İyi Bir Reklam Üründen Üstündür.!

 İyi Bir Reklam Üründen Üstündür.!
Okunuyor İyi Bir Reklam Üründen Üstündür.!

Herkese merhaba, bu yazımda sizlere okuduğum bölümün bana verdiği yetkiye dayanarak en çok etkilendiğim ve yaratıcı bulduğum reklamları paylaşmak istiyorum:

1-Lucky strike 

Günümüzde sigara paketlerinin üzerinde caydırıcı resimler bulunmaktadır. Ancak 80 ve90lı yıllarda durum böyle değildi. American Tobacco’nun en önemli markası olan Lucky Strike’ın satışları iyi gitmemektedir. Şirketin sahibi George W. Hill, yaptırdığı bir anketin sonucunda kadınların Lucky Strike’ı tercih etmediklerini, bunun sebebininse sigara paketlerinin rengi olan yeşilin kadınların kıyafetleriyle uygun olmaması olduğunu fark eder. Evet, Lucky Strike şirketi, elinde milyonlarca paket sigarayı bir renk yüzünden satamamaktadır. Çareyi dönemin en ünlü reklamcısında yani Edward Bernays’ta bulan George W. Hill yeni bir reklam kampanyası üzerinde çalışmıştır. Madem paketin rengini değiştiremiyoruz, paketin rengini moda yaparız. Dönemin mankenlerinden oluşan bir grup kadın yeşil kıyafetler içinde halk meydanında Lucky Strike içmiş. Hem de günlerce ve düzenli olarak. Böyleye Lucky strike satışları artmış.

Lucky strike

2-Axe

Axe‘ın vücut spreyi için yapılan reklamda, hemen hemen her büyük binada görmeye alışık olduğumuz sıradan “çıkış adamı” işareti ile alakalı özel çıkartmalar kullanılmış. Eklenen çıkartmalar tanıdık çıkış adamı hakkında bir hikaye oluşturuyor. Bu hikayede axe vücut spreyi kullanan adamın peşinde koşan kızlar bulunuyor. Bunca zaman aslında o adamın yangından kaçmadığını nereden bilebilirdik ki?! Bu reklam ise genç erkeklerimizin umudu olmuş. Bu şekilde satışlar artmış. 

 İYİ BİR REKLAM ÜRÜNDEN ÜSTÜNDÜR

3-Tabut Şeklinde Plaj Havlusu

 Üretilen bu sıra dışı havlu ise aşırı güneşlenmenin sebep olduğu cilt kanserinin önüne geçmek için tabut şeklinde plaj havluları üretti. Havluların üzerine ise  “Güneşe aşırı maruz kalma, her gün 20 kişiyi öldüren cilt kanserine neden olur. Kendini koru.” şeklinde bir yazı yer alıyor.

4-National Geographic: ‘Missing Cat’ 

National Geographic ve Tin Man işbirliği ile yapılan bu kampanyada aynı zamanda sokak sanatçısı Den Zeus Colman ile çalışıldı. Colman, kaçak avcılık ve çevre sorunları nedeniyle sayıları oldukça azalan Afrika Yaban Aslanlarına dikkat çekme amaçlı Londra Meydanı’na devasa bir kayıp kedi ilanı yaptı. Yoldan geçenler yaklaştıkları zaman reklam yerine neslinin son kalanlarından Archie’nin kayıp ilanını gördüler. Oldukça etkili olan bu çalışma günlerce Londra Meydanı’nında sergilendi.

5- M&M mavi şeker kampanyası

 

Türkiye’de çok popüler olmasa da dünyada çok popüler bir şekerdir. Bonibona benzeyen bir şeker. Diyorlar ki “bizim masraflarımızı kısmamız gerekiyor. Durumumuz biraz kötüleşti. O nedenle mavi şeker üretemiyoruz. Mavi şekeri kaldırdık, diğer renkler duruyor ama maviyi üretmeyeceğiz”. Bu haber bütün gazetelere manşet olarak giriyor. “Mavi şeker yok! Mavi şeker kaldırıldı! Son mavi şekerli paketler!” gibi…

 

İnsanlar çılgınlar gibi son mavi şekerli paketleri almak için marketlere koşuyorlar. O noktaya geliyor ki mavi şekerli paketler karaborsaya düşüyor. Mavi şekerli paketler normal fiyatının üzerinde satmaya başlıyorlar. Diğer renkler yine aynı fiyattan satılmaya devam ediyor. Halk mavi şekerleri geri istemeye başladıktan sonra m&m’s genel müdürü açıklama yapıyor ve mavi şekerleri tekrar üretileceğini söylüyor. Böylece marka amacına ulaşmış ve satış rakamlarını fazlasıyla yükseltmeyi başarmıştır.

M&M mavi şeker kampanyası

6- Gillette: ‘The Best a Man Can Be’

 

Jilet devi Gillette modern dünyanın en büyük kalıplarından birini yani “erkeklik” konusunu ele almaya karar verdi ve bunun sonucunda oldukça ilgi topladı. Reklam, modern topluma nüfuz etmiş olan maço, sert ve baskın erkeklik tanımını eleştirirken bunu insanların hayatlarından deneyimler sağlayarak sundu. Özellikle filmin en sonunda verilen “Olabileceğin En İyi Erkek Ol” mottosuyla öne çıkan reklam 2019’un en çarpıcı reklamlarından biri olarak gösteriliyor. Birçok kesime örnek olması gereken bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Tahmin edersiniz ki bu durum gillette’nin satışlarını ve marka değerlerini arttırmış. 

 

Yorum Yap