Haftanın Hayvanı: Uğur Böceği

 Haftanın Hayvanı: Uğur Böceği
Okunuyor Haftanın Hayvanı: Uğur Böceği

Çoğunlukla sarı ve kırmızı renkte olan uğur böcekleri, tropikal yerlerde mavi ve yeşil renklerine de rastlanılmaktadır. Boyları yaklaşık 0,5 cm’dir ama Asya’da yaklaşık 1 cm boyunda da bulunurlar. Birden fazla türü bulunan uğur böcekleri genellikle yaprak bitleri ve unlu bitler gibi zararlı böcekleri yemektedirler.

Zararsız bir türdür. Çok ender rastlanan zararlı türleri bulunmaktadır. Uğur böcekleri rahatsız edildiklerinde yere düşüp ölü taklidi yaparlar. Gelişme süreleri ise 30 ile 60 gün arasındadır. Ömürleri 2-3 yıl olan uğur böceklerine genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında rastlanır.

 

uğur böceği

UĞUR BÖCEĞİ UĞUR MU GETİRİR?

Birçok kişi uğur böceklerinin uğur getirdiği inancına sahiptir. Peki bu inanç nereden gelir? Kim ortaya attı bu düşünceyi? Gelin bu soruların cevaplarına bakalım…

Bir rivayete göre, Avrupalı çiftçilerin tarlaları böcek istilasına uğrar. Çiftçiler bu zararlı böceklerden kurtulmak için Meryem Ana’ya dualar ederler. Tam bu dönemde uğur böcekleri ortaya çıkmış ve tüm bu zararlı böcekleri yemişlerdir ve bitkileri kurtarmışlardır. Çiftçileri bu zor durumdan kurtaran uğur böcekleri o gün bugündür uğur getirdiklerine inanılır.

İngiltere’de ise uğur böceği görmek o yıl hasılatın fazla olacağı anlamına gelmektedir.  İsveç’te ise uğur böceği bekar bir kıza konarsa o kızın yakın zamanda evleneceği anlamına gelmektedir.

Bir başka inanış da; uğur böceğinin üzerindeki yedi tane benekten gelmektedir. Yedi rakamının onlara uğur getirdiğini düşünürler ve hemen dilek tutarlar.

“uç uç uğur böceği annen sana terlik pabuç alacak”

 

Şansınız ve uğurunuz bol olsun …

Yorum Yap