Narsistik Birey

 Narsistik Birey
Okunuyor Narsistik Birey

Narsistik Birey

Değişen dünyayla birlikte değişen toplum ve değişen kişilikler. Her birey mükemmel olmak ister, her birey değer görmek ister ve her birey övgü almak ister.  Fakat unuttuğumuz  nokta  ya  çok mükemmel olmak bizi biz yapmazsa?

Hayata ilk gözlerimizi açtığımızda aslında bizim kişiliğimizi belirleyen  bireylere  göz kırparız.  Bu bireyler ailemiz veya bir başkası olabilir. Hayata bakış açımız, düşüncelerimiz ve ilk kurduğumuz hayalin kahramanları ailemizdir. Narsistik özelliğe sahip bireylerin aile yapıları her zaman çocuklarının mükemmel, kusursuz ve lider konumunda görmek ister çünkü çocuklarının kendi  geçmişlerinde olduğu gibi hata yapmalarına izin vermezler.

Okulun ilk yılarında birey, yaşıtlarıyla kıyaslanmaya başlar daha sonra bu kıyaslanmalar cinsiyetlere göre farklılık gösterir. Kız çocukları çok iyi yemek yapmalı , kibar ,görgülü ve başarılı olmalı. Erkek çocukları ise hakkını arayabilmeli, eli ekmek tutabilmeli ve en önemlisi  hayatta hep istediğini alabilmeli. Daha hayatı anlamaya çalıştığımız ilk yıllarımızda toplumun bize yüklediği isteklerini gerçekleştirmek ve hep en iyisi olabilmek için büyük bir hırsa kapılırız. Hırslarımız hayatımızı şekillendirir. İş yerindeki alacağımız bir terfi bizi onore eder çünkü üstün olduğumuzun diktesini verir. Fazla maaş, büyük görevler, toplumdaki statümüz hepsi bizi tatmin eder. Çünkü ailemiz tarafından yenilgiyi,  başarısızlığı hiçbir zaman öğrenmedik hep daha fazlasını istedik.  Hırslarımızla bütünleştik.

e62b103a 30a5 4475 bcac 32b268d88762

Narsistik birey, çalıştığı iş yerinde yaptığı işten daha fazlasını gösterir , iş arkadaşını manipüle ederek kendisini ön planda tutar.  İlişkilerinde değer görmek ister fakat partnerine değer vermez.  Arkadaş ortamında hep kendisinden bahsedilsin, her zaman başarıları dile getirilsin ister.  Dış görünüşüne çok önem verir çünkü dış görünüş narsistik için güç göstergesidir. Kaslı bir vücut, dik omuzlar ve biçimli bir duruş narsistik bireyi dikkat çekici kılar.

Her zaman yanında silik bir karakter bulundurur. Yanındaki bu kişinin her zaman onu övmesini ve yüceltmesini ister.  Silik karakterin yanında kendisini daha iyi hisseder ve tatmin olur. Girdiği ortamlarda  kendisinden daha dikkat çekici ve başarılı bireyler olduğu zaman ortamlarda duramaz ve ortamı terk etmeye çalışır. Yetiştiğimiz çevre, arkadaşlarımız ve en önemlisi ailemiz   bizim kişiliğimizi belirler. Değişen dünyada değişen toplumda yeryüzündeki hiçbir canlı  mükemmel olamaz çünkü değişen evrenle birlikte canlılar ayak uydurabilmek için hata yapar. Hatalarımız olmaz ise doğrular ortaya çıkmaz.

Eksik yönlerimizle barışık olmak dileğiyle..

Yorum Yap