Dünya Sinemasında Bir Şarlo: Charlie Chaplin

 Dünya Sinemasında Bir Şarlo: Charlie Chaplin
Okunuyor Dünya Sinemasında Bir Şarlo: Charlie Chaplin

Charlie Chaplin; Bedenine oldukça büyük gelen pantolonuyla, büyük ayakkabısıyla, elinden hiç düşürmediği bastonu sürekli taktığı şapkasıyla ve sakarlığıyla bilinen bir güldürü ustasıdır. Bu tiplemesine “Şarlo” adını vermiştir. Charlie Chaplin’i biraz daha yakından tanıyalım ve sinema hayatına nasıl başladığını görelim.

Charlie Chaplin, 16 Nisan 1889’da Londra’nın fakir bir bölgesinde dünyaya gelmiştir. Asıl adı: Sir Charles Spencer Chaplin’dir. Annesi ve babası müzikhollerde, tiyatrolarda ve sirklerde çalışan sanatçılardır. Çok küçük yaşta babasını kaybeden Chaplin annesi ile birlikte sahnelerde yer alır. Annesinin rahatsızlanmasından sonra yoksul ve zorlu bir yaşam sürdürür. Chaplin kardeşi Sydney ile birlikte tiyatrolarda çalışmaya başlar. Chaplin 14 yaşındayken “Jim: A Romance of Cockayne” oyununda yer alır ama gösteri fazla ilgi görmez. O yıl bir başka oyun olan Sherlock Holmes’ta yer alır. Bu oyunla diğerinin aksine daha fazla ilgi görür ve İngiltere’de turnelerde gezer.

Charlie-Chaplin-Biography

1913 yılına gelindiğinde ise; ABD’ye gitmiştir ve Mack Senett’in yardımlarıyla oyunculuk hayatına atılmıştır. 1914 yılında ise; “Making A Living” ve “Kid Auto Races in Venice” filmlerinde yer almıştır. “Kid Auto Races in Venice” filminde kullandığı bol pantalonu, şapkası, büyük ayakkabıları ve elinden düşürmediği bastonuyla “Şarlo” tiplemesini yaratmıştır. 1917 yılında birçok kısa filmde yer almıştır ve dünya çapında büyük bir üne sahip olmuştur. 1918 yılında ise A Dog’s Life filminin yönetmenliğini yapmış ve filmde ilk kez kardeşi Sydney ile birlikte oynamıştır. 1919 yılında Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks ve D.W. Griffith “United Artists” adında bir film yapım şirketi kurmuşlardır. Bu yapım şirketinden sonra Chaplin’in başyapıtı olan Altına Hücum, Sirk, Asri Zamanlar gibi filmleri çekilmiştir.

Filmlerinde akrobatik hareketlere, mizansenlere oldukça yer vermiş ve komedi dalında büyük başarılar sergilemiştir. Yarattığı Şarlo tiplemesi insanlar tarafından büyük beğeni alsa da ABD vatandaşlığını reddettiği için ülkede onun adına karalama kampanyaları oluşmasına neden olmuştur. Altına Hücum filminde bazı sahnelerde komünizm propagandası yapması sebebiyle de ABD’ye girmesi yasaklanmıştır. Bu olaylar üzerine Chaplin, karısı ve çocuklarıyla İsviçre’ye yerleşmiştir.  1972 yılında ise Oscar ödülü almak için ABD’ye gitmek zorunda kalır. Aynı yıl “Sahne Işıkları” filmini çekmiş ve bu filmiyle de Oscar almaya hak kazanmıştır.  1975 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından “Şövalye” unvanına layık görülmüştür.

Oyunculuğu ve yönetmenliğinin yanı sıra kurgu, film müziği bestesi de yapan Chaplin. 25 Aralık 1977 yılında 88 yaşında İsviçre’de vefat etmiştir.

Yorum Yap