Narsisizm (Özseverlik)

 Narsisizm (Özseverlik)
Okunuyor Narsisizm (Özseverlik)

Bu yazımda sizlerle bir kişilik bozukluğundan bahsetmek istiyorum Narsisizm. Narsist kimseler ben merkezci ve kibirli bir düşünce ve davranış yapısını, diğer insanlara karşı düşüncesiz davranışları, empati eksikliğini ve de hayranlar edinmeye aşırı ihtiyaç duyma hallerini içerir. Narsistik kişilik bozukluğu insanın bir nevi kendine aşık olma durumudur. Bu konuya özellikle değinmek istememin nedeni etrafımızda belki de hiç fark etmediğimiz insanlarda bu kişilik bozukluğunun bulunması, arkadaşlık veya ikili ilişkilerde büyük ve bazen kalıcı tahribata sebep olma durumudur. Çevrelerindeki insanlar sıklıkla, bu kişileri ukala, manipülatif, bencil, buyurgan ve talepkar olarak betimlerler. Kısaca bu kişileri tanıyalım belki de maddeleri okurken aklınıza etrafınızdaki belki de en yakınınızdaki gelecektir ne dersiniz?

Narsistik kişilik bozukluğu insanın bir nevi kendine aşık olma durumudur

  • Kendisinin çok önemli olduğu duygusunu taşır. Öyle olmasa bile yapabildikleri hakkında yalan söylemeye bile başlayabilir.
  • Sınırsız başarı, güç, zeka, güzellik ya da kusursuz sevgi düşlemeleri üzerine kafa yorar.
  • “Özel” ve eşi bulunmaz biri olduğuna ve ancak başka özel ya da toplumsal durumu üstün kişilerin kendisini anlayabileceğine ya da ancak onlarla arkadaşlık etmesi gerektiğine inanır.
  • Çok beğenilmek, en beğenilmek ister.
  • Hak kazandığı duygusu vardır: Kendisinin özellikle kayırılacak olduğu bir tedavi biçiminin uygulanacağı beklentileri ya da beklentilerine göre uyum gösterme.
  • Kişiler arası ilişkileri kendi çıkarı için kullanır: Kendi amaçlarına ulaşmak için başkalarının zayıf yanlarını kullanır. İnsanları küçük düşürme ona yüce duygusu kazandırır.
  • Empati yapamaz: Başkalarının duygularını ve gereksinimlerini tanıyıp tanımlama konusunda isteksizdir.
  • Çoğu zaman başkalarını kıskanır ya da başkalarının kendisini kıskandığına inanır.
  • Küstah, kendini beğenmiş davranış ya da tutumlar sergiler.
  • Dışarıdan gelen herhangi bir beğenilme hissi veya övgü onları besler ve güçlü hissettirir.

Bu özellikler size etrafınızda olan biri geldi mi aklınıza veya size birini anımsattı mı? Hadi sizinle narsistik kişilik bozukluğu olan ünlü isimlere göz atalım.

Narsistik kişilik bozukluğu insanın bir nevi kendine aşık olma durumudur

Örneğin: Zlatan İbrahimoviç o derecesine bir özsever ki sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımların altına kendini tanrı olarak nitelendirecek notlar ekliyor. Hatta inanması çok güç ama sevgililer gününde sevgilisine kendi fotoğrafını hediye ederek o zaten Zlatan’a(bana) sahip daha ne isteyebilir ki? Savunmasını kullandı. Takım arkadaşları ve futbol topuyla yaptığı paylaşımlara tanrı ve öğrencileri veya tanrı ve oyuncakları notlarını ekliyor.

Bence aşağılık kompleksi de bulunan birinden bahsetmek istiyorum. Napolyon, “Napolyon kompleksi”  olarak bilinen “boy kompleksi” teriminin Napolyon Bonapart’ın öz güven eksikliğini saklamak için agresif davranışlar sergilediğinden dolayı ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Bunu saklamak veya gizlemek adına sinir dolu davranışlar sergilemek nasristlerin en çok sığındığı noktalardan biridir.

Ve bence herkesin aklına gelmesi gereken tarihin en mükemmeliyetçi-ona göre mükemmel- lideri Adolf Hitler. Adolf Hitler kendi ırkının en mükemmel ırk olduğuna inanıyordu ki sağlık sorunları olan vatandaşları toplatıp öldürebilecek kadar zalim ve hırslıydı.

Aslında benim çok beğendiğim ve ilgimi çeken bu ismin narsist olduğunu duymak beni şaşırttı doğrusu. Madonna, zaten sahne kıyafetleri olsun gün içerisinde kullandığı kıyafetleri olsun ilgi odağı olmayı sevdiğini gösteriyor.  Ayrıca Madonna, narsistik kişilik bozukluğuna sahip olmasının başarısına ve sahnedeki spotların altında daha iyi görünmesine katkı sağladığını itiraf ediyor.

Ve yeni nesil sanatçılarımızdan benim pek bilgimin olmadığı Kanye West

Kanye West narsistik kişilik bozukluğa sahip olduğunu bizzat kendisini “Mesih”, kurtarıcı olarak adlandırmasıyla kanıtlıyor. Hatta bir konserinde dinleyenlerinin onu alkışlamasını istemiş, alkışlamayan birini fırçalamak için o tarafa doğru yöneldiğinde o kişinin tekerlekli sandalyede oturduğunu fark etmişti. Buna rağmen özür dileme gereği duymayan Kanye West ileri derecede narsistik kişilik bozukluğuna sahip.

Narsistik kişilik bozukluğu insanın bir nevi kendine aşık olma durumudur

Yorum Yap