Gökyüzündeki Ahenk

 Gökyüzündeki Ahenk
Okunuyor Gökyüzündeki Ahenk

Sessizlik içerisinde ıssız bir gece… Gecenin o eşsiz karanlığı adeta yıldızlarla inatlaşırmışcasına bütün koyuluğunu ön plana çıkararak yıldızlardan bir adım önde olmanın çabasını güderken birbirlerine zıt gitmenin güzelliğini kendilerini izleyenlere yansıtıyorlardı. Yıldızlar parlamanın derdinde iken gece bütün ihtişamı ile karanlığını kendi özünde barındırmanın heyecanı içerisinde yıldızların önüne geçmeye çalışıyordu. Dışarıdan bakıldığında bu inatlaşma fark edilmese de , gece ile yıldızların arasında geçen bu tatlı ve bir o kadar da ihtişamlı tartışma adeta bir çift göze gökyüzünde gece ile yıldızların dansını izlettiriyordu. Farkına varamadıkları güzellikleri tartışmalarının önüne geçmişti ama ne yıldızlar ne de gece birbirlerini tamamlayıcı güzelliklerinin farkındalardı. Oysa ne gece yıldızsız güzeldi, ne de yıldızlar gecesiz… İkisi de birbirlerine muhtaçtı, gecenin güzelliğinin bir parçası olan yıldızlar ve yıldızların kendilerini ahenkle sergiledikleri gece. Gece adeta bir performans sahnesi idi.Gece olunca yıldızlar sahneye çıkar ve en iyi bildikleri işi yaparlardı, kendilerine meraklı gözlerle bakanlara göz kırparlar ve tıpkı mutluluğun timsali olan parlamalarını gece sayesinde gerçekleştirirlerdi. Tüm inatlaşmalara rağmen gece onlara izin verirdi çünkü gece ve yıldızlar bir olunca güzellerdi. Boş bir performans sahnesini kimse izlemeye gelmezdi ve performans sahnesi olmadan performans sergilemekte biraz zor olurdu. Günleri sürekli didişmekle geçen bu ikilinin kendilerine haksızlık yaptıklarını anlamaları baya zaman alacaktı. Elbette insanda vuku bulan ”başına bir şey gelmeden” o işten ders alamama özelliği gece ve yıldızlarda da belirmişti.

Yıldız Re

Gökyüzündeki Ahenk

Günlerden bir gün gökyüzü yavaşça rengini kızıllıktan gecenin o siyah buğusuna bırakırken içerisinde bir eksiklik barındırmanın hayal kırıklığını yaşamaktadır. Artık meraklı gözlerle bakanlar kafalarını yukarıya kaldırmaya yeltenmiyorlardı. Onlar için de gökyüzünde bir eksiklik vardı. Gecenin bu olayı fark etmesi pekte zor olmadı aslında, eksikliğin farkında olan gece o gün her zaman olduğundan biraz daha sessiz biraz daha ıssızdı. Zaman geçtikçe oluşan eksikliğin kendisinde huzursuzluk yarattığını fark eden gece, yıldızları telaşla arar olmuştu. Evet, yıldızlar o gün gece ile beraber değillerdi. Gecenin sahnesinde süzülerek dans etmiyorlardı. Artık gecenin üstünde meraklı gözler gezinmiyordu. O gün yalnız kalan gece kendisini sineye çekerek düşündü… düşündü… düşündü… Düşünürken gökyüzü aniden bulutlarla kaplandı ve bir anda yukarıdan aşağıya sular tane tane dökülmeye başladı. Gökyüzü adeta bir insan gibi gözlerinden yaşları süzüyordu.

O gün yıldızlar da çaresizce bir köşede yerini bulutlara bırakmışlardı. Bir o yana, bir bu yana süzülemeden öylece kalakalmanın zorluğunu yaşayan yıldızlar günü yapayalnız şekilde geçiriyorlardı. Sanki o gün biraz daha sönüktüler. Belki de içlerinde barındırdıkları heyecan da bir parça sönmüştü.

Gece ve yıldızlar bitmek bilmeyen o günü zor da olsa atlatmışlardı, heyecanla havanın kararmasını bekliyorlardı. Sürekli didişen gece ve yıldızlar bu sefer havanın kararmasını didişmek için değil de kavuşmak için bekliyorlardı. Nihayet hava karardı ve beklenen an bir çift göze şu şekilde yansıdı:

Gökyüzü Resimleri

Gökyüzündeki yıldızlar

Bu gün gece yerinde daha ihtişamlı bir şekilde duruyordu. Sahneyi yıldızlara daha özenle hazırlayan gece heyecanla sergilenecek performansı bekliyordu. Yıldızlar sahnenin hazır olduğunu görünce heyecanlı bir şekilde belirmeye başladılar. Her zaman olduklarından daha parlak ve daha göz alıcıydılar. Bir o yana bir bu yana süzülen yıldızlar kendilerini izleyen meraklı gözlere unutamayacakları bir gün yaşatıyorlardı. O gün gökyüzü gece ile yıldızların kavuşmasına şahitlik etmişti.

Birbirlerinin kıymetini yaşayarak anlayan gece ve yıldızın kavuşmasına şahitlik eden sadece gökyüzü değildi. Aşağıdan yukarıya bakan gözler o günün büyüsü içerisinde yıldızları ve geceyi öylece  izliyorlardı. Günün sonu yaklaştığında performansına nokta koyan yıldızlar beraberlerinde geceyi de alıp bir başka heyecanla bir başka günde yeniden doğmanın büyüsüyle gözden kayboldular…

Yorum Yap