• Ana Sayfa
  • Yaşam
  • Çocuğun Cinsel İstismarı Vakalarında, Çocuğun Üstün Yararı İlkesi Doğrultusunda Uyulması Gereken 10 Temel İlke

Çocuğun Cinsel İstismarı Vakalarında, Çocuğun Üstün Yararı İlkesi Doğrultusunda Uyulması Gereken 10 Temel İlke

 Çocuğun Cinsel İstismarı Vakalarında, Çocuğun Üstün Yararı İlkesi Doğrultusunda Uyulması Gereken 10 Temel İlke
Okunuyor Çocuğun Cinsel İstismarı Vakalarında, Çocuğun Üstün Yararı İlkesi Doğrultusunda Uyulması Gereken 10 Temel İlke

Çocuğun cinsel istismarı vakalarında, çocuğun üstün yararı ilkesi doğrultusunda uyulması gereken 10 temel ilke:

1-Çocuğun fotoğrafı bulanıklaştırılmış ya da bir kısmı kapatılmış bile olsa kullanılmamalıdır.

2-Oluşa dair yorumlarda bulunulmamalı, çocuğun ve ailenin acısına, hislerine, yaşadıklarına dair varsayımsal değerlendirmeler yapılmamalıdır.

3-Çocuğun yaşadığı bölgeye, ekonomik durumuna, ailesine dair yorumlar yapılmamalıdır.

4-Sivil toplum örgütleri, sosyal medyada görünürlüğü olan kişi ve kurumlar, olaya dair aktarımlarını ve yorumlarını yaparken, doğru bilgi vermeye, çocuk haklarına özgü kavram ve kurallara uymaya özen göstermelidir.

5-Failler hakkında; sapık, canavar, psikopat gibi tanımlamalar kullanılmamalıdır. Çünkü bu tanımlar faillerin toplumun dışındaki bireyler olduğu algısını yaratarak istismar sorununu gölgeler.

6-Çocuğun cinsel istismar vakalarını, idam, hadım gibi yaptırımlar üzerinden tartışmaya açmak; küfür, bela gibi söylemlerle öfkeyi dışa vurmak, sorunun çözümü noktasında fayda sağlamayacaktır.

7-Faillerin ırkı, etnik kimliği, ait olduğu gruplar üzerinden yorum yapılmamalıdır. Bu yaklaşım, halkın o kesimlerine mensup gruplarının dışlanmasına yol açar.

7-Faillerin ırkı, etnik kimliği, ait olduğu gruplar üzerinden yorum yapılmamalıdır. Bu yaklaşım, halkın o kesimlerine mensup gruplarının dışlanmasına yol açar.

9-Basının haber alma özgürlüğü, çocuk odaklı haberciliğin önüne geçmemelidir.

10-Mağdur çocukların, yargılama süreci bittikten sonra da hayatlarının devam edeceği unutulmamalıdır.

 

İnternete bırakılan hiçbir iz silinmiyor bu çocukların büyüyeceğini ve yaşadıkları süreçleri arkasında bırakmak isteyeceğini unutmayalım. Kamuoyu oluşturmak, çocukların hayatından değerli değildir ki içerik paylaşmadan da kitle yakalayabilmeliyiz çünkü istismar, istismardır.  Herhangi bir görsele veya kayıta ihtiyaç yoktur; hukuki süreç haricinde anlatarak, açıklayarak kitle oluşturacak seviyeye gelmeliyiz fakat bizler hep bir kanıt istiyoruz, ne olmuş ki acaba diyoruz faili araştırmak yerine olayı araştırıp netleştirmek istiyoruz. Bu netleştirme süreci istismara maruz kalan kişiye ayrı bir baskı yaratıyor, anlaşılmayacak ve yaşadıklarına inanılmayacak korkusu hem çocuk da hem de yetişkin de çok fazla yaşanıyor. Bizler çocukların yanında olmaya çalışırken aslında onların geleceklerini ellerinden alıyoruz, geçmişlerini geride bırakmak isterken ; bizler internete ve insanların zihnine bıraktığımız bu olay ile onların iyileşme sürecini kirletiyoruz.

pexels photo 7292821

Yorum Yap