Fıtık ve Belirtileri Nelerdir ?

 Fıtık ve Belirtileri Nelerdir ?
Okunuyor Fıtık ve Belirtileri Nelerdir ?

Bu yazımda sizlere çağımızın neredeyse en can sıkıcı- hangisi öyle değil ki- sağlık problemlerinden birinden bahsedeceğim, fıtık. Peki nedir bu halk arasında sık sık konu olan ve neredeyse herkesin hayatına, hareketlerine kısıtlama getiren fıtık? Öncelikle tanımını yapalım: Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı kaymasına fıtık denir. Fıtık genelde batında gözükse de üst kalçada, göbek deliğinde ve de kasık bölgesinde de sıkça görülebilmektedir. Fıtık çeşitleri ilk etapta hayati tehlike arz etmez ama kendiliğinden de geçmez. Halk arasında yaygın görülen fıtığın tek tedavisi cerrahi ameliyatlardır. Daha tehlikeli komplikasyonları önlemekte cerrahi işlemler önem taşımaktadır.  Geçici tedavileri olsa da maalesef kesin çözüm getiren tek tedavi ameliyattır. Fıtık, kadın ve erkek ayırmaksızın hemen hemen her yaş grubunda görülebilir. Fıtık doğuştan olabildiği gibi hamilelik döneminde de meydana gelebilir. Ancak en sık görülen fıtığın kasık fıtığı olduğunu söyleyebiliriz. Kasık ve göbek fıtığını görülme oranlarına göre ayırmak gerekirse; kasık fıtıkları erkeklerde daha çok görülürken göbek fıtıkları ise kadınlarda daha sık görülmektedir. Fıtık oluşumunun sıkça görüldüğü bir diğer kişiler ise ağır yük kaldıran ve ağır işlerde çalışan kişilerdir. Aynı zamanda kronik kabızlık ve sık sık tekrarlayan öksürükte fıtık oluşumunu tetikleyen başlıca unsurlardandır. Fıtık oluşumu hemen hemen her yaş grubunda görülebileceği gibi 70 yaş üzerindeki kişilerde daha sık görüldüğü belirtilmektedir.

Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı kaymasına fıtık denir.

Fıtık belirtileri:

Belirtilerini bilmek öncesinde oluşumunu veya daha da ilerlemesini engellemek için önemlidir. Tabi bu belirtiler fıtığın oluştuğu bölgeye göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle öncelikle fıtık oluşumunu tetikleyecek ve fıtığı doğrudan etkileyecek hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Bu belirtiler şunlardır: cerrahi ameliyat sonrası dikkatsiz davranmak, ağır kaldırmak, ıkınmak ve öksürmek gibi durumlar fıtığın tekrarlamasına veya olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Vücut yapımıza uygun yastık, yatak kullanımı bel veya boyun fıtığını tetikleyebilir. Dengesiz yürüyüşler, kaldırabileceğimizden fazla ağır kaldırmak, kambur bir duruşta bu durumu tetikleyecektir. Kadınlarda hamilelik sürecinde alınan kilolar fıtığa neden olabilmektedir. Aynı zamanda yanlış bir oturuşta.

Fıtığın çeşitleri vardır. Uygulanan tedavi veya cerrahi ameliyatlar, karşılaşılan belirtiler fıtığın vücutta oluştuğu yere göre farklılıklar gösterir. Toplamda 5 çeşidi vardır. Bunlar:

  1. Boyun Fıtığı:

Bu diskler zamanda yıpranarak sertleşirler ve yerlerinden kayma yaparlar. Bu durum ise sinirlere baskı uygulayarak şiddetli ağrılara sebebiyet verir. Kişinin günlük yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve kollarda güç kaybına neden olan boyun fıtığı, boyun, sırt ve kollarda ağrılara neden olur.

Oldukça sık görülen fıtık çeşitlerinden biri olan boyun fıtığı, boyun omurlarında bulunan disklerin zamanla deforme olarak fıtıklaşmasıdır.

  1. Bel Fıtığı:

Sıkça görülen fıtık türlerinden biri de bel fıtığıdır, tıpkı boyun fıtığında olduğu gibi beldeki disklerin zarar görmesi ve zorlanması nedeniyle oluşan yırtık sonucunda oluşan fıtıklardır. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bel fıtığı, kol ve sırt ağrılarının yanı sıra şiddetli bel ağrılarına neden olmaktadır. İlerleyen zamanlarda kişinin yürümesini etkileyen bel fıtığı aynı zamanda bel ve bacaklarda ağrı ile birlikte uyuşmalara neden olmaktadır. Hastanın oturup kalkmasını engelleyen ve zorlaştıran bel fıtığı, tedavi edilmemesi durumunda iktidarsızlık ile birlikte idrar tutamama sorunu ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bel fıtığı, kol ve sırt ağrılarının yanı sıra şiddetli bel ağrılarına neden olmaktadır

  1. Kasık Fıtığı:

En sık rastlanılan fıtık türlerinden biri ise kasık fıtığıdır, kasık bölgesinde meydana gelen şişlik ve ağrıdır. Kasık bölgesinde meydana gelen bu şişlik, fıtığın olduğu tarafa doğru yatınca, ayaktayken, öksürürken ve ıkınırken daha fazla belirginleşebileceği gibi şiddetli ağrılara neden olabilir. Kasık fıtığı bulunan kişilerin fıtık olan bölüme bastırınca ağrı ile birlikte yanma söz konusu olabilir.

  1. Göbek Fıtığı:

Özellikle doğum sonrasında kadınlarda sıkça görülebilen bir tür olan göbek fıtığı hemen hemen her yaş grubunda meydana gelebilir. Fıtık oluşumunun genellikle göbek bölgesinde meydana geldiğini söyleyebiliriz.

  1. Ameliyat Yeri Fıtığı:

Ameliyat sonrasında kesilen yerin çevresinde meydana gelen fıtıktır. Doğuştan meydana gelen fıtıkların yanı sıra öksürme, ıkınma, ağır kaldırma, kabızlık ve idrarda zorlanma gibi durumlar ameliyat yeri fıtığını doğrudan tetikleyen unsurlardır.

 

Yorum Yap