Haftanın Hayvanı: Bukalemun

 Haftanın Hayvanı:  Bukalemun
Okunuyor Haftanın Hayvanı: Bukalemun

Sınıf: Sürüngenler

Takım: Pullular

Aile: Bukalemun

Cins Sayısı : 6

Tür Sayısı: 158

Bu haftanın hayvanı bukalemun. Değişken rengiyle, komufle olan yapısıyla ve çevresine göstermiş olan uyumuyla çok değerli ve özel bir hayvandır. Kertenkele ailesinden gelen sürüngenler sınıfına, pullu dekolmanı  bukalemunlar ailesine aittir.

e61a7d05 cb65 4b73 a0f7 5f273af71bb2

Bir bukalemunun ortalama uzunluğu yaklaşık 30 cm en fazla 65-68 cm uzunluğundadır. Bacakları uzun yapıya sahip olan bukalemunların parmakları bir turda pençe oluşturur. Bu pençe yapılarıyla ağaçlara tırmanma  ve dallara sarılmada kolaylık sağlar. Bukalemunların yaşam alanları çoğunlukla ormanlık alanda ağaç tepeleridir.  Uzun yapışkan dilleri  ve birbirinden bağımsız şekilde hareket edebilen gözleri  ile avını saniyeler içinde gözetip dilliyle yarım saniyede midesine indirmede oldukça yeteneklidir.  Bukalemunların kuyrukları kopmaz ve diğer kertenkele ailesinde olduğu gibi tekrar uzamaz. Kuyruğu bukalemun için çok önemlidir çünkü ağaca ve çalılıklara tırmanırken kuyruğunu ağaca kavisli bir şekilde sarar ve bu da bukalemun için avantajlı bir durumdur. 360 derece bakış açısına sahiptir. Sürüngenler sınıfının en belirgin özellikleriyle avantajlıdır.. Aynı anda iki farklı nesneye odaklanabilir gözlerini iki farklı nesneye çevirebilen bukalemun gözlerini ayrı ayrı döndürebilir. Avını gördüğü zaman daha net odaklanmak için bakışlarını aynı yöne çevirebilir.

cc6123ab 617e 4d80 9202 cabd642554ea

Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalara göre bukalemunların renklerini değiştirmeleri akrabalarıyla yapmış oldukları bir tür mesaj yani aralarında yapılan iletişimin habercisi olması. Renk değişikliği birden fazla olay sonucu oluşur. Ortamın sıcaklığı, günün nem dengesi ve günün belirli vakitlerinde değişiklik gösterebilir. Cilt rengindeki değişikliklerin sebebi ise korku, açlık hissi ve tahriş olduğunda değişiklik gösterebilir. Cildindeki katmanları ışık geldiğinde bukalemunu sarı, yeşil mor, koyu kahverengi ve kırmızı renklerine dönüştürür.

 

a5098de9 6d84 4345 afb9 2d0d7c85d18b

Bukalemunlar yaşamları boyunca sadece 3 yavruya sahip olabilirler. Her kuluçkada 20-70 yumurta bırakabilir ve yavruların yumurtadan çıkması 6-9 ay sürebilir. Ortalama ömürleri 8 yıldır. Genellikle böceklerle beslenen bu tür gezegendeki en eski hayvanlardandır.  Peçeli bukalemun, panter bukalemun, Jackson bukalemunu, halı bukalemunu ve dört boynuzlu bukalemun olarak  5 türe sahiptir. Bazı bukalemun türleri hem otçul ( yapraklarla beslenir) hem de etçil ( böceklerle beslenir) beslenir.

Umarım bir gün evde besleme şansımız olur 🙂

Yorum Yap