Flört Şiddeti Nedir?

 Flört Şiddeti Nedir?
Okunuyor Flört Şiddeti Nedir?

FLÖRT ŞİDDETİ

Flört şiddeti; her yaştan bireyin flört ilişkisi içerisinde karşılaşabileceği bir şiddettir ama evlilik öncesi ilişkide ortaya çıkması sebebiyle daha çok lise-üniversite çağındaki gençleri kapsayan bir sorun olarak düşünülür. Ağırlıklı olarak 13-23 yaş arasında görülür. Ergenlikle başladığını ve yaş alt sınırının azımsanamayacak kadar düşük olduğunu göz ardı etmememiz gerekiyor.

Kişinin şiddeti yaş, statü, eğitim seviyesi fark etmeksizin çoğu zaman fark edemediğini ya da kabul edemediğini görüyoruz. Oysaki şiddet çoğu zaman ‘Ben geliyorum!’ der. Partnerinizin toplumsal cinsiyet normlarına nasıl yaklaştığı, çevresindekilere nasıl davrandığı, size karşı tutumu, öfke kontrol seviyesi ve sizin onun yanındayken nasıl hissettiğiniz, vb. daha birçok uyaranda aslında şiddet gölgesini gösterir.

Gelin flört şiddetine daha yakından bakalım.

  Flört Şiddeti: Toplumsal cinsiyet güç eşitsizliğinin doğurduğu bir şiddet biçimidir. Duygusal/romantik/cinsel bir beraberlik içerisindeyken ya da beraberlik bittikten sonra partnerlerden birinin diğeri üzerinde ya da birbiri üzerinde güç ve kontrol kazanmaya çalışması, zarar verici davranışlarda bulunmasıdır. Partnerin karşı tarafa fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve dijital şiddet içeren davranışlarda bulunmasıyla oluşur.

‘Sevgili şiddeti’, ‘romantik partner şiddeti’, ‘yakın partner şiddeti’, ‘ilişkisel şiddet’, ‘ilişki içi şiddet’ gibi kavramlar da flört şiddeti yerine kullanılabilmektedir.

flört şiddeti yazı arası görsel

  Fiziksel Flört Şiddeti: Partnerlerden birinin diğerinin bedenine kasıtlı olarak zarar vermesidir. Vurmak, tokat atmak, yumruk atmak, bir eşya fırlatmak, bıçak ya da silah çekmek, itmek, tekmelemek, ısırmak, saçını çekmek fiziksel şiddet örnekleridir.

 

Cinsel Flört Şiddeti: Partnerlerden birinin diğerini cinsel birliktelik veya yakınlık yaşamak için zorlaması, cinsellik konusunda ‘hayır’ı kabul etmemesidir. Partnerlerden birinin diğeri istemediği halde öpmesi ve dokunması, alkol veya madde etkisi altındayken ya da bilinç yerinde değilken cinsel birliktelik kurması, cinsel birliktelik sırasında, öncesinde veya sonrasında küçümseyici ve kaba bir tutum sergilemesi, doğum kontrol yöntemlerini kullanmaması veya kullanımına izin vermemesi cinsel şiddet örnekleridir.

Psikolojik Flört Şiddeti: Partnerlerden birinin diğeri üzerinde korku, kendine olan güveninin azalmasına, suçlu hissetmesine neden olan; duygu ve davranışlarını kontrol altına alan söz ve eylemleri içermektedir. Lakap takma, hakaret etme, iftira atma şiddettir. Partnerin ‘koruma’ adı altında diğerini yönlendirmesi, ne giymesi/kimlerle konuşması gerektiğini söylemesi, kısıtlaması şiddettir. Başkalarının önünde küçük düşürmek ya da yıkıcı eleştirmek şiddettir.

Psikolojik şiddet araştırmalara göre en yüksek oranda bildirilen şiddet türüdür.

Sosyal Flört Şiddeti: Partnerlerden birinin sevgi ve kıskançlığını öne sürerek diğerinin sosyal ilişkilerini kısıtlaması, partnerinin yalnızlaşmasına sebep olacak şekilde davranmasıdır. Kıskançlık sevginin dışa vurumu değildir. Partnerlerden birinin arkadaşlarına zaman ayırdığında/görüştüğünde diğerinin onu eleştirmesi, küsmesi, ona yakınması şiddettir.

