İşinizi Kolaylaştıracak 10 Mutfak Hilesi

 İşinizi Kolaylaştıracak 10 Mutfak Hilesi
Okunuyor İşinizi Kolaylaştıracak 10 Mutfak Hilesi

Hepinize merhaba arkadaşlar nasılsınız iyi misiniz? umarım iyisinizdir. Bugün sizlere birkaç mutfak hilelerini paylaşacağım umarım beğenirsiniz. Biliyorsunuz ki evde olduğumuz sürece mutfak bizim vazgeçilmezimiz oluyor. İlla o mutfağa gidiyoruz ya su alıyoruz ya atıştırmalık ya da yemek yapıyoruz. Bunların yanı sıra yemek yaparken de bir sürü zorlukla karşılaşıyoruz. Gelin bu zorlukları nasıl kolaylaştıracağımıza bakalım.

1- Sarımsak soymanın kolay yolu:

Sarımsak soymak hepimiz için uğraş gerektiren bir iş bu yüzden işimizi yapma süremiz de gecikiyor. Onun için muhteşem bir yöntemle karşınızdayım. Bunun için yapmanız gereken sert bir cisimle sarımsağa vurmanız (Taş olmasın ezilme ihtimali var). Hatta en basiti bıçağın arka kısmıyla yani sap dediğimiz kısım ile sarımsağa vurabilirsiniz. Kabuklarının kolayca açıldığını göreceksiniz ve mutlu son böylelikle işinizi daha çabuk bitirmiş olacaksınız.

2- Haşlanmış yumurtaların kabuğunu kolayca soymanın yolu:

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yumurtayı sevmeyen yoktur fakat soyarken de bir o kadar zorluk çekeriz. Hemen size bir kolaylık söyleyeyim bundan sonra kahvaltıda zorluk çekmek yok. Yumurtalarımızı haşlarken yanına bir dilim de limon koyun böylelikle kabuktan çok kolay ayrılacak. Limon ne işe yarar derseniz limondaki asit yumurtadaki kalsiyumu parçalayabilir ve bundan dolayı kolay soyulabiliyor. Şimdiden keyifli kahvaltılar dilerim size.

 

haşlanmış yumurta

mutfak hileleri

3- Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmaması için çözüm:

Günlük hayatta ağladığımız göz yaşlarımızı akıttığımız yetmiyor gibi bir de mutfakta ağlıyoruz nedir bu çektiğimiz arkadaşlar. Aslında bir yerde okumuştum soğandan dolayı gözlerimizin yaşarması gözlerimizdeki mikrobu atarmış ama kimilerimiz için de katlanılmaz bir hal alıyor bu durum. O halde hemen paylaşayım sizinle bu çözümü. Soğan doğrarken dişler arasında bir kesme şeker ya da dörtte bir dilim ekmek bulundurabilirsiniz. Bu yöntem soğan doğrarken sülfür gazını emdiği için göz yaşarmasının önüne geçebilir. Diğer bir yöntem ise soğanları doğramadan önce yarım saat buzdolabında tutulmasıdır. Umarım bundan sonra gözleriniz yaşarmaz.

4- Donmuş yiyeceklerin güzel pişmesi için çözüm:

Hepimizin ani misafire karşı dolabında dondurulmuş yiyeceği vardır elbette fakat bu yiyeceğin tadı nasıl olur endişesi kafamızı kurcalar bunun için güzel fikirle karşınızdayım. Donmuş ürünü buzdolabından çıkardıktan sonra ürünü pişireceğiniz kaba koyunca ürünün ortasını açın böylelikle ısı her yere dağılmış olacak ve yemeğinizin tadının daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

5- Yumurtanın sarısı ile beyazını pratik bir şekilde ayırmanın çözümü:

Hepimizin kabusu yumurtayı birbirinden ayırmak kimimiz içine kabuk karıştırıyoruz kimimiz ikisini bir türlü ayıramıyoruz o halde sırrı hemen söyleyeyim. Yumurtamızı kırıyoruz daha sonra küçük bir pet şişeyi alıyoruz sarısının üzerine getiriyoruz ve hafifçe pet şişemizi sıkıyoruz böylelikle yumurtanın sarısının kolayca pet şişenin içine girdiğini göreceksiniz işte bu kadar basit denemenizi öneririm.

 

yumurta

mutfak hileleri

6- Daha kolay rendeleme yöntemi:

Rende yaparken hepimiz çabuk olsun hemen aradan çıkartalım diye düşünüyoruz ama maalesef rendemiz bazı zamanlar buna izin vermiyor bunun için güzel bir öneri ile sizinleyim. Rendenize birazcık yağ sürün daha kolay rendelendiğini fark edeceksiniz.

7- Haşlanmış patatesi soymanın kolay yolu:

Patatesin sevmeyen yoktur herhalde özellikle de haşlanmışını. Fakat tek bir sorun var soyarken zorlanıyoruz ellerimiz yanıyor ama ben size müthiş bir öneri vereceğim. Patateslerimizi haşladıktan sonra buzlu suya atıyoruz ve biraz bekletiyoruz çok kolay soyulduğunu göreceksiniz.

patates

mutfak hileleri

8- Etleri daha kolay doğramanın yolu:

Et doğramanın sıkıntısını hepimiz biliriz bir de bıçak keskin değilse vay halimize ama durun hemen sıkıntıya girmeyin güzel bir öneri ile karşınızdayım. Etlerinizi buzlu bir şekilde kesmeyi deneyin böylece daha kolay kesildiğini göreceksiniz.

9- Mısırın kabuğunu kolayca çıkarma yöntemi:

Mis gibi süt mısırını kim sevmez ki ama kabuklarını soymak tek tek ayıklamak uğraştırıcı değil mi ? Durun hemen pes etmeyin güzel bir fikir ile karşınızdayım. Mısırlarımızın kabuğunu kolayca soymak için 15 saniye mikrodalgada bekletelim ve böylece kabukların çok kolay soyulduğunu göreceksiniz. Daha sonra mısır taneleriyle tek tek uğraşmak yerine bir bıçak yardımı ile hepsini güzelce kesebilirsiniz.

10- Tuzlu çorbayı kurtarma yöntemi:

Mutfakta hepimiz zaman zaman dalarız bazen baharat atmayı unuturuz bazen fazla baharat ekleriz ya da tuzlu yaparız bu durum karşısında kara kara düşünürüz ama durun ben sizi aydınlatacağım. Kaynamış ve tuzlu olan çorbanıza soyulmuş bir kaç dilim patates atın patates yemeğin tuzunu azaltacaktır sonra afiyetle yiyebilirsiniz.
Mutfak hileleri yazım burada son bulmuştur umarım bu hileler işinize yarar. Kendinize iyi bakın hoşça kalın.

Yorum Yap