Ege’nin Kara Gözlü Fasülyesi (Börülce)

 Ege’nin Kara Gözlü Fasülyesi (Börülce)
Okunuyor Ege’nin Kara Gözlü Fasülyesi (Börülce)

 Sağlıklı beslenme deyince hepimizin aklına sebze tüketimi geliyor. Özellikle demir ve kalsiyum kaynağı olan ıspanak, içerisinde yüksek miktarda protein bulunduran brokoli, c vitamini bakımından zenginliğiyle bildiğimiz havuç gibi sebzeler en çok tükettiğimiz sebzeler arasında bulunuyor. Bu sebzelerden farklı olarak sizlere anavatanı Güney Asya ve Hindistan olan, ülkemizde Ege bölgesinde üretilen ve maalesef Anadolu’da fazla bilinmeyen börülce, diğer bir bilinen adıyla karnıkaranın faydalarından ve nasıl tüketilebileceğinden bahsetmek istiyorum.

borulce 1

kara gözlü fasulye-börülce

B9 ve B1 vitaminleri ile demir, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri, lif bakımından zengin bir baklagildir

 İçerisinde bulundurduğu yüksek orandaki lif sayesinde sindirim sistemini düzenlemekle birlikte kabızlık problemlerine de iyi geliyor. Ayrıca lifli besinlerin sindiriminin daha yavaş olması sebebiyle daha uzun süre tok tutarak kilo vermeye de yardımcı oluyor. Bunlarla birlikte demir eksikliğinden kaynaklanan sinir stres ve yorgunluğun azalmasına yardımcı olup hücrelerin yenilenmesi, yaraların daha kolay iyileşmesini de sağlamakta.

Nasıl tüketebiliriz?

 Görüntü itibariyle de fasulyeye benzeyen börülce tüketim olarak da hemen hemen fasulye gibi tüketilebilmekte. Özellikle zeytinyağlı yemekleriyle adeta fasulyenin yerini aratmamakla birlikte etli yemekleri ve salatasıyla da soframızı süslemekte.

Sizler için buraya harika bir de börülce salatası tarifi bırakıyorum afiyetle.

  • 1 su bardağı kadar börülceyi sıcak suda 1,-2 saat kadar haşlıyoruz.
  • Haşladığımız börülceleri başka bir kaba alarak üzerine istediğiniz kadar konserve mısır, kornişon turşu, dere otu, kapya biber ve taze soğan ekliyoruz.
  • 2 yemek kaşığı zeytin yağı, 4-5 damla limon suyu, 1 yemek kaşığı nar ekşisi ve yarım çay kaşığı tuzu birlikte karıştırarak salatamızın sosunu hazırlıyoruz. Sosumuzu salatamızın üzerine ekleyerek servis ediyoruz.

 

Yorum Yap