Patileyelim mi ?

 Patileyelim mi ?
Okunuyor Patileyelim mi ?

Patileyelim mi ?, Bu yazımda size kendi kendime öğrendiğim, aslında öğrenmek zorunda kaldığım birkaç hayat tüyosundan bahsetmek istiyorum. Çünkü ben de öğrenene kadar çok kayıplar verdim. Mesela ev ödevim, birçok kanepe, kıyafet ve yemeğim…

Evet evet doğru anladınız evde hayvan beslemekten bahsediyorum. Sokakta görüp masum masum bakışlarına maruz kaldığınız ve kıyamayıp eve aldığımız şu minik canavarlar hıh! işte onlar(Bu arada tabi ki de satın alma sahiplen). Önceki yazılarımı okuyanlar varsa bilirler ki eyşan, armi, şeftali, salam, kartal, leblebi ve sümüklü adlı kedilerim, İvar adında bir köpeğim var. Şöyle ki bazıları özel ilgi istediğinden evde beslemek zorunda kaldım. Besleyenler bilir ki çok huzur verici bir olay aslında. Zorlukları da var tabi… Şimdi onları nasıl önleyebileceğimizden bahsedeceğim.

Canımız kedi ve köpeklerin en caydırıcı özelliği tüy… Tüylerden kurtulmanın az da olsa yolu var tabi ilk olarak aşı sonrasında ise çeşitli krem ve haftada en az 2 kere banyo keyfi. Bu tüy dökülmesini en aza indirecektir. Hala dökülen tüyler içinse çözüm yüzeye bir örtü açmak veya çeşitli tüy toplayan aparatlar almak.

pati1

İkinci sıkıntımız ise tırmalayıp parçalanan kanepelerimiz. Bunun çözümü ise çeşitli tırmanma oyuncakları alarak dikkatleri dağıtmaktır. Aslında en kesin çözüm düzenli olarak tırnakların kesilmesi.

Kedi sahipleri bilir ki ilk doğduklarında gözleri kapalı olan minik bebeklerimiz bir hafta beş gün içinde gözlerini açması gerekiyor. Açılmayan gözler iltihap toplamış olabilir. Veterinere ulaşma imkanımız olmadığı zamanlarda ise gözü yavaş yavaş açıp biriken iltihabın gözden akmasını sağlamak. Ve sonraki müdahalemiz ise ıslak bir bezle göz ve çevresini düzenli olarak silmek. İltihabın tekrar birikmesini önlemek adına bir pamuğu soğuk çay demine batırıp göz çevresine uygulayabilirsiniz.

Kedi ve köpeklerimizin diş çıkarma dönemleri sancılı geçebilir. Isırmalara karşı dişlerini kaşımaları için oyuncak alınabilir. Isırmalara karşı tüm dozdaki aşılarımızı olduktan sonra tabi.

pati2

Eve ilk geliş-özellikle sahip değiştiren-hayvanda travmaya neden olabilir ve tepki olarak eve zarar verme, eğitimli olmasına rağmen kakasını salona yapma gibi olaylar gözlemlenebilir. Bunu önlemek amacıyla eve ilk aldığımızda aşırı sevmek yerine ortamı incelemesine, tanımaya çalışmasına izin verilmelidir.

Tuvalet eğitimi çoğu hayvansever için çile haline geldi. Ama onlara tuvaleti hatırlatacak kokuda kumlar mevcut onlardan kullanabiliriz.

Ayrıca hayvan barınaklarında çalıştığım süre zarfında öğrendiğim bir bilgi var sizlerle de paylaşmak istedim. Tarihi geçen ilaçlar hayvanların tedavisinde kullanılabiliyor.

Şimdi isterseniz evde hayvan beslemenin faydalarından bahsedelim biraz;

Öncelikle küçük yaşlardan beri hayvan beslemek insandaki sorumluluk duygusunu arttırırken daha merhametli bireyler yetişmesini de sağlıyor.

Ruhsal ve duygusal gelişimimizi geliştirir nitelikte.

Ayrıca yalnız yaşayan insanlara ev arkadaşlığı da ediyor.

pati3

 

 

Yaşam alanlarında beslenen evcil hayvanların önemli bir bölümünü kuşlar oluşturuyor. Farklı nedenlerle evcil bir hayvana sahip olmak isteyen bireyler, beslemek için aldıkları kuşlar sayesinde kendilerini yalnız hissetmiyor aksine bir hayvana bakabilme sorumluluğunu üstlenerek kendilerini daha iyi hissedebiliyor. Evde kuş besleme, kişilerin günlük rutinlerini pozitif yönde değiştirmeye yardımcı oluyor.

pati4

Evde balık beslemek aslında en zahmetli ama eğlenceli olanıdır bence. Beslemekten en zevk aldığım hayvanlardı(pancar ve cabbar). Düzenli olarak yemini vermek, suyunu değiştirmek size günlük rutin oluşturuyor.

Aslında bence en ilginci evde beslediğimiz kaplumbağalar. Şöyle ki yerini en çok yadırgayan hayvanlardır ve yemek seçme konusunda insanlarla yarışabilirler. Özel zevkleri olan bu canlıları beslemek oldukça zahmetlidir.

Besleyemediğimiz ama evimizin etrafında olan canlılar için bir kap su ve yemek koymayı da ihmal etmeyelim tabi…

 

 

İyi okumalar…

Yorum Yap