Gül Çeşitleri ve Anlamları

 Gül Çeşitleri ve Anlamları
Okunuyor Gül Çeşitleri ve Anlamları

Tüm Dünyada sevginin ve asaletin simgesi haline gelen güllerin aslında birer birer renklerine göre anlamları vardır.

pexels andrea piacquadio 947914

Güller yazılı tarihe göre ilk 5000 yıl önce Mezopotamya kil tabletlerinde karşımıza çıkıyor.daha sonra ise MS.Mısır mezarında güllerden yapılma bir buket bulunur.Romalı kadınlar ise gülü kozmetik anlamda hayatlarına dahil etmişlerdir. 

Birçok alanda hayatımızda olan hepsi birbirinden güzel olan bu güllerin bir de anlamlarına bakalım

1-BEYAZ GÜL

pexels irina iriser 1122626 COLLAGE 1

Roma döneminde aşk ve güzellik tanrıçası olarak kabul edilen beyaz gül hiristiyanlıkta cennetin mistik gülü olarak adlandırılır.Kral Henry hükümdarlığında gerçekleşen güller savaşında beyaz güller resmi semboldü.Orta çağda kırmızı güllerin yanına kombinasyon ve Meryem anayı temsil ettiği için dikilir, beyaz güller arasında konuşmak ise gizlilik ifade ediyordu. Günümüzde ise saflık temizlik olarak kabul edilen beyaz güller düğünlerde gelinlerin ilk tercihleri arasında yer alır.  

2-KIRMIZI GÜLpexels karolina grabowska 4041408 COLLAGE

Adına ne şiirler ne şarkılar yazılmıştır kırmızı gülün.Kaç kişi sevgisini sadakatini ve saygısını dile getirmiştir vesilesiyle.Tüm dünyada aynıdır belkide anlamı.Sevgi ve aşkı ifade eden kırmızı gül  sevginin ve sevgilinin sembolüdür artık.Tek bir gül seni seviyorumu ifade eder.   Gül goncası ise alıcının gençliğine ve zerafetine iltifattır.  Dikensiz kırmızı gül ise ilk görüşte aşkı temsil eder. 

3-PEMBE GÜLpexels maria orlova 4947750 COLLAGE

  Pembe gülün rengi sevgiliye cilvedir. Ayrıca minnet ve teşekkürü de belirtir.Çocuk ruhlu soft sakin ve dingin insanı temsil eder

   4-SARI GÜL pexels engin akyurt 1435690 COLLAGE  Arkadaşlıklar arasında karşındakini ne kadar önemsediğinizi güçlü bir arkadaşlığı ifade eden sarı gül sevgiliye ayrılığı anlatır.Misafire hoşgeldin mesajı verir.  Yeni tanışılan insana içindeki çocuk cıvıltısını ve bitmeyen enerji mesajını verir.

5-SİYAH GÜLlogan weaver EGo9tIhewM unsplash COLLAGESiyah gül  tüm dünya üzerinde sadece Şanlıurfa Halfeti’de yetişmektedir.Oranın iklim yapısı ve toprağı siyah gülün yetişmesi için uygun bir ortamdır.Buradan dünyaya amacında kullanılmak için pazarlanıyor. Peri masallarından çıkmışcasına güzel olan siyah gül yası temsil eder.Ölümü ve yeni bir başlangıcı. Tek siyah gül geri dönülmeyecek bir yolculuk yapan insana verilir. 

 

6- MAVİ GÜL   

flowers 616901 1920 COLLAGEDoğada mavi gül bulunmamaktadır.Mavi olarak görülen güller mavi tonlu koyu mor tonlarında güllerdir. Yada beyaz güllerin renklendirilmesi ile elde edilir.Doğal yollarla zor elde edilen bu güllerin anlamı eşşizliktir.Nadir bulunan,ulaşılamayan ve gizemli olandır.

7-TURUNCU GÜL

rose 2850129 1920 COLLAGE

Turuncu gül sarı ve kırmızının arasında kalan bir renktir.Sarı gül ayrılık,kırmızı aşktır turuncu gül ise ne aşk ne de ayrılıktır.Turuncu gül hevesi ifade eder geçiçiciliktir.Aynı zamanda gururu temsil eder.

Yorum Yap