Bozkırın Tenezesi: Neşet Ertaş

 Bozkırın Tenezesi: Neşet Ertaş
Okunuyor Bozkırın Tenezesi: Neşet Ertaş

HAK BİLDİĞİM YOLDAN AYRI GİTMEDİM, KOĞULAR GETİRİP GIYBET ETMEDİM,   

GÖNÜLLERİ KIRIP CAN İNCİTMEDİM, BİR GARİP SAZIMI ÇALDIM GİDERİM’

Neşet Ertaş 1938 yılında Kırşehir’de dünyaya gelmiştir. Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısıdır. Babası bağlamanın ustası Muharrem Ertaş’tır. Annesi Döne Hanımı küçük yaşta kaybetmiştir. Ertaş ilkokula gittiği zamanlarda keman ve bağlama çalmayı öğrenir. Babası Muharrem Ertaş ile beraber yörenin düğünlerin de sazı ile türküler söylemeye başlar. Türkiye’nin birçok yerinde ismini duyuran Neşet Ertaş hayatında yalnızca babasını idol aldığını ‘’ Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız’’ sözleriyle belirtir. Başlık Neşet Ertaş iken onun türkülerinde kendini yer edinen, onun için herkesi karşısına aldığı yine de vazgeçmediği büyük aşkı Leylasına değinmeden olmaz. Gelin hep beraber Neşet Ertaş ve Leyla’nın aşk yolculuğuna bir bakınalım.

WhatsApp Image 2021 01 15 at 16.13.55

Neşet Ertaş Cebeci’de bir gazinoda kendisine iş ayarladı. Burada çalışırken aynı zamanda radyoda da eserler okuyordu. Zaman geçtikçe gönlünü burada bir güzele kaptırmaya başladı, Leyla’ya. Leyla da onun gibi gazinoda çalışan bir sanatçıdır. Leyla’ya öyle büyülenmiştir ki hemen babasını arayarak evlenmek istediğini söyler, babası bu haber üzerine Ankara’ya Leyla’yı görmeye gelir. Babası da bu piyasanın içinden bir sanatçı olduğu için insanları az çok tanır, Leyla’yı gözü tutmaz. Bu durumu oğluna da yansıtır, bu kız bizim dengimiz değil, olmaz dese de oğluna söz dinletemez. Neşet Ertaş Leyla ile evlenir ve bu evliliğinden 3 çocuğu dünyaya gelir. Sözünü dinlemeyen oğluna içerleyen Muharrem Ertaş sazını eline alarak oğluyla karşılıklı göndermelere başlar.

+ Temiz ruhlu saf kalplisin şöhretsin
Hakkın vardır evlenmeye evladım
Mevlam sana yapanları kahretsin
Aslı bozuk alma evladım

Yazımızı Felek yazdı Mevla’dan değil
Senin dediklerin evladan değil
Her hata suç bende Leyla’dan değil
Aslı bozuk deme gel şu insana

+ Küsmedim Neşedim kahrettim sana
Baban değil miydim sormadın bana
Olan olmuş yavrum ne deyim sana
Sen aklını yitirmişsin evladım

Bir süre böyle devam eden atışmalardan sonra Neşet Ertaş ve Leyla Hanım anlaşamadıkları için ayrılırlar. Leyla’dan ayrıldıktan sonra yeni parçalar çıkaran ve sanatına yoğunlaşan Neşet Ertaş babasına Cahildim Dünyanın Rengine Kandım göndermesi yaptığı ve Leyla Hanıma Ahirim Sensin dediği efsane türkülerini de bu dönem de çıkarır. Aradan seneler geçse de Leyla Hanıma olan aşkı bitmiyor Neşet Ertaş’ın öyle güzel ve derin bir sevgi ki ondaki , bazen sitem ediyor, bazen ona olan hasretini dile getiriyor ama asla içine kök salmış Leyla’yı bitiremiyor.
Aşık geleneğinin son büyük isimlerinden biriydi. Ölümüyle bir devir kapandı… Gerek türküleriyle , gerek beyefendiliği ve mütevazılığıyla , gerekse söylediği akıllara kazınan sözleriyle hayatımızın her zaman içinde olan Neşet Ertaş’ı sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

WhatsApp Image 2021 01 15 at 16.33.31

Bugün ki yazımı Neşet Ertaş’ın en sevdiğim türküsünün bir dörtlüğüyle,
sonlandırmak istiyorum, diğer yazılarda görüşmek üzeri
HOŞÇA KALIN…

Galbimi galbinde duyan
Halım değil midir ayan
Garibi bu hala koyan
Sen benimsin ben seninim

Yorum Yap