Bir Tutam Dal, Bir Kadeh Şarap Ve Birkaç Hap

 Bir Tutam Dal, Bir Kadeh Şarap Ve Birkaç Hap
Okunuyor Bir Tutam Dal, Bir Kadeh Şarap Ve Birkaç Hap

Her insanın hayatı çok iyi bir şekilde gitmez. Hayat şeklimiz bizim mutlu olup olmayacağımızı göstermez bu en zengin insan da olsa, en güzel/yakışıklı insan da olsa böyledir. Mutlu olamama sebeblerimiz yaşadıklarımızdır.Hayatta her zaman çöküş dönemlerimiz olur. Bu dönemleri iyi değerlendirip oradan her zaman güçlü çıkamaya da biliyoruz. Kötü olduğumuz zaman daha da çöküşe girince karanlıkta buluyoruz kendimizi.

Süreç devam ettikçe dahada farklı düşüncelere kapılıyoruz. Düşüncelerin çoğu yaşımıza göre farklılık gösterebiliyor. Mesela eğer ergenlik döneminde bir insansak direk küçük olduğumuz için de daha fazla kötü şeyler yaşamadan intihar edilmesi gerektiği düşüncesiyle bu işlere kalkışabiliyoruz. Fakat olgun ve yaşı biraz daha ilerlemiş biriysek bu karanlıkta kötü alışkanlıklar da edinebiliyoruz. Bu kötü alışkanlıkları edinme sebebimiz de artık yaşayacağımı yaşadım düşüncesidir. Kendimizden küçük olup intihara kalkışanlara ergen deriz fakat kendimizin de o yolda olduğumuzdan haberimiz yoktur.

 

Bağımlısı olduğumuz şeylerin bizi küçük küçük bitirdiğini fark etmeyiz. Yaptıklarımıza bakıp daha sonra insanları yargılamalıyız. Tabi herkesin kafasında kalıplaşmış direk ölüme götürdüğünü bildiğimiz birçok kötü alışkanlık var. Şöyle bakarsak madde kullanımı ve alkol ölümle yakından ilişkili olan kötü alışkanlıklar. Madde kullandığımızda sık sık kullanma isteği doğduğundan çok çabuk ölebiliyor kişi bu yüzden de ölüme diğer kötü alışkanlıklardan daha yakın olduğunu görüyoruz.

Alkol ise kullandığımızda daha da alma isteği yaratıp fazla kullanımdan dolayı kişinin kendi bilincinde olmasını engelliyor ve her şey düşünülmeden yapıldığı için ölümle yüz yüze gelmek daha da kolaylaşıyor. Bunlardan farklı ve ölümle yakın olmasına rağmen herkesin kafasında bir türlü bağdaşmayan sigara var. Etrafımızda gördüğümüz 10 kişiden 1′ i mutlaka sigara kullanıyor. Sigara dediğimiz şey bizi ufaktan ufaktan öldüren bir şey.

 

Hatta en sinsi ve içimize en çabuk girebilen bir kötü alışkanlık sigara. 50 yaşındaki amca da 16 yaşındaki genç kızda kanıyor bu oyuna. İnsanlar daha çok dertlerini götürdüğüne inanıyor fakat giden tek şey sağlık. Duygusal acı yerine sağlık acısını tercih ediyoruz. Boş yere hayatımızı çöpe atıyoruz da diyebiliriz. Hiç bir şekilde vazgeçmemek gerek hayattan. İnanmalıyız fakat eğer her şeyin bir gün düzeleceğine inanarak boş boş sigara içerek oturup beklersek tabikide inanmak bir şeye yaramaz.

Hem inanıp hemde yol belirlememiz gerek. O yolda sağlam adımlar atıp kötü olan şeylerden vazgeçersek inanmak o zaman işe yarar. Sigara, alkol, madde kullanımı sadece hayatımızdan zaman çalar. Bunlar aslında hayatla düşmanlardır. Hayattan uzaklaştırıp inancımızı kaybetmemizi sağlarlar.

Bazen bir kadeh şarap bazen de bir tutam dal güzel gelse de anlık zevkler bize bir şey kazandırmaz. Bize zarar veren şeyleri kötü duruma düşürecekken kendimize yazık ederiz. Çoğu zaman son durakta geri dönmek isteriz fakat dönüş yeri sadece topraktır. Tüm bunları yaşamamak için en baştan yapmamalıyız. Hayat güzel değilse bizim için biz düzene sokup güzel yapmalıyız. Bizi güldürebilen şeylerin ardında koşmalıyız.

Ne olursa olsun gideceğin yol bir şaraptan, bir tutam daldan, birkaç haptan oluşmamalı.

Yorum Yap