NARKISSOS VE ECHO EFSANESİ

 NARKISSOS VE ECHO EFSANESİ
Okunuyor NARKISSOS VE ECHO EFSANESİ

Yunan mitolojisinden olan Narkissos efsaneye göre; ırmak Tanrısı Kephissos ve arındırıcı suların bekçi perisi olan Liriope’nin oğlu olarak doğar ve bir kahin tarafından kendisini görmediği sürece ömrü olduğu söylenir.
Narkissos bir gün avlanmaya çıkar. Çok güzel bir peri kızı olan Echo, Narkissos’u görür ve ona ilk görüşte aşık olur. Fakat Narkissos bu aşka karşılık vermez ve peri kızının yanından uzaklaşır. Echo bu duruma çok üzülür ve günden güne bu aşk için erir ve ölür. Vücudundan kalan kemikleri kayalara ve sesi bu kayalarda oluşan ‘eko’ dediğimiz seslere dönüşür.
Olimpos dağındaki tanrılar bu olaya çok sinirlenir ve Narkissos’u cezalandırmak isterler. Narkissos’un kendisini görmesini sağlarlar. Narkissos yine avlanmaya çıktığı bir gün çok susar ve nehir kenarına su içmek için eğilir. O sırada kendi yansımasını nehirde görür ve güzelliği karşısında büyülenir. Artık dayanamayarak suya uzanıp aşık olduğu bu varlığa dokunmak ister, ona sarılmak ister ve nehire atlar. O dokunmak istedikçe yansıma ondan kaçıyordur. Sonunda Narkissos dibe batar.

NARKISSUS

Su perileri gelip Narkissos’u kurtarır ama Narkissos o yansımaya ulaşmakta kararlıdır tekrar tekrar nehire atlar. Periler artık dayanamaz ve Narkissos’u nehri gören bir ağaca bağlarlar. Narkissos orada kendi yansımasına bakarak tıpkı Echo gibi eriyip gider ve o öldükten sonra nergis çiçeği olarak bildiğimiz çiçeklere dönüşür.
Narsisizm kelimesinin kökeni de Narkissos’tan gelmektedir.

Yorum Yap