Uzay

 Uzay
Okunuyor Uzay

Herkese merhabalar. Bu yazımda sizlere bir hayranlığımdan bahsetmek istedim. Bu konuyla ilgili bilgi aldıkça veya hala çözülemeyen sırlarının varlığı beni daha da içine çeken o konu:  UZAY.

Bilimsel olarak özet geçmek gerekirse gezegenimiz samanyolu diğer adıyla  Kehkeşan galaksisinde bulunan 100 milyar gezegenden sadece biri. Samanyolu, Güneş Sistemi’ni de içinde barındıran galaksinin adı. Şehir ışıklarından uzakta Ay’ın olmadığı açık bir gecede, gökyüzünü bir baştan öbür başa kuşatan puslu, parlak bir şeriti sık sık görebiliriz. Eski insanlar bunu sütyolu “Milkway” olarak isimlendirmişlerdir.

Samanyolu, Güneş Sistemi'ni de içinde barındıran galaksinin adı

Bugün, bu puslu şeritin Güneşin de içinde bulunduğu birkaç yüz milyon yıldızı içeren, disk şeklinde bir görünüm olduğunu biliyoruz. Şu an sadece üzerinde bulunduğumuz gezegende yaşam olduğu tahmin ediliyor. Samanyolu galaksisinde içinde gezegenimiz de bulunduğu güneş sistemi, milyarlarca yıldız ve meteorlar bulunuyor. Herkesin ev tanımı farklıdır. Ev bizim için içinde yaşadığımız dairelerken uzay bilimcilerinin ev tanımı ise sonsuz ve sırlarla dolu bir boşluktur. İçinde yaşadığımız dünya etrafındaki herhangi bir benzerinden o kadar küçük ki galaksimiz bildiğimiz herhangi bir duyu organımızla hiçbir şekilde anlayamayacağımız büyüklükte ve tüm bunları sadece bizim küçücük toz fırtınalarıyla kavrulan galaksimiz için söylüyoruz. Burası bizim galaktik evimiz. Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığımızda aslında yaşamın dışına ve milyonlarca kilometre ötesine de değmiş oluruz.

15

Çözülemeyen bu büyü bizi daha da etkisi altına alarak içinden çıkılmaz bir hayranlığa itiyor. Mesela şu an samanyolu galaksisinin bir gezegeninde herhangi bir kıtanın herhangi bir ülkesinde bu ülkenin bir ilinde bu ilin bir ilçesinde ilçenin de köyünde köyün bir evinin en küçük odasından size sesleniyorum. Az önce okuduğunuz cümle size de büyüleyici gelmedi mi?  Bizim için toprağın altındaki minik canlılar neyse uzaydan bakıldığında onlardan farkımız kalmıyor aslında.  Evrende bir toz zerresiyiz klişesini kullanmadan uzay yazısı yazamazdım tabi. Zaman ve mekan kavramlarının yok olduğu, dünyevi tüm değerlerin yok olduğu bu sonsuz boşluk insanlığın en büyük keşfi ve bence araştırmanın, seyahatin nirvanasıdır. Evin en yüksek yerine çıkıp gökyüzüne baktığımda kendimi bir zaman makinesindeymiş gibi hissederim nedense. Veya yerçekimsiz ortam çok etkilemiştir beni. Belki de ağırlığımızın düşüp kaslarımızın gevşemesiyle boyumuzun uzamasına hayran kalmışımdır. Michael Collins’ in ‘Houston burası Apollo 11. Penceremde Dünya var.’ Sözünden oldukça etkilenmiştim mesela. İzlediğim uzay mekiği fırlatışı veya içerisinde yaşanan olaylar kalbimi hızlandırmıştır.

Bu kısımda ise etkilendiğim birkaç sözü sizinle paylaşmak istedim umarım beğenirsiniz:

Uzay yere oranla neyse sonsuzlukta da zaman odur. Joseph Joubert

Dinozorlar yok oldu çünkü bir uzay programları yoktu. Larry Niven

Tüm medeniyetler ya alan yaratır ya da nesli tükenir.  Carl Sagan

Astronomi bize doğadaki önemsizliğimizi öğretti. Ralph Waldo Emerson

Gerçek müzeler, zamanın uzaya dönüştürüldüğü yerlerdir. –Orhan Pamuk

Astronomi, ruhu yukarı bakmaya zorlar ve bizi bu dünyadan diğerine götürür. Platon.

Yıldızlara sadece parlak noktalar olarak bakmayın. Evrenin genişliğini almaya çalışın. Maria Mitchel .

Beş duyu ile donatılan insan etrafındaki evreni araştırıyor ve maceraya da ‘bilim’ deniyor Edwin Hubble .

Astronomi faydalıdır çünkü bizi kendimizin üstüne çıkarır; yararlıdır çünkü büyüktür. Bize insanın bedeninin ne kadar küçük olduğunu, zihninin ne kadar büyük olduğunu, zekâsının ne denli göz kamaştırıcı olduğunu gösterir. Henri Poincaré

Dünyanın sınırlarının ötesinde, boşluğun ve maddenin düzgün bir şekilde çakıştığı, geçmişin ve geleceğin sürekli ve sonsuz bir döngü oluşturduğu bir alan var. Ve, gezinip, hiç kimsenin okumadığı, akorların hiç kimsenin duymadığı bir işareti var.  Haruki Murakami

İnsan türünün uzaya yayılmadıkları sürece bir sonraki bin yılda yaşayacağını sanmıyorum. Tek bir gezegende yaşamı sonlandırabilecek çok fazla kaza gerçekleşebilir. Ama ben iyimserim. Yıldızlara ulaşacağız. Stephen Hawking

Şimdi sizleri bizzat arkadaşım, muhteşem bir fotoğrafçı olduğunu düşündüğüm ve büyüleyici sayfasından çaldığım birkaç fotoğrafla baş başa bırakıyorum. Hoşunuza gittiği taktirde sizde takip edebilir ve hayran kalabilirsiniz. Ayrıca bu fotoğrafların yaşadığım şehirde çekildiklerini de belirtmek isterim.

13

Yorum Yap