Minik Dostlarımızın Farkında Olun

hayvanlar, hayvanları koruyalım
 Minik Dostlarımızın Farkında Olun
Okunuyor Minik Dostlarımızın Farkında Olun

Minik Dostlarımızın Farkında Olun

Merhaba başlıktan dolayı bugünkü yazımı az çok anlamışınızdır. Evet evet bugünkü yazım hepimizin çok sevdiği evcil ve sokak hayvanlarımız aslında dostlarımız desem daha iyi olacak. Neden mi ? çünkü çoğu insandan daha vefalı daha sadık ve en önemlisi daha zararsızlar da ondan. Son zamanlarda bu dostlarımızın çok zarar gördüğünü duyuyor ve görüyorum bu gerçekten çok can sıkıcı bir şey. Artık insanlara yaratık gözüyle bakıyorum bu durumları görünce. Bence bu durumlara artık dur dememiz lazım. Onların da bir canı var lütfen siz de duyarsız olmayın banane demeyin. Ne yapabilirim diye düşünüyorsanız hemen küçük örnekler vererek konuya giriş yapayım.

. İlk önce dostlarımızın farkında olun yani çevrenizde illaki vardır onlar için bir şeyler yapın. Mesela evinizin önüne bir kap su bir kap mama koymayı esirgemeyin.
. Çöp ve benzeri atıklarda kesici aletlerin ağzını iyice bağlayın onlar yemek ararken ağızları zarar görebilir.
. Onların kışın ve yazın soğuğa ya da sıcağa maruz kalmamaları için küçük barınaklar yapabilirsiniz eminim bu onları çok mutlu eder.

 

kedi

 

. Bir de şu var kış aylarında bu sevimli dostlarımız arabaların kaputlarını çok seviyorlar bu nedenle arabanızı çalıştırmadan önce kaputa vurursanız onları zarardan kurtarmış olursunuz.
. Başlarına bir çok zarar geliyor bunu gördüğünüz an belediyelerin veterinerlik işleri müdürlüklerini arayarak ücretsiz tedavi desteği alabileceklerini de unutmayın.
. En önemlisi insanların hayvanları sevmelerine ve sahiplenmelerine teşvik edin bu farkındalık için en büyük etken bence.

 

kopek

 

. Şiddet gören bir hayvan gördüğünüz zaman lütfen onların sesi olun ve hemen şikayet edin.
. Buraya benim en nefret ettiğim bir konuyu da yazmak istiyorum. Onları satın almak yerine hayvan barınaklarından sahiplenin lütfen onlar bir süs eşyası değil çünkü onlar bir canlı bunu da unutmayın.
. Biraz da gökyüzünü güzellikle donatan kuşlardan bahsetmek istiyorum. Onlar için pencere kenarlarına biraz ekmek kırıntıları bırakabilirsiniz.
. Son olarak sevginizi asla onlardan esirgemeyin olabildiğince onları sevin sevgi her şeyin ilacıdır bunu asla unutmayın.
Bugünkü yazım bu kadar. Umarım minik dostlarım için biraz da olsa farkındalık sağlamışımdır. Kendinize ve minik dostlarımıza iyi bakın.

Yorum Yap