Bir Garip Orhan Veli Kanık (Şair, Yazar, Çevirmen)

 Bir Garip Orhan Veli Kanık (Şair, Yazar, Çevirmen)
Okunuyor Bir Garip Orhan Veli Kanık (Şair, Yazar, Çevirmen)

BİR GARİP ORHAN VELİ KANIK (Şair, Yazar, Çevirmen)

‘Garibim , ne bir güzel var avutacak gönlümü bu şehirde ,Ne de tanıdık bir çehre ; Bir tren sesi duymaya göreyim ,İki gözüm iki çeşme”

WhatsApp Image 2021 01 16 at 18.18.46

13 Nisan 1914 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet Veli Bey annesi ise Fatma Nigar Hanım’dır. Öğrenim hayatına İstanbul’da başlayan Orhan Veli daha sonraları annesiyle Ankara’ya giderek öğrenimini burada tamamladı. Henüz ilkokul öğrencisiyken edebiyata ilgi duymaya başladı. İlk hikayesi  ‘’ Çocuk Dünyası’’ isimli bir dergide yayımlandı. İlk şiiri ise 1936 yılında Varlık Dergisinde yayımlandı. Daha sonraları Ses, Gençlik, ve İnkılapçı dergilerinde de şiirleri yayımlandı. Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday’la birlikte Garip Akımı’nı kurdu. 1947  yılında ‘Yaprak’ dergisinin kurucularından birisi oldu.

Orhan Veli Kanık hece ölçüsü ve uyağın şiiri yozlaştırdığını savunuyordu. Öte yandan şiir için ‘’şiir beş duyuya değil, beyne seslenmelidir’ diyordu.

Orhan Veli’nin şiirlerinde kullandığı ikilemlerde, deyimlerde, kısa ve eksiltili anlatımlarda, ikinci kişilere seslenmede ve halk diline özgü söz kalıplarında görülen örnekler, onun halk diline verdiği önemin en güzel kanıtıdır. Orhan Veli şiirlerinde öne çıkan anlatım özelliklerinden biri de kısa ve eksiltili anlatımdır.

‘’ Ankara’daki kundura boyacılarının, garsonların çoğunun adını bilir, onlarda onu tanır ve severlerdi. Ama başından geçenleri, derdini, üzüntüsünü pek anlatmazdı. Bir şehirden bir şehire haber vermeden giderdi…’’(Melih Cevdet Anday, Orhan Veli için, Yeditepe 1951)

‘’ Sonradan sigara tiryakisi oldu. Çayı çok koyu, kahveyi şekersiz içerdi. İçkiye de düşkündü. Durmadan günlerce şarap içebilirdi. Bununla beraber ağırbaşlılığını kaybetmez, gülümsemesini unutmazdı… Boğaziçi’ne hele Göksu deresine bayılırdı. Balık tutmak, kürek çekmek, yüzmek en hoşlandığı şeylerdi…Yürümekten hiç bıkmazdı’’ ( Adnan Veli Kanık, Orhan Veli için 1953)

ORHAN VELİ

Yani Orhan Veli, şiir sadece yüce duygular, büyük düşünceler için yazılmaz; şiirde sadece güç ve devlet sahipleri konu edilmez; sıradan insanların günlük sorunları, halktan kişilerin kendileri de şiire konu olabilirler, demektir. Böylelikle şiiri elinde tutan ve kendi zevk ihtiyaçlarına göre biçimlendiren üst sınıfların egemenliğinden almakta ve toplumun en geniş kesiminin duygu ve düşüncelerini ifade etme aracı kılmaktadır.
Bugün ki yazıma Orhan Veli’nin güzel bir şiiriyle son vermek istiyorum, bir sonraki yazılarda görüşmek üzere şen ve esen kalınız.

ANLATAMIYORUM

‘’Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
gözyaşlarıma, ellerinizle?
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel
Kelimelerin kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce,
Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.’’

Yorum Yap