Karantina Günlerini Nasıl Değerlendirebilirim ?

Karantina günlerini nasıl değerlendiriyorsun? Sence günlerin verimli geçiyor mu? Her şeyden önce kendimize sormamız gereken çok önemli bir soru var: Karantinada yaptığım şeyler bana nasıl hissettiriyor? Karantina sırasında boş zamanınızda ne yaparsanız yapın; ister yatakta televizyon seyretmek, ister bir maraton için antrenman yapmak, seni mutlu eden şeyi yap. Şu anda stresli ve endişeliysen, kendini yalnız hissetme çünkü birçok insan aynı şeyi hissediyor.
 Karantina Günlerini Nasıl Değerlendirebilirim ?
Okunuyor Karantina Günlerini Nasıl Değerlendirebilirim ?

KARANTİNA DA ZAMANINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUN?

Öncelikle umarım iyi, mutlu ve sağlıklısındır.

Hepimiz korona virüs karantinalarının ilk aşamasında, zamanımızın çoğunu onu nasıl dolduracağımız konusunda endişelenerek geçirdik. Peki sen bu dönemi en iyi nasıl değerlendireceğini, evde nasıl daha aktif ve mutlu olabileceğini bulabildin mi? Bu dönemde asıl mesele günleri geçirmek, zamanı doldurmak değil, zaman değerlidir ve onu en doğru şekilde kullanmamız bizi çok iyi hissettirecektir. Her şeyden önce kendimize sormamız gereken çok önemli bir soru var: Karantinada yaptığım şeyler bana nasıl hissettiriyor? Karantina sırasında boş zamanınızda ne yaparsanız yapın; ister yatakta televizyon seyretmek, ister bir maraton için antrenman yapmak, seni mutlu eden şeyi yap. Şu anda stresli ve endişeliysen, kendini yalnız hissetme çünkü birçok insan aynı şeyi hissediyor. Unutma, güzel günler çok yakın, yine konserlere gidebileceğimiz, sahilde parmaklı terliklerimizle, özlem duyduğumuz arkadaşlarımızla yürüyüş yapabileceğimiz ve pikniklere gideceğimiz günler gelecek.

Peki sen karantina döneminde neler yapıyorsun? Umarım karantinanı olumlu bir şekilde değerlendirebiliyorsunudur. Ben bu yazımda sana karantina günlerini nasıl dolu dolu geçirebileceğine dair öneriler sunacağım. Aktif olabildiğin bu karantina döneminde canın sıkılmayacak ve belkide bu günler sana çok şey katacaktır. Bunu düşünerek sunacaklarımı uygulamakta sana düşüyor.

pexels cottonbro 4056529

Uyku saatlerini kendine göre ve mutlu olacağını düşündüğün gibi düzenleyebilirsin.

Uyandığında kendine güzel bi kahve yap ve sevdiğin bi şarkıyı açıp kendini dinle, kendinle konuş. Ve gününü planla.

Spor sıhhattir, spor dinçliktir ve en önemlisi hem bedenin, hem de zihnin zinde kalmasıdır. Spor yapmıyorsan hemen bugün başlayabilirsin. Spor yapmak sana iyi hissettirecektir.

Yemek yapmayı biliyorsan farklı ve sağlıklı tarifler deneyebilirsin. Eğer bilmiyorsan da bu bir fırsat yemek yapmak ve yaptığın yemeğin lezzetli olmasının keyfi bambaşka bunu kesinlikle denemelisin.

Kitap okumayı seviyorsan bu dönemde farklı türde kitap okumayı deneyebilirsin. Mesela ben karantinadan önce polisiye kitabı okumamıştım. Karantinanın bana kattığı en eğlenceli ve güzel aktivitenin polisiye kitapları olduğunu söyleyebilirim.

Film ve dizi izleyebilirsin. Sana kendinizi iyi hissettirecek film ve dizileri seyretmen en önemlisi.

pexels cottonbro 4009402

Gün içerisinde nasıl hissettiğini, neler yaptığını yazdığın bir defter tutabilirsin.

Ertelediğin işlerini bu günlerde halledebilirsin.

Sana zarar verdiğini düşündüğün alışkanlıklarından kurtulmaya çalışabilirsin.

Cep telefonuna fazla vakit ayırma. Sosyal medyada az vakit geçirmeye çalış.

Ailenle sohbet et, birlikte keyifli olduğunu düşündüğünüz aktiviteler yapın. Ben ailemle sessiz sinema ve tabu oynamaya bayılıyorum ve zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamıyorum.

Saksılara sevdiğin çiçekleri ekip onların büyümesini beklemek seni çok motive edecektir.

Yeni hobiler edinebilirsin. Resim çizmek gibi.

Kendine yeni şeyler katabilirsin. Mesela tarihe ilgin varsa bununla ilgili araştırmalar yapabilirsin.

Çalışıyorsan işinle ilgili kendine yeni bilgiler öğrenmek adına online seminerlere katılabilirsin.

Öğrenciysen derslerini ve ödevlerinin planlamasını doğru bi şekilde yapman ve son güne bırakmaman en doğrusu.

Yeni insanlar tanı. Nasıl mı? Mesela Nazım Hikmeti tanı, Ahmet Arif’i, Özdemir Asaf’ı ve ilgi duyduğun kim varsa onu tanı onu tanımaya çalış.

Son olarak en önemlisi bu dönemde kendinle ol ve kendini tanı, kendi mutluluğuna önem ver. Sen değerlisin bunu sakın unutma.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Yönetici
  Yönetici
  Üye
  5 ay önce

  Çok güzel bir yazı olmuş uygulamaya çalışacam 😀

  Cevapla
  6