Dijital Flört Şiddeti: Partnerlerden birinin, diğerinin teknolojik araçlarını kontrol etmek için kullanması, bu araçlar aracılığıyla partnerini tehdit etmesidir. Sosyal medya hesaplarının şifrelerini istemesi ve kontrol etmesi, sosyal medyada kimlerle arkadaş olabileceğine karar vermesi, resim ya da video göndermek için zorlaması, telefonunu veya bilgisayarını karıştırması, sürekli mesaj atması ve hızlı bir yanıt beklemesi dijital şiddettir.

Bunlar flört şiddetiyle ve karşımıza nasıl çıkabileceğiyle ilgili tanımlardı. Bunların yanı sıra size ‘gaslighting’ teriminden de bahsetmek istiyorum. Terim ismini bir tiyatro oyunundan almış. ‘’Gaslighting, bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemi. Gaslighting yaşanan ikili ilişkilerde baskın olan birey idealleştirme, değersizleştirme ve gözden çıkarma şeklindeki üç aşamayı izler. Baskın olma ve manipüle etme amacındaki birey ilk olarak birlikteliklerinin harika olduğu algısı yaratıp hayran olma safhasına geçer. Bir sonraki ve en zor olan evre, yani değersizleştirme evresinde hayranlık duyulan birey sorunlu, ideal olmayan ve hiçbir şeyi beceremeyen bir kişiye evriltilir. Gözden çıkarma safhasında ise mağdur terk edilerek yeni arayışlar içine girilir. Bu dikteye maruz kalan kurbanlar sık sık kendilerini özür dilerken bulabilirler.’’

Şiddet her ne şekilde ya da her ne sebebe sığınarak olursa olsun kabul edilmemesi ve sessiz kalınmaması gereken bir durumdur.

Şiddetin kişide bırakacağı fiziksel izlerin yanı sıra kişi üzerinde psikolojik ve sosyal olarak da olumsuz etkileri olur.

Siz yaşamasanız dahi herhangi bir flört şiddetine maruz kalan kişiye karşı ‘onun ilişkisi karışmam doğru olmaz’ tutumunu sergilemek yine şiddete sessiz kalmaktır. Onu dinlemek, empati kurmak, bilinçlenmesini sağlamak, yaşadığının bir şiddet olduğunu zarar vermeden ifade edebilmek ve durumu değerlendirmesini sabırla ve saygıyla beklemeyi görev edinmeliyiz.

Şiddet bir döngüyü doğurur. Aslında yaşanılan her şiddet davranışı bir daha ağırının ‘ses’idir. Şiddet geliyorum der! ‘Bir kerelikti’ ‘sevgisinden yaptı ‘aslında öyle yapmak istememişti’ vb. söylemler yanlıştır çünkü ‘’Şiddet, bilinçsiz kullanılan bir davranış biçimi değil, bir tercihtir.’’ ve haklı şiddet yoktur.

Farkında olun, yardım istemekten, yaşadıklarınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Şiddetin sorumlusu hiçbir zaman maruz kalan kişi değildir. Kendinizi suçlamayın, içinize kapanmayın. Ses çıkarmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Yaşanılanları paylaşmak ve anlatmak sizi güçlendirecektir. Yalnız değiliz!

Şiddetle karşı karşıyaysanız başvurabileceğiniz yerler:

  • Polis 155/Jandarma 156
  • Alo 183 Sosyal Destek Hattı
  • Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) – İstanbul 0212 465 21 96 – 97
  • Alo Baro 444 26 18
  • Bağımsız veya Belediyelere Bağlı Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri
  • Üniversitelerde Cinsel Taciz Önleme Birimleri
  • Kadın Örgütleri (isminizi söylemeden de bilgi alabilirsiniz)

 

 Kaynakça:

  • Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı- Flört Şiddeti
  • Vikipedi – Gaslighting

Yorum Yap