Bir Garip Farklılık

Hiç doğaya gerçekten bakmayı denediniz mi? Yaşanan olayların, oluşan oluşumların, veya renklerin ahengi hiç dikkatinizi çekmedi mi? Belki de bu gün elime aldığım bir fasulye tanesindeki muazzam damarlanmalar yazdırdı ban bu yazıyı. Bu güne kadar dikkatimi çekmemişti oysaki. Gün boyunca kendimi doğaya vermeme neden oldu o minik fasulye tanesi.
 Bir Garip Farklılık
Okunuyor Bir Garip Farklılık

Bir Garip Farklılıkbir fasulye tanesindeki muazzam damarlanmalar yazdırdı ban bu yazıyı. Bu güne kadar dikkatimi çekmemişti oysaki. Gün boyunca kendimi doğaya vermeme neden oldu o minik fasulye tanesi. Uzun uzun dinledim aslında yıllardır evimin arkasında bulunan asi nehrini, kuşların sesini veya yaprakların hışırtılarını. Yaşıyormuş gibi hissetmeme neden oldu bu olay. Ve kendi iç dünyamda anlatılması imkansız bir huzura vesile oldu. Ağaçları ve bitkileri incelerken ‘ne garip renkler var, ne ilginç bir yaradılış.’ Diye söylenip durdum.  Ve sabahtan çıktığım eve döndüğümde hava neredeyse kararmıştı. Doğayı daha fazla gözlemlersen onun tüm varlıkları ile devasa bir organizasyon olduğunun farkına varırsın. Karşılaştığım üzücü görüntüler de mevcuttu tabi unutmamalıyız ki: Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.

Bir gün bakacaksınız; gökteki kartallar, dağlar örten ormanlar yok olmuş, atlar ehlileştirilmiş ve her yer insan evladının kokusuyla dolmuş. İşte o gün insanoğlu için yaşamın sonu ve varlığını sürdürebilme uğraşının başlangıcı başlamış olacak.  Doğa bekçi ile değil, sevgi ile korunur. Kesinlikle karşılığını alacağımız bir sevgidir bu. Bir ağacı sularsanız size meyvesini sunar, bir çiçeği sularsanız size göz alıcı renklerde çiçekler açar, bir ineğe bakarsanız size süt verir. Bunlar hiç yanılmaz. İnsanlar arasında nankörlüğü ile bilinen kedileri sevginizle evcilleştirebileceğinize şahit olacaksınız. Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra pişman olmak için çok geç olacak. İçinde bulunduğumuz bu savaşı doğanın kazanması dileğiyle… Yeşille kalın. Gün içerisinde amatörce olsa da çektiğim bazı fotoğrafları sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum:

 

Ağaçları ve bitkileri incelerken ‘ne garip renkler var, ne ilginç bir yaradılış.

Ağaçları ve bitkileri incelerken ‘ne garip renkler var, ne ilginç bir yaradılış.

Ağaçları ve bitkileri incelerken ‘ne garip renkler var, ne ilginç bir yaradılış.

Yorum Yap