Dünya Eğitiminde Görülen Bazı İlginçlikler

Eğitim uzaktan ne kadar düzenli olarak görülse de , dünyada karşımıza bazı ilginçlikleri ile de çıkmaktadır. Bu yazımızda dünyadan örneklerle sizlere bunu biraz daha göstermek istedik.
 Dünya Eğitiminde Görülen Bazı İlginçlikler
Okunuyor Dünya Eğitiminde Görülen Bazı İlginçlikler

Yeni bir yazıdan hepinize merhabalar. Bugün sizlerle üstünde duracağımız konu her bireyin alması gereken, bireylerde bulunmazsa ortaya toplumu etkileyecek büyük sorunlar doğuran eğitim olacaktır. Belirttiğim üzere eğitim her birey için şarttır. Bu yazımın içeriği dünyada eğitim alanında yaşanan ilginçlikler üzerine olacaktır. Dilerseniz bu ilginçlikleri incelemeye başlayalım.

 

 • Sizlere aktaracağım ilk bilgi Japonya’dan olacaktır. Japonya’da öğrenciler okullara girerken ayakkabılarını çıkarıp girmek zorundadırlar. Bunun sebebini şu şekilde açıklayabiliriz ; Japonya’da okullarda hademe bulunmadığından dolayı öğrenciler okullarının temizliklerini kendileri üstlenmektedir. Öğrenciler haliyle temizledikleri okulun kirlenmemesi içinde böyle bir yöntem bulmuşlardır.

 • Japonya’da eğitimde gerçekleşen bir başka ilginçlik ise okula giden öğrencilerin servisleri olmamasıdır. Her öğrenci okula kendi imkanı ile gider ve her öğrenci yukarıda da belirttiğim gibi okulun temizliğinden sorumludur.

 • Brezilya’da verilen eğitimde çocukların anneleri ile arasındaki bağ ön plandadır. Eğitim sabah 7’de başlar, öğlen biter. Bütün öğrenciler, anneleriyle birlikte öğle yemeğini yedikten sonra evlerine giderler.

 • Hollanda’da dört yaşını dolduran her çocuk , anında okula yazılarak eğitimlerine başlamaktadırlar.

 • Norveç’te eğitim bir rekabetten çok kapsayıcılık içermektedir. Sekizinci sınıfa gelinceye kadar karne almayan ve bir sınavla karşı karşıya kalmak zorunda olmayan öğrenciler ,aynı zamanda velilerine kimin daha başarılı olduğu açıklanmıyor. Onlara göre her çocuk başarılıdır ve bu yüzden yapılan spor müsabakalarında bile bütün çocuklara birincilik madalyası verilmektedir.

 • Dünyanın en çok öğrencisine sahip olan okul Hindistan’da bulunmaktadır. Montessori Okulu’nda, tam 32 bin öğrenci aynı anda derslere girmektedirler.

 • Bu durumun tam tersi olarak da İtalya’nın Torino kentinde bulunan dünyanın en küçük okulu gösterilebilir. Okulun bir öğrencisi ve bir öğretmeni bulunmaktadır.

  İlginç bilgiler

 

 • Dünyanın okur-yazar oranı en düşük ülkesi yüzde 27 ile Güney Sudan’dır. 6-17 yaş yaş arası çocukların yüzde 70’i , okuldan içeriye adımını atmamıştır.

 • Okur-yazar oranı en yüksek iki kıta, Avrupa ve Güney Amerika’dır. Bu kıtalarda her ülke, yüzde 95-100 arası okur-yazar oranına sahip. Finlandiya, Grönland, Kuzey Kore, Liechtenstein, Lüksemburg, Norveç ve Vatikan’da okuma yazma bilmeyen ‘bir kişi’ bile yoktur.

 • Belki de çocuklarımızın pek hoşnut olmadığı ev ödevlerinin dünyada en çok verildiği yer Çin olarak gösterilmektedir. Öğrenciler, haftada 14 saatlerini ev ödevleri ile geçirmek durumunda kalmaktadırlar.

 • Dışarıdan bakıldığında bazı insanlar tarafından çok kolay gözüken Öğretmenlik aslında dışarıdan görüldüğü gibi değildir. Her toplum tarafından saygı duyulması gereken bu meslek bazı öğretmenleri yorduğu, yıprattığı için seçimlerinin yanlış olduklarının farkına vardırıp o meslekten ayrılmaları ile son bulmaktadır. Öğretmenlik sabır isteyen bir meslektir, kolay bir meslek ise hiç değildir. ABD’de öğretmenlerin yüzde 14’ü, daha mesleklerinin başında yani birinci yıllarını doldurmadan istifa etmektedirler. Üç yılın sonunda istifa edenlerin oranı yüzde 33 , beş yılın sonunda istifa edenlerin oranı ise yüzde 50 olarak bilinmektedir.

 • ABD, 30 yıl öncesine kadar yüksekokul diploması, niteliği ve niceliği açısından dünyada bir numaraydı. Bugün ise 36’ncı sırada bulunuyor.

  ilginç bilgiler

 

 • Belçika’da yüksek öğrenimini tamamlamış gençlerde işsizlik oranı yüzde 3 seviyesindedir. Bu ülkede öğretmenlerin maaşlarına bakacak olursak aldıkları maaşı 57 bin EURO ile OECD ortalaması olan 39 bin EURO üzerinde görebiliriz.

Bugün elimden geldiği kadarıyla sizlere eğitim alanında görülen bazı ilginçlikleri sundum. Bir başka yazıda tekrardan buluşmak dileğiyle, esen kalın…

Yorum Yap