Ne Çok Ne Az Güzel

 Ne Çok Ne Az Güzel
Okunuyor Ne Çok Ne Az Güzel

Can Yücel’in güzel bir sözüyle başlamak isterim .
Mesele sevmek değil azizim, kime sorsam herkez seviyor zaten. Mühim olan güzel sevebilmek, kırmadan, dökmeden, yormadan, acıtmadan .
Bizler bunu başarabildik mi? Evet hep çok sevdiğimizden söz ettik gururla. Çicekleri çok sevdik, hayvanları çok sevdik hatta birbirimizi çok sevdik. Ama severken galiba bişeyleri yanlış yaptık ya da sevmeyi yanlış anladık.

Çok sevmek değildi ki mesele, sevgilerin yarıştığı bir kulvarda da değildik oysaki. Dalında gördüğümüz bir çiçeği çok sevdik hemen kopardık çünkü çok sevdik ya gerisi önemli değildi, bizim seviyor olmamız yeterliydi. Ama güzel sevmek koparmayı değil o çiçeği büyütüp sulayıp yetiştirmeyi gerektirmez mi? Kırmadan, dökmeden, yormadan sevmek başaramayacağımız bişey de değildi .

Güzellik, Yaşam, Mutluluk

İçimizden geldiği gibi, usul usul karşımızdakini o olduğu için bizim olmasını istediğimiz gibi biri olsun diye değil, eksilerini artılarını ,acılarını tanıyarak sevebilmektir güzel sevmek. İşte o zaman sevgi çoğaltır insanı…
Güzel olan ne varsa hep çok sevdik sahiplendik. Oysa maharet güzeli değil güzel sevebilmekteydi. Sevdiğimiz insana değerli önemli olduğunu hissettirebilmekti. Hissettirilemeyen mutluluk vermeyen bir sevgi ne kadar çok olabilir ki ?

Sevgi üretmektir, sevgi emek, sevgi değer vermektir. Sevdiğimiz de üretemiyorsak, karşımızdaki insana hissettiremiyorsak, mutluluğunu gözlerinde göremiyorsak biz hiç çok sevdik demeyelim. Çok seviyorum diyerek ne kadar çok kırdık ne kadar çok yorduk ne kadar çok kendi görmek istediğimiz gibi olmaya zorladık birbirimizi. Bunları yaparken de hep çok sevmelerin arkasına sığındık. Sevmeyi biz çok çok çok yanlış anladık …

Güzel sevebilmek kıyamamak, üzememektir. Ben değil de biz diyebilmektir. Beraber düşünebilmek, beraber gülmek, beraber ağlayabilmek, sevmek anlamaktır. Güzel sevmek öyle büyük, abartılı, gösterişli, yapmacık değil aksine sessiz, içten, samimi, doğal, olduğun gibi rol yapmaya gerek duymadan kendin gibi sevmekti .Güzel sevmek yargılamamak, tenkit etmemek, kınamamaktır. Sözlerin sustuğu yerde gözlerle hissettirmektir .

Sevgi, emek, mutluluk, güven

Sevmek aslında en kolayıdır. Öyle karmaşık öyle zor da değil. Ama biz insanoğlu bunu da zorlaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Güzel sevmek sevdiğimizin yüreğine dokunabilmektir. Kalbinden geçen kelimelere dökülmemiş duyguları hissedebilmek, anlamak bir olmak beraber olabilmekti aslında. Özünde güzel sevmek; bir insanın yüreğindeki HUZUR olabilmektir. O anın güzelliğini yaşayarak sevmek gerekir, beklentisiz, hesapsız, sorgusuz olduğu gibi kabul ederek sevmektir .
Güzel sevmek en çok da hoşgörüyle yaklaşabilmek, onu anlayabilmek, en önemlisi de anlamanızın imkansız olduğu zamanlarda bile onu anlamaya çalışmaktır. Gerektiğinde uzak durabilmektir. Karşımızdaki insanın kendine vakit ayırmasına anlayışla müsade etmektir .

Cahit Zarifoğlu’nun güzel bir sözüyle devam etmek isterim;
Bana hissettirdiklerini seviyorum.
Sanki herşey mümkünmüş gibi.
Sanki herşey yaşamaya değermiş gibi.
Ne de güzel anlatmış usta şair Zarifoğlu, insan herşeyden önce sevgiyi verilen değeri hissetmeli, inanmalı . Karşımızda ki insanın duygularına bize verdiği değere inandığımız da herşey daha bi güzel, daha bi anlamlı gelmeye başlıyor. Aslında güzel sevmek sevileni de seveni de güzelleştiriyor. Karşılıklı, samimi, içten, yormadan, içimizden geldiği gibi, kendimiz gibi …
NE ÇOK NE AZ ASLOLAN GÜZEL SEVEBİLMEK dedik, güzeli değil mesele güzel sevebilmektir. Böylesi çok daha kolay, çok daha keyifli .
Etrafımızda ne kadar çok olsa da güzel sevmeyi başaramayan insanlar, ben içimde ki o umudun sesine inanıp hala güzel sevebilen insanların varlığına inanıyorum. Ve son olarak yüreği güzel insanlara denk gelmeniz dileğiyle hep güzel sevip güzel sevelim …

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • Mert kıral
  Mert kıral
  ziyaretci
  7 ay önce

  Çok güzel 

  Cevapla
  4
 • Dursun
  Dursun
  ziyaretci
  7 ay önce

  Çok güzel olmuş ağzınıza sağlık

  Cevapla
  7