıyı yazma amacım kendi sürecimi anlatmak değildi. Süreci en iyi nasıl değerlendirebileceğimizi yazmaktı kendimce.

Belki sizde benim gibi yapmak istersiniz diye yazıyorum.

Önce sürekli zamanı daha doğrusu zamansızlığı bahane ederek okumayı ertelediğim kitapları temin edip bitirebileceğim en kısa zamanda bitirmeye çalıştım. Çoğunda başarılı oldum. Çoğunluk mesleğimle ilgili kitaplardı( Halkla ilişkiler ve reklamcılık öğrencisiyim) meslektaşlarım için kitapları önerebilirim;

+ Jack FOSTER: Fikir nasıl bulunur,

+ Sam BENNETT & Luke SULLİVAN:  Satan reklam yaratmak,

+ Al & Laura RIES: Marka yaratmanın 22 kuralı

Derslere düzenli girip not tutma, tekrar yapma gibi kararlar alıp asla uygulamadım (pişmanım).

Kendimi mutfağa verip-aslında elim hiç yatkın değildir- bir şeyler yapmayı denedim. Kendisini 30 liraya aldığım pastanın malzemelerine 130 lira koyunca onda da vazgeçtim. Ama başarılı sayılırdım.

Yazının başında bahsettiğim kendini doğaya verme olayını şöyle gerçekleştirdim; zaten köyde ikamet ettiğim için aslında doğadan zaten uzak değildim. Sadece doğaya karşı ilgisizliğimi azaltmak istedim denilebilir. Yeni çiçeklerim ve kaktüslerim var. Kedilerimin ve köpeğimin fotoğraflarını sizinle paylaşabilirim.

Bebeklerim-armi-ve-susam

                                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeklerim armi ve susam

Ve tabi ki kraliçemiz Eyşan

Ve tabi ki kraliçemiz Eyşan

Ve mavi gözlü bebeğimiz İvor.

Ve mavi gözlü bebeğimiz İvor.

Yeni hobi edinme konusunda kendimi fotoğrafçılığa daha doğrusu amatör fotoğrafçılığa verdim ve bazen iyi iş çıkardığımı düşünüyorum. Çektiğim kareleri sizinle paylaşacağım.

Yeni hobi edinme konusunda kendimi fotoğrafçılığa daha doğrusu amatör fotoğrafçılığa verdim ve bazen iyi iş çıkardığımı düşünüyorum. Çektiğim kareleri sizinle paylaşacağım. Yeni hobi edinme konusunda kendimi fotoğrafçılığa daha doğrusu amatör fotoğrafçılığa verdim ve bazen iyi iş çıkardığımı düşünüyorum. Çektiğim kareleri sizinle paylaşacağım.

Birkaç çekimden sonra açının, bakmakla görmenin aynı şey olmadığını anlayacaksınız. Ben amatör olarak çok zevk alıyorum. Profesyonel fotoğrafçıları düşünemiyorum.

Olumsuzlukların yanı sıra biraz pollyannacılık yaparsak pozitif bakıp pozitif görebiliriz. Şöyle ki sosyalleşmenin ötesinde kendimizi daha iyi tanıyacağımız, tanıyabileceğimiz bir döneme girdik. Başımızdan geçen olayların ruhsal olarak etkilerini daha derinlemesine inceleyebileceğimiz bir dönem bu. Kısacası içe-öze- dönüş için iyi bir fırsat oldu. Çoğumuz bunu erteliyor veya görmezden geliyorduk maalesef. Bu durum ileride daha kötü sebepler doğurabilir.

Her ailede özellikle şehir dışında öğrenim gören öğrencilerin aile özlemi, aileyle daha fazla vakit geçirme isteği de gerçekleşti böylece ki ebeveynler de bunun özlemi içindeydi.

Özet olarak her şeyin yanı sıra aslında bize çok normal gelen günlük rutinlerimizin ne kadar kıymetli olduğunu anladık. Bir şeylerin farkına vardık ve tabi ki sürecin sonunda gerçekleştirebileceğimiz yığınla hayalimiz oldu. Hepsini gerçekleştirmek dileğimle…

Yorum Yap