Ebeveynlerin Beşik Seçimi

 Ebeveynlerin Beşik Seçimi
Okunuyor Ebeveynlerin Beşik Seçimi

Bebeklerinin rahatlığını önemseyen ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi de bebek beşiğinin nasıl olması gerektiğidir. Sonuçta  0-2 aylığa kadar günde ortalama 10,5 ila 18 saat, 2-12 aylıkta 14 ila 15 saat, 1-3 yaşında 12 ila 14 saat ve 3-6 yaşında 10 ila 12 saat aralıklarında uyuyan çocuklar; gördüğümüz gibi günün çoğunu uyuyarak geçiriyor. Bu da demek oluyor ki alacağınız beşiğin o kadar da kolay bir seçim ile alışverişi bitireceğinizi düşünmeyin. Tabii dikkat edeceğiniz unsurları bildiğiniz zaman zorlanmayacağınızı umuyorum. Şimdiden kolay gelsin 🙂

fe ngo bvx3G7RkOts unsplash

Öncelikle şu konuda hem fikir olalım sayın anne adayları. Çocuğunuzu yanınızda değil direkt olarak kendi yatağına yatırmalısınız. Tabii her olayın avantajı ve dezavantajı olduğu gibi bu yöntemin yani beraber uyumanın da avantajı ve dezavantajı vardır. Çocuğunuza güven duygusunu ve aranızdaki bağı kuvvetlendirirken; ilerleyen yaşlarda yatağını ayırmak istediğinizde bunu yapmak biraz güç olacağını belirtmem gerekir. Ufacık bir horlama sesinden dolayı uyanabilme riski bebeğinizi sürekli emzirmek veya uyutmanızı gerektirebilir. Bu da uykunuzdan her üç saatte bir fedakârlık göstermenizi gerektiren bir durum olacak desem yanlış olmaz. Ayrıca bu durum çocuğunuzun uyku geçişlerine de zarar verecektir. Yine ebeveynlerin, bebekleri ile aynı alanda uyuyup aynı havayı soluması da çocuk açısından sakıncalı bir durumdur. Ama illa yanınızda uyumasını istiyorsanız bu ilk 3-6 aylığa kadar olmalıdır. Bu da yanlış anlaşılmasın. Aynı oda fakat ayrı yataklarda uyumak şartıyla.

Bebeğiniz Nerede Uyumalı?

Bebeğiniz Nerede Uyumalı?

Bebek beşiği alternatifleri fazladır. Fakat sizin göz önünüzde bulundurmanız gereken unsurlar naçizane fikrim olarak güvenlik, konfor, fonksiyon, taşınabilirlik,  fiyat gibi unsurlar vardır. İsterseniz bu fonksiyonları biraz daha açalım:

 • Güvenlik bir beşikte aranması gereken en temel özelliktir. Bu yüzden beşikte parmaklıklar arasındaki genişlik en fazla 6 santim olmalıdır. Yani bebeğin başının parmaklıklar arasından geçemeyecek olmasını göz önünde bulunduralım.
 • Çok hafif malzemelerden de yapılmadığına dikkat edelim. Düşme tehlikesinin olduğunu böylelikle göz önünde bulundurmuş olalım.
 • Yapay malzemelerden değil de ahşap gibi doğal malzemelerden üretilen beşik olduğuna dikkat edelim.
 • Bebeğinizin yatakla karyola arasına kayıp sıkışması gibi durumların olmaması için yatağın beşiğe tam olarak oturması ve arada hiç boşluk olmaması gerekmektedir. Bu kritere uygun beşiği de yatağın kenarlarından üç veya daha çok parmak ölçümü ile belirleyebiliriz.
 • Beşiğe yatağın konulacağı yere dikkat edin. Eğilmiş, bükülmüş, kırık veya parçalarının bölünmemesine dikkat edin. Eğer aldığınız yatak raylı bir sistemin üzerine konacaksa ray bağlantılarının dayanıklı olmasına dikkat edelim.
  Bebek Beşiği Seçimi

  Bebek Beşiği Seçimi

   

 • Bebeğinizin ilgisini çekmek için yatakta dönence gibi aparatlar da varsa bu bebeğinizin ulaşamayacağı mesafede olmalıdır. Tabii bu aparat bebeğinizin oturabileceği yaş dilimine geldiğinde kaldırılmalıdır.
 • Bebeğinizin giysileri takılmasın diye kenar topuzları varsa en fazla 15 mm olmalıdır.
 • Döşeği sert olmalı ve beşiğe tam olarak oturmalıdır.
 • Eksik, gevşek kırık ya da düzgün takılmamış vida, köşebent gibi madeni eşya olmamalıdır.
 • Anne yanı beşiği alabilirsiniz fakat 3-6 aylığa kadar kullanacağınız için size yeni masraflar çıkaracağından ayarlanabilir (ki buna büyüyen beşik diyorlar) beşik alınmasını tavsiye ederim.
 • Beşiğin içine geçecek olursak; çarşaflarının pamuklu, terletmeyen ürünler olduğuna dikkat edelim. Sadece beşikler için üretilmiş lastikli çarşaflar kullanabilirsiniz. Boğulma tehlikesinin olacağı aparatları beşiğin içerisinde bulundurmayalım.
 • Bebeğinizin odasının ısısı 21- 25 derece arasında olduğuna dikkat ediniz. Ayrıca bebek odasının sessiz, sakin, loş ışık içeren bir ortam olması da önemli bir kriterdir. Aydınlığı ayarlanabilir ışıkları seçmeniz sizin için kolaylık sağlayacaktır.
 • Keyifli alışverişler dilerim J

Yorum Yap