Haftanın Hayvanı : MARTI

 Haftanın Hayvanı : MARTI
Okunuyor Haftanın Hayvanı : MARTI

Haftanın Hayvanı : MARTI

Boyları 20- 80 cm olan martılar büyük kuşlar olarak bilinir. Uzun gövdesHaftanın Hayvanı : MARTIi genellikle gri veya beyaz renkte çoğunlukla başlarında siyah işaret  bulunur. Cesurdurlar uzun gagalı  ve ayakları perdelidir. İri ve hantal bir kuş türüdür. Kanat desenleri, renkleri, bacak ve gaga renklerine bakılarak  tür ayrımı yapılabilir.

2c3ee60f d78a 4d9b b5ce 90dc9fd73799

 

Antartika’nın yanı sıra Kuzey Kutbu’ nun  en soğuk bölgeleri dahil olmak üzere dünyanın her yerinde  gözlemlenebilen bir kuş türüdür.  Kıyı bölgelerinde yaşarlar fakat tatlı su birikintilerinin de yanında bulunabilirler. Çoğu martı türü insanlarla bir arada yaşayabilir. Yabani bir hayvan türü  değildir. Çoğunlukla balıkçıl, yengeçler, yumuşakçalar ve küçük balıklar ile beslenirler fakat hemen hemen her besini tüketerek yaşamlarını sürdürebilirler. Martılar, deniz üzerindeki insan atıklarını besin sanarak tüketmeye çalışır fakat bu besinler martıların ölümüne sebep olabilir.   Özellikle atık plastik ve sakız gaglarına yapışma riskinden dolayı martılar için tehlikelidir.  Martılar  özellikle büyük tür, becerikli  ve üst düzey  zeki hayvanlardır.  gürültücü  yapıya sahiptirler. Özellikle üreme dönemlerinde şehirlerde apartman çatıları gibi yerlerde yuva kurabilirler ve bu dönem çevreye çok fazla gürültü yayarlar.

45b5ee54 442d 46ff a9c0 4a9f4eda97c7

Martılar aile üyeleriyle klon halinde sürü kuşlarıdır. Çoğu faaliyeti sürü halinde gerçekleştirirler. Hep birlikte avlanır, dinlenir ve kavga ederler. Birlikte yuva yapmayı tercih ederler. Martıların diğer hayvanlardan çok farklı çiftleşmeleri vardır. Martılar ağızdan çiftleşerek ürerler. Alçak ağaçlara yuva kurar ve dişi martı 2-3 kahverengi  yumurta bırakır. Erkek martılar dişi martılarla görev paylaşımı yaparak yavruları birlikte beslerler. Yavru martılar yaklaşık 4 hafta sonra uçmaya başlar. Martı türleri sadece çöllerde ve kutupların donmuş kesiminde görülmezler. Erkek martı, dişi martının kuluçka döneminde beslenmesini sağlar.

8b0de8e5 a8e0 46bc b808 f225dadcba2a

Yorum Yap