Öteki Cinsiyet: Kadın

 Öteki Cinsiyet: Kadın
Okunuyor Öteki Cinsiyet: Kadın

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere kadın olgusundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle kadın sözcüğünün TDK anlamıyla başlayalım.    TDK’ de kadın ^erişkin dişi insan^ anlamına gelmektedir. Bu konuda sanırım hepimiz hemfikiriz.

Peki toplumda kadın nedir? Toplum yasalarında kadın erkekle eşit haklara sahip sayılmakta peki sizce kadın erkekle eşit koşullarda  mı yaşamakta?

kadın erkek eşitliği

De Beauvoier ‘ e göre kadın toplumda ikinci bir cinsiyet konumundadır. Nereden bakılsa haklı bir çıkarım. Kadın, erkekle aynı dünyayı, aynı evi ve  hatta  aynı yatağı paylaşmasına rağmen, aynı toplumsal hakları paylaşmamakta. Çünkü kadın denilen olgu insan olmaktan çok, en başta bir eş ve bir annedir(!). Türk toplumunda kadın ,kendinden başka  her şeydir ve herkesindir.

Eril bir iktidarın keyfiyetinde kimlik arayışı içinde buluyor kadın kendini. Baskıcı bir toplumda hayatta kalmaya, ola ki  şans eseri hayatta kalırlarsa, kendilerine bağışlanan hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar.

Toplum cinsiyetlere roller biçmektedir. Birinci cins olarak görülen erkek dediğimiz olgu, küçük yaşlardan itibaren ailenin koruyucusu , evin direği ,soyların devamı gibi sıkça karşılaştığımız unvanlara layık görülüyor. Erkek küçük  yaşlarda toplumun ona bahşettiği saygı ile büyüyor. Peki kadınlar? Sanırım bu durum kadınlarda çokça farklı. Henüz ellerinde oyuncak bebek taşıyan küçük kadınlara annelik, yuvayı yapan dişi kuş, bakımlı olgun bir kadın rolü uygun görülüyor. Biyolojik olarak henüz erişkin olamamış küçük kadınlar anne olmaya ,  mental olarak sevgiye  ihtiyaçları varken çocuklarına, eşine ve hatta eşinin ailesine sevgi göstermek zorunda bırakılıyor. Birey olarak kadınlar, üzerlerindeki aşırı yükümlülüğü hissediyorlar; yalnızca duygu olarak değil, bedensel fiziksel döngüleri onlara iradelerinin dışındaki koşullara adapte olmaya zorluyor. Kadın-erkek eşit demiştik öyle mi ?(!)

öteki cinsiyet: kadın

Şu ana kadar toplumun kadına olan tutumunu konuştuk. Erkek cinsiyetinin kadına olan tutumu nasıldır sizce?

Biyolojik olarak erkeğin, öteki varlık olan  kadına bağımlılığı sadece gereksinimleri düzeyindedir. Erkeklerin kadınlara olan bu ihtiyacı , soyunu devam ettirmek ve cinsel istekleri karşılamaktan kaynaklanmakta. Aslında kadınların insanlık için büyük önemi olduğu aşikar. Ah kadınlar, neden biz bu durumdan gurur duyamıyoruz peki? Kendinizle gurur duymadan önce yapmanız gereken işler var öyle değil mi?  Akşama ne pişirsem ? Ah ne büyük dert ! 

Görüyoruz ki, iki cins şimdiye kadar ne özgürlüğü ne de aynı dünyayı eşit olarak paylaşabilmiştir.

öteki cinsiyet :kadın

^ Hiçbir erkek kendini belli bir cinsin üyesi olarak kabul etmekle başlamaz, erkek oluşu kendiliğindendir. Erkek hem artı hem de cinsiyetsiz  kutbu canlandırır. Kadınsa; eksi kutup ve ikinci cinsiyet olarak ortaya çıkmakta. Onunla ilgili her tanımlama  bir karşılıksız ,bir sınırlandırma biçimini almaktadır. Çünkü erkek olmak bir gariplik ,başkalık değildir. ^

 Toplumsal etkiler kadını, kendini bulma mücadelesini ve bedenini tanıma sürecini kadına değil erkeğe bırakmıştır. Erkek için uygunsa kadına pek de laf düşmüyor. Ve artık kadın için benimsediği ve sözüm ona bütünlendiği tek yer artı kutbu olan erkek cinsiyeti ve evidir. Önünde başka bir gelecek yoktur artık. Yuvasının kapıları sertçe yüzüne çarpılmış ve üzerine sımsıkı kilitlenmiştir: Yeryüzünden payına düşen budur ve bu kadardır. Yetinmeliydi.

            

 Türkiyeli Kadın 

Ve ben Türkiye’de 

Türkiyeli kadınım

Bahtı karalıyım

Bana bir çember çizdiler 

Yetmedi. ‘ Yetmez ! ‘ dediler

Zincirlere vurdular 

Bir adım değil 

Bir ayak boyu bile

Çıkamam dışarı

Konuşamam, düşünemem gönlümce

Başkaları düşünür

Konuşur başkaları

Karar da verirler yerime

Ben neyim ki

Neyim ki ben

Eşya kadar da yoktur kıymetim

Mutfakta aşçıyım 

Yatakta kadınım 

Doğururum, anayım

Tarlada ırgatım

Yine de ben neyim ki

Neyim ki ben 

Karşı koyamam

Olmaz diyemem

Namus uğruna 

Bir lokma, bir hırka

Bir de dört duvarlı odam olsa

Aldırmam dayağa, küfre

Aldırmamalıyım

Ayşe’yim, Fatma’yım, Elif’im

Sultan’ım ben

Kadri kıymeti olmayan

Sultan’ım ben Sultan…

Alır da giderim başımı

Arkama bakmadan

Çoluk çocuk kalırmış

Kalırmış boynu bükük

Kocaymış dinlemezmiş

Hep dediği olurmuş

İsterse döver, kovarmış

Gönlü isterse

Bir başkasını alırmış

Köle miyim ben

Alır da giderim başımı

Giderim bu diyarlardan

               Saniye ÇELİK

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Rana
  Rana
  ziyaretci
  8 ay önce

  Kaleminize sağlık başarılı bir yazı olmuş. Maalesef ki gündemi en çok meşgul eden konulardan bir kaçı kadınlar ve kadınların toplumdaki konumlarıdır. Bu konular bağlamında, kadınların ötekileştirilmesi üzerine bir kadın olarak araştırmalarınız sonucu yazdığınız yazıyı başarılı buldum. Devamlılığını dilerim.

  Cevapla
  9