Dışsal Değil İçsel Motivasyon !!

 Dışsal Değil İçsel Motivasyon !!
Okunuyor Dışsal Değil İçsel Motivasyon !!

Moralimiz bozuk olduğunda sürekli olarak dışarıdan tanıdık bir ses bize destek olsun ‘’ sen güçlüsün bu sorunun da üstesinden geleceksin’’ cümleleri söylesin diye bekleriz. Ne yazık ki kimse bize durduk yere güçlü olmamız için modumuzu yükseltmek için sürekli olarak bu cümleleri kurmayacak.

MOTİVASYON VE BAŞARI TEKNİKLERİ | Edebiyat Sultanı

Kızdığımızda, kırıldığımızda en yakınımızı arar ve bize destek olmasını isteriz. Moralimizi düzeltecek kelimeleri başkasından duymak bedenimizi ve ruhumuzu kısa süreli ağrı kesici ilaç gibi rahatlatır ve anlık olarak kendimizi iyi hissederiz ama unuttuğumuz bir durum var. motivasyon dışsal bir kaynak değildir. Kişi kendisini ne kadar tanıyorsa ve durumunun ne kadar farkındaysa o kadar çabuk toparlanır. Dışarıdan duyması gereken cümleleri kendi içinde kendisine verebiliyor ve bu içsel kaynağın tohumunu yetiştiriyorsa birey olumsuzluklar karşısında kendisi durumu yönetebilir. İnsan sosyal bir varlıktır ve elbette ki kendisinden başka bireylere ihtiyaç duyar. Dışarıdan bir yoruma karşı yeni farkındalıklar kazanabilir fakat dışsal kaynak sadece sorunu bir yere kadar baş edebilir.

Motivasyon Nedir? Nasıl Motive Olunur? | Yeni İş Fikirleri

İçten yanan ateşin dağılması zor ama güçlü olur. Dışsal bir motivasyon etkilidir ama bir yere kadar bireyi idare eder. İçten motivasyon bireyi hem besler hem de sürekli devam eden sorunlara karşı bireyin içinden harmanlanan duygu yumağıdır. Çevresel faktörler kadar içten yanan ateşe daha çok ihtiyacımız var. ilk kabukların kırılması içeriden yanan ateşin harmanlanmasıyla oluşur.

 

Yorum Yap