Bu Haftanın Hayvanı : Baykuş Çünkü …

Bu hafta sizlere Baykuşlar hakkında bilgi vereceğiz.
 Bu Haftanın Hayvanı : Baykuş Çünkü …
Okunuyor Bu Haftanın Hayvanı : Baykuş Çünkü …

Baykuşlar, gece kuşları olarak da bilinir. Başları oldukça büyük ve tüylüdür. Kuyrukları kısadır ve kanatları büyüktür. Bazı baykuş türlerinde kanatlarını açtığında bir insan boyu kadar olabilir. Sessiz bir avcıdırlar ve avlarını bütünüyle yiyebilirler.

Dişi baykuşlar, erkeklerinden daha iridir. Ortalama 2 ile 10 arasında yumurtlarlar ve kuluçka dönemleri 30 ile 40 gün arasındadır. Yavrular ilk doğduklarında kulakları ve gözleri kapalıdır.

Dünyada ortalama 220 adet baykuş türü bulunmaktadır. Baykuşların genelde başlarını 360 derece döndürebildiği söylenir ama bu pek de öyle değil. Baykuşların gözleri sadece karşıyı gördüğü için etrafına bakarlarken kafalarını çevirmek zorunda kalırlar. Ve yaklaşık 270 derece çevirebilirler. En ufak gürültüyü bile işitebilen hayvanlardır. Dünyadaki en küçük baykuş 12 ile 14 cm arasında, 42 kilogram ağırlığında ki elf baykuşudur. Dünyadaki en büyük baykuş ise, Kuzey Amerika baykuşudur. 82 cm’ye kadar bir uzunluğa ulaşabilen gri baykuşlardır.

 

baykuş

MİTOLOJİDE BAYKUŞLARIN YERİ

Eski Yunan’da, Bilgelik Tanrısı Athena’yı temsil etmekteydi. Hatta sikkelerinin bir yüzünde Athena diğer yüzünde Baykuş kafası simgesi bulunmaktaydı.  Romalılar ise baykuşların kötü haber taşıdığını düşünür ve onlardan korkarlardı.  Çin mitolojisinde baykuşların kötülüğü çağrıştırdığını ve ölümün simgesiydi. Anadolu mitolojisinde de baykuşlar uğursuz olarak nitelenmekteydi. Baykuş hangi evin yakınlarında öterse o evden birinin öleceğine inanılırdı.  Kızılderili ve Meksika mitolojisinde ise; bilgelik simgesi olarak nitelendirilir. Diğer kabilelerde de koruyucu nitelik taşımaktadır.

Yorum Yap