Özgüven-siz-siniz !

 Özgüven-siz-siniz !
Okunuyor Özgüven-siz-siniz !

Güven!  Eminim ki hayatınızı bu temel duygu üzerine şekillendiriyorsunuz. Şanslıysanız,   istediğiniz gibi bir hayat yaşayacak  ve siz de kendinize olan güveninizi sorgulamaya gerek duymayacaksınız.  Peki ya o kadar şanslı değilseniz? İyi bir hayata sahip olamadığınızı düşünüp bundan kendinizi sorumlu tutacaksınız.  Ve hatta herkesin kendine sorduğu o meşhur soruyu siz de kendinize soracaksınız. Neden ben?  O halde sizi kendinizle tanıştırayım. Özgüven –SİZ-siniz.

Yargılamaya, eleştirmeye ve başkaları ile kıyaslamaya son derece meraklı bir toplumda,  kendinizi  gizlememek ve bastırmamak ne mümkün.  Bir işi  tam anlamıyla doğru ve en iyisini yapamadığınız , başka bir deyim  ile beceremediğiniz  için, yargılanırsınız ve de yargılarsınız (kendinizi). Neymiş, son zamanlarda çok kilo almışsın, komşunun çocuğu sigortalı iş bulmuş sen bir baltaya sap olamamışsın, bir işi de doğru dürüst beceremiyormuşsun, e o kadar da olmaz ki canım!

Çünkü ‘ Ulaşabileceğini hissettiğin her şey sana aittir.’

 

Özgüvensizlik, kişide  iki  “ben” yaratır. Biri gerçek olan “ben” diğeri ise başkalarının görmek istediği “ben”. Siz edebiyata ilgilisinizdir, sizi matematik kursuna gönderirler.  E şiir karın mı doyururmuş. İlerde ressam , müzisyen ya da sporcu olmak istiyorsunuzdur ancak öğretmen olursanız yaz tatiliniz  ve bir de her ay yatan maaşınız  var. İstemediğiniz kadar çok seçenek sunulur önünüze halbuki tek istekleri sizin iyiliğiniz! Yetenekleriniz, hayal ettikleriniz ve başarabildikleriniz başkadır. Sizden istenilen ideal kişilik ise bambaşka. Toplumun size dayattığı bu önyargılar sizi kendiniz olmaktan ,kendinize olan saygıdan ve güvenden  alıkoyar. Çünkü toplumda beğenilen  ve saygı gösterilen kişi olmak , sizin istediğiniz bir olay. Ne yazık ki kazandığınız saygı toplumun size duyduğu ancak sizin kendinize duymadığınız saygıdır.

Sanki hayatta öylesine sürükleniyorsunuz. Nereye varacağınız ve karşınıza çıkacak engeller sizi pek ilgilendirmiyor gibi. Her gününün bir önceki günün aynısı ve bundan memnun gibisin.  Kendine dair bir şeyleri değiştirmen gerekiyor. Mesela özüne olan güvensizliğini.

Hayatınızın belli dönemlerinde,  yaşayacağınız zorluklar , maddi ve manevi sıkıntılar, kendinizi yetersiz ve değersiz hissettiğiniz ve hatta yaşadığınız hayata lanet ettiğiniz anlar olacaktır. E tabi siz bunları yaşarken başkalarının rahat duracağını sanmıyorum.  Evde, işte , okulda , sokakta  hatta sosyal medyada bile özgüveninize burnunu sokacak kişiler sizi saygıyla(!) karşılayacaklardır. İşte tam da bu noktada özgüveninizi konuşturun.  Siz kendinizi tanıyor ve kendinize başkalarının duymadığı saygıyı duyuyorsunuz!  Yeteneklerinizin ve yapabileceklerinizin farkındasınız!  Ve kendinize inanıyorsunuz!

 

Başarabileceklerinizi ertelemeyin , onlara ulaşabilmek için çabalayın.

 

Kendinizi kabullenin. Siz başkalarından daha eksik değilsiniz hatta göründüğünüzden daha fazlasınız.  Kim ne derse desin;  Başarabileceklerinizi ertelemeyin , onlara ulaşabilmek için çabalayın.  Hayalleriniz uğruna savaş verin. Hiç kimse inanmasa da, siz kendinize inanın. Kendinizin ve gücünüzün farkında olun.  Öz(e)güven !  Buna değer.

Çünkü ‘ Ulaşabileceğini hissettiğin  her şey sana aittir.’

Çünkü ‘ Ulaşabileceğini hissettiğin her şey sana aittir.’

Yorum Yap