Öz Şefkatim Nerede ?

 Öz Şefkatim Nerede ?
Okunuyor Öz Şefkatim Nerede ?

Kendimi niye affedemiyorum ? etrafımdaki herkesi affedebiliyorum çünkü onlar bana kötü davranmak istemedi ! kötü bir dönemden geçiyordu o yüzden bana kaba davrandı! Kendim dışında herkesin hatalarını kabul edebilecek bir bahane yaratırken peki niye kendimi affedebilecek bir bahane bulamıyorum?

İşte tam kilit nokta burada! Ben kendimi hatasız, mükemmel ve her zaman başarılı görmeliyim hiç düşmemeliyim ve herkese yardımcı olmalıyım. Peki ya kendim düşünce niye bu kadar acımasızım? Çünkü içten bir ses, seni kimse yargılamamalı o kadar başarılı ol ki kimse senin hatanı bulamasın nidalarıyla kendimizi hayatımız boyunca hep yorduk. Sende bir beşerisin yanılırsın ve ben ne yapmak istiyorum diye kendimize sormadık ve sormaya cesaret edemiyoruz. Çünkü yanılmaktan eleştirilmekten korkuyoruz ve durup sakince kendimizi dinlemiyoruz. En yakınımıza verdiğimiz teselliyi kendimize veremiyoruz. Sokakta gördüğümüz kediye bile karşılıksız şefkat gösterirken, kendimize ben hep seninleyim diyemiyoruz. Çünkü korkuyoruz benliğimize saygı duymaktan kendimizi dinlemekten, kendimizi bulmaktan korkuyoruz. Ama gizli gizli motivasyon videoları da izlemeyi ihmal etmiyoruz çünkü başarılı olmak için kısa süren balon motivasyon videolarına ihtiyacımız var. Kısa çözümlü odak noktaları kullanmak yerine kendimizi karşımıza alarak evet ben ne istiyorum ?

hayatımda kiminle beraber olmak istiyorum? Ben bu mesleği yapmak istiyor muyum? Ben eleştirilmekten niye bu kadar korkuyorum ? hayattaki amacım ne? Sorularına cevap bulmak benlik saygımıza karşı ilk görevimiz olmalı. Ben kendi öz şefkatimi bulursam biliyorum ki her düştüğümde içimden bir tutku sende hata yapabilirsin ! sende yanılabilirsin ve ben hep seninleyim! diyebilen bir iç ses yaratmaktır. Öz şefkat ‘’ kendine acımak ‘’ demek değildir aksine kendi doyum noktama ulaşmaktır. Kendimi olduğum gibi kabul etmek, hayatım boyunca değişimsiz devam etmek çok acımasız bir yaklaşımdır. Kendimi olduğum gibi kabul etmek ve kendimi geliştirebilmek kendime olan saygımdır. Kendimi teselli etmek acınası bir durum değildir kendimi teselli etmek öz şefkatimin tohumlarını serpmektir. Hayatımı, hatalarımı, başarısızlıklarımı ,kabullenmek çaresizlik göstergesi değildir.Tekrar düştüğümde güçlü bir şekilde ayağa kalkabilmek ve düştüğümde kendimi suçlamamam gerektiğinin göstergesidir. KENDİMİ HATALARIMLA, DOĞRULARIMLA BAŞARISIZLIKLARIMLA SEVİYORUM CANIM KENDİM. Diyebilmek ‘’ ÖZ ŞEFKATİN’’ benliğimizi ele geçirdiğinin göstergesidir.

 

431d2336 7e36 4cab b324 11eab6477c85

Kendimi dinleyebildiğim ,kendimi önemli hissettiğim bir kare çünkü ben biliyorum ki kendimi yıldızların altında dinleyebiliyorum  ve  kendimi yıldızlı gecelerde değerli hissediyorum.  En önemlisi  ise ben kendimi keşfediyorum  keşfetmeye de devam ediyorum. Düştüğümde, yanıldığımda, kaybolduğumda yalnız olmadığımı öz şefkatimin olduğunu ve ilk önce ‘’kendi şefkatime’’ ihtiyacım olduğunu biliyorum. Beni değerli kılan ‘’kendimin ne kadar değerli olduğunu’ farkında olmamdır.

Beni eleştirebilirler, toplumdan soyutlanabilirim belki en yakınım bile beni yüzüstü  bırakabilir.  Ama ben kendi kendime de mutlu olabilirim Çünkü kendimi yargılamaktan  korkmuyorum.

Öz Şefkatinizi bulabilmek dileğiyle..

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Yadigar
  Yadigar
  ziyaretci
  8 ay önce

  Tebrikler Sultan 🌾📝

  Cevapla
  9