Linux Nedir? Windows ile Linux Dağıtımlarının Farkları

Linux işletim sistemi nedir,ne değildir.
 Linux Nedir? Windows ile Linux Dağıtımlarının Farkları
Okunuyor Linux Nedir? Windows ile Linux Dağıtımlarının Farkları

Linux işletim sistemlerinin kernel adı verilen en temel parçasıdır. 1991 yılında Linus Torvalds tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Öncelikle Linux’un ne olduğunu anlayabilmek için işletim sisteminin ne olduğunu bilmemiz gerekir.

İşletim sistemleri basitçe bilgisayarımıza yüklediğimiz uygulamalar ve bilgisayarımızın donanımları arasında bir çevirmen görevi görür. Bazı popüler işletim sistemlerine örnek olarak Windows, Mac OS, Linux, Android, iOS verilebilir. İşletim sistemleri sadece bilgisayarlar için değildir. İşletim sistemleri bilgisayarlar, cep telefonları, sunucular, beyaz eşyalar, arabalar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Bu yazımda sadece Linux dağıtımlarını ele alacağım. Dikkat ettiyseniz Linux işletim sistemi demedim çünkü Linux bir işletim sistemi değildir, işletim sistemleri için bir kernel yani çekirdektir. Linux ücretsiz ve açık kaynak kodludur yani özgürce kendi işletim sisteminizi oluşturabilirsiniz. Linux dağıtımları yani Linux tabanlı işletim sistemlerinin ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemleri olmasının en büyük nedenlerinden birisidir.

Peki Linux tabanlı dağıtımları kimler kullanıyor? Bunun cevabı kısaca herkes olarak verilebilir. Çünkü internet sitelerinin üçte biri, Linux tarafından oluşturulan sunucular tarafından çalıştırılıyor. Peki evimdeki bilgisayarda Windows yerine Linux dağıtımı kullanabilir miyim? Tabi ki de kullanılabilir. Aralık 2020 verilerine göre dünyadaki masaüstü ve laptop bilgisayarlarında %77 Windows, %18 Mac OS kullanılıyor linux ise sadece %2 lik bir kısımda. Peki ama linux en çok kullanılan işletim sistemi değil miydi? Evet öyle fakat bilgisayarlarda kullanım oranı çok düşük. Fakat bilgisayarlar hariç çoğu alanda linux liderliğini koruyor. Bunun sebebi Windows’un bilgisayarlarda alışılmış olması ve Microsoft ürünlerinin kullanım sıklığı diyebiliriz. Fakat bu linux dağıtımlarını masaüstünde kötü bir işletim sistemi yapmaz, aksine Windows’tan daha iyi olduğu pek çok konu vardır.

Bu yazıyı yazdığım gün Windows satın almak isterseniz en ucuz fiyatı 1300TL bu gerçekten çok pahalı bir fiyat. Ayrıca çoğu bilgisayarı satın alırken Windows dahili olarak aldığınız zaman bu ücreti sadece Windows için vermiş oluyorsunuz. Eğer FreeDOS yani bir işletim sistemi kurulu olmadan gelen bir bilgisayar satın alırsanız 1000TL cebinize kalmış olacak. Peki nedir Windows’tan daha iyi olan yanları?

Öncelikle güvenlik, Windows’ta pek çok kullanıcı korsan (crack) Windows yazılımları kullanıyor bu başlı başına bir tehdit çünkü insanlar Windows’un bu yüksek fiyatlarına para harcamak istemiyorlar böylelikle güvenlik sorunları açığa çıkıyor. Linux ücretsiz olduğu için orjinal yazılım kullanıyorsunuz ve güncellemelerinizi yaptığınız sürece güvenlik açıkları daha az oluyor. Ayrıca Linux dağıtımlarında bir uygulama yüklemek istediğiniz zaman bir şifre onayı alması gerekiyor, şifre girilmediği sürece uygulamalar işletim sistemine herhangi bir değişiklik yapamayor.

Diğer bir konu ise özelleştirebilirlik. Kullanıcılar kendi isteklerine hitap eden şu an için 276 farklı kayıtlanmış dağıtımlardan birisini seçebilir ve kullanabilirsiz. Dağıtımınızı seçtiniz açık kaynak kodları sayesinde istediğiniz herhangi bir özelliği özelleştirebilir, yeni özellikler ekleyebilirsiniz, linux dağıtımlarında çok şık gözüken masaüstü ortamlarına rastlayabilirsiniz. Aşağıda linux dağıtımlarından bazı fotoğrafları görebilirsiniz. Fakat görünümlerine aldırmayın. Çünkü unutmayın istediğiniz linux dağıtımının istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz tamamen özgürsünüz!

Ubuntu

5

 

 

 

Linux Mint

cinnamon

 

 

   Manjaro

arm kde full

 

 

 

Arch Linux

r 1419810 AHAbn

Yorum Yap