Kutsal Annelik

 Kutsal Annelik
Okunuyor Kutsal Annelik

Anne olmak doğurmak mı? Yoksa bakım vermek mi? Hayatta en acı sorulardan bir tanesi anne kime denir? Kimdir? Nasıl olmalıdır?  Dünyaya gelmemiz, getirilmemiz o kadar büyüleyici ki hayret etmemek şaşırtıcı.

Anne olmak halk dilinde ‘’annelik kutsaldır’’ diye söyleniliyor fakat herkesin annelik anlayışı aynı mı?  Annelik her an kalbinde sevgisini hissetmek her daim evladını düşünmek ve her zaman evladıyla arkadaş olmaktır. Annelik omuza yük olmak demek değil aksine kalbe huzur vermek ve her evladına baktığında kendisinden bir parça görmektir. Toplumumuzda görülen alışagelmiş geleneklerden bir tanesi de her gencin evlenmesi özellikle yirmi yaşında genç bir bireyseniz mutlaka evlenmelisiniz! Evet bu algı o kadar yanlış ki ‘’zoraki evlilikler’’  yirmili yaşlarda bir kadın mutlaka evlenmelidir yoksa otuz yaşında çocuk sahibi olması zorlaşır veya yirmili yaşlarda bir erkekseniz evlenmelisiniz başınız bağlanır ve kötü huylardan vazgeçersiniz !! gibi söylemler toplumu felakete sürüklüyor. Evlilik kavramını bilmeyen kız çocukları kendilerinden yaşça büyük erkeklerle zorla evlendiriliyor ve ‘’çocuk gelinin’’ çocuk sahibi olması bekleniliyor veya kendisine dahi bakamayacak bir erkeğin sırf kötü huylarını bıraksın denilerek zorla evlendiriliyor. Sonuç olarak mutsuz evlilik, şiddetli geçimsizlik, kıskançlık, bakımsız çocuklar ve kadın cinayetleri.  Bunları kendi ellerimizle biz inşa ediyoruz evliliği kaçamak olarak kullanıyoruz.  Evlenilecek olgunlukta mıyız veya ben aynı evde tanımadığım bir bireyle yaşayabilir miyim? Veya bir çocuğa gerçekten bakım verebilir miyim diye düşünmüyoruz. Şu şekilde düşündüğünüzü duyar gibiyim! Çocuğum olursa annem veya bir başkası bakabilir  veya evlendiğim zaman mutsuz olursam boşanırım! Bu düşüncelerle dünyamız, mutsuz bireylerle doluyor. Sabah kahvaltı yapamayacağın, çocuğuna sevgini gösteremeyeceğin, çocuğunla vakit geçiremeyeceğin bir yaşantın varsa çocuk yapma! Mutsuz olma ihtimalin varsa, evleneceğin kişiyle kendini özgür hissedemiyorsan evlenme! Çünkü bir anlık tutkunla dünyaya getirdiğin bir bebeği ömür boyu mutsuz etmeye hakkın yok ömrü boyunca onu değersiz hissettirmeye de hakkın yok. Çocuk sahibi olmak cebine para koymak, en lüks telefon almak, en güzel kıyafetler giydirmek olmamalı. Boşanma fikri ne yazık ki bizim kültürümüzde çok zor. Evlenirken niye evlendin sorusu sorulmaz fakat boşanırken ‘’niye boşandın, aldattı mı, az sabret, erkek dediğin  yapar, kadın dediğin nazlı olur ‘’ nidaları yükselir. Bizim kültürmüzde evlenmek ‘’halay çekmeye ‘’ yurt dışında ise ‘’salsa yapmaya’’ benzer. Türk toplumunda evlenecek bireylere akrabalar karışır yurt dışında ise evlenecek bireyler kendi aralarında birlikteliklerini onaylarlar.

98a178e9 b6fc 4052 a60f 45a3f7f0e1bc

Uyanınca günaydın diyemeyeceksen ilk düştüğünde yanında olamayacaksan kendisini kötü hissettiğinde ben buradayım evladım diyemeyeceksen topluma mutsuz bir çocuk kazandırmaya hakkın yok hakkımız yok.  Her çocuk duygusal ve bedensel olarak bakılmaya muhtaçtır. Bence anne olmak kutsal değil asıl kutsal olan mutlu bir çocuk yetiştirmek mutlu bir bireyi topluma kazandırmaktır.

7654b18f cca7 4053 a4be 6d02cc3d2707

En trend kıyafete , en lüks arabaya, en büyük telefona ve çok paraya değil en güzel aileye sahip olmak her çocuğun hakkı. Hakkı da olmalı !

Yorum Yap