Evde İki Malzeme İle Katkısız Labne Peyniri Yapımı

 Evde İki Malzeme İle Katkısız Labne Peyniri Yapımı
Okunuyor Evde İki Malzeme İle Katkısız Labne Peyniri Yapımı

Herkese merhaba! Bugün sizlere hem pastalarda hem de kahvaltılarda kullanılan muhtemel lezzet labne peyniri tarifiyle geldim. Henüz süt ürünlerini evde denemeyenlerin ilgisini bile çekecek ayrıca  onların ilk tecrübesi olma yolunda aday olan tarifimize başlayalım o halde..

Ben tarifimi her zaman kullandığım ölçülerle sizlere sunacağım ama siz daha fazla, daha az yapmak isterseniz orantılı olarak malzemelerin miktarında değişiklik  yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 litre süt
  • 2 yemek kaşığı süzme peynir

Öncelikle şunu söylemeliyim ki yapacağımız labne için kullanacağınız sütün  taze, çiğ olduğundan emin olun. Eğer sütü temin edemezseniz market sütü de olabilir ancak  taze süt ile arasında lezzet açısından  az fark olabilir.

Yapılışı

1- Sütü tencereye boşaltıp ocağa alalım ve kaynayıncaya kadar arada kepçeyle karıştıralım.

2- Süt kaynadıktan sonra ocaktan alalım üzerini ince bir tülbent ya da bezle kapatıp ılımasını bekleyelim.

3- Bu işlemde mayalamaya geçelim:

EVDE İKİ MALZEME İLE KATKISIZ LABNE PEYNİRİ YAPIMI

İlk adımda mayalama için uygun sıcaklığı serçe parmağımızı ılıyan süte daldırdığımızda  dayanılabilecek sıcaklıktaysa, bu sonraki adımımıza geçebileceğimizin göstergesidir.

İkinci adımda bir kaseye süzme peynirini alıp ılıyan sütten az az alıp süzme peynirini pürüzsüz kıvama gelene kadar karıştıralım.

Üçüncü adımda karıştırdığımız pürüzsüz peyniri yavaşça ılıyan süte aktarıp  karıştıralım. Ardından tencereyi sabit kalacağı ılık ortama bırakalım . Etrafını üstünü tamamen kapatabilecek biz bezle sarıp yaklaşık 10-12 saat boyunca mayalanması için bekletelim.

 

4-Mayalanma süreci bittikten sonra süzme işlemine geçelim. Öncelikle temiz tülbent alıp süzgecin içerisine yerleştirelim  ve altına da süzgeçle aynı büyüklükte bir kap koyalım.

Daha sonra tülbentin kenarlarını süzgece iyice yerleştirdiğimizden emin olduktan sonra mayalanmış sütü süzgeç üzerindeki tülbente aktaralım ve tülbentin kenarlarını kavradıktan sonra güzelce sıkalım.

5- Bu işlemin ardından tülbent içerisinde duran mayalanmış labneyi biraz daha süzülmesi için yaklaşık 6 saat boyunca bekletelim. Bu arada ben bekletme işlemini buzdolabında yapıyorum sizlere de öneririm. Süt ürünü olduğundan riske atmamakta fayda var.

6- Son süzülme işleminden sonra tülbenti açıp labneyi kontrol edelim. Eğer kıvam olarak biraz daha pürüzsüz olmasını istiyorsanız mikserden geçirebilirsiniz.

7- Son olarak labneyi genişçe bir kaba alıp yayalım.

EVDE İKİ MALZEME İLE KATKISIZ LABNE PEYNİRİ YAPIMI

TÜYO: Sizlere süzdüğümüz peynir altı suyuna dair birkaç bilgi paylaşmak isterim. Süzdüğümüz peynir altı suyu önemli bir protein kaynağı olduğundan bağışıklık sistemine sindirim sistemine iyi geldiğine dair araştırmalar bulunmakta.(Eğer kronik rahatsızlığınız varsa doktorunuza muhakkak başvurarak tüketiniz.)

TÜYO: Peynir altı suyu ile hem lezzetli hem de hafif hamur işi  poğaçalar, börekler yapabilirsiniz.

Ve bir yazımın daha sonuna geldim. Ben kendi tecrübelerimle bilgilerimi aktarırken keyif aldım, umarım sizler de benim gibi keyif almışsınızdır. Eklemek istediklerinizi ya da denedikten sonraki düşüncelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum, şimdiden afiyet olsun. Sağlıcakla kalın…

Yorum Yap