Php de MySQL ve PDO Bağlantısı Nasıl Yapılır ?

 Php de MySQL ve PDO Bağlantısı Nasıl Yapılır ?
Okunuyor Php de MySQL ve PDO Bağlantısı Nasıl Yapılır ?

MySQL ile Veritabanı Bağlantısı

Bu yazıda sizlere Php de MySQL ve PDO Bağlantısı Nasıl Yapılır ondan bahsedecem. Php web siteleri günümüzde oldukça popüler bir şekilde kullanılmakta ve halen yaygınlaşmaktadır. Fakat PHP tabanlı siteler her ne kadar Performanslı ve içerisinde programlama mantığını kullanamamızı yarasada kimi zaman bazı verileri içierinde barındırması ve verilerin kaybolmaması bizim için oldukça önemlidir.

Bir Sosyal paylaşım sitesi yaptığınızı ve sitenize kayıt olan bir kullanıcının siteyi kapattıktan sonra verilerinin silinmesi istenmiycek ve mantıksız bir olay olacaktır. Bu yüzden verileri web sitesinde tutabilmemiz ve bu veriler üzerinde işlemler yapabilmemiz için Veritabanı dediğimiz vir yapı mevcuttur. Php tabanlı siteler için oluşturulan MySql veritabanı yönetim uygulaması basit, kullanışlı bir o kadar da interaktif bir uygulamadır.

Web sitemize bu MySql servisini bağlayabilmemiz için ilk başta  Php ye çevirmiş olduğumuz web sitemizin klasörünü kurmuş olduğumuz Server programının Kök Dizinine kopyalamamız gerekiyor. Eğer Appserv kullanıyorsanız web sitenizin klasörünü C -> Appserv -> www klasörünün içerisine yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Mysql Pdo bağlantısı

Klasör adı dernek olan Web sitemizi Kök dizine kopyaladıktan sonra internet tarayıcımızın url kısmına gelip localhost/klasörAdı yazmanız gerekiyor.

Mysql Pdo bağlantısı

Bu işlemden sonra Başlantı işlemlerimizin içerisinde olacağı bir klasör oluşturmamız gerekiyor.Netting isminde bir klasör açalım ve içerisinde baglanti.php isminde bir dosya oluşturalım.

Mysql Pdo bağlantı kodları

Şimdi ise içerisine MySql den bağlantıyı çekebilmemiz için baglanti.php sayfamızda mysqli_connect() fonksiyonumuzu kullanmamız gerekiyor.

<?php
$serveradi = “localhost”;
$databaseadi = “matmazeldb”;
$username = “root”;
$password = “naruto413”;
?>

İlk başta bağlanacağımız Server ve Database bilgilerini girererek bağlantı verilerini almış oluyoruz.


<?php
$serveradi = “localhost”;
$databaseadi = “matmazeldb”;
$username = “root”;
$password = “naruto413”;
$con = mysql


$con = mysqli_connect($serveradi, $username, $password, $databaseadi);
if($con){
echo "Bağlantı oldu Helaaal";
}
else{
echo "Olmadı yaw";
}
?>

Daha sonra başlantı bilgilerimizi mysqli_connect() fonksiyonu ile yaptık ve bu bağlantıyı $con isminde bir değişkene attık. Bağlantının olup olmadığını anlamak için if yapısı ile kontrol ettirdik. Yani if($con) demek -> Eğer değişken adı con olan yapı olduysa ve kullanılan fonksiyon başarıyla çalışıyorsa demektir. Eüer öyle olduysa ekrana “Bağlantı oldu”, olma ise “Olmadı” mesajını göster dedik.

Mysql Pdo bağlantı kodları

Bağlantıyı kontrol etmek için internet tarayıcımızda link kısmıda localhost/SiteninKlasörAdı/netting/baglant.php yazmamız gerekiyor.

Mysql Pdo bağlantı kontrolü

Bağlantı başarılı bir şekilde gerçekleştiridi.

 

PDO ile Veritabanı Bağlantısı

Sitemizin baglanti.php sayfasında PDO ile bağlantı işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Bu kez bağlatı kodlarımızı try-Cath içerisinde yapmamız bizim yararımıza olacaktır. Try-Cath nedir? die soranlar için sitede Database bağlantısı olmadığı takdirde sitenin çökmemesini sadece bir bağlantı hatası vermesini veya bizim belirliyceğimiz işlemleri yapmasını sağlıycak bir yapıdır.


<?php

try {

$db= new PDO("mysql:host=localhost;dbname=matmazeldb; charset:utf8",'root','naruto413');

echo(“bağlantı sağlandı”);

} catch (PDOException $e) {

echo $e->getMessage();
}
?>

Bağlantı olması halinde ekrana “bağlantı sağlandı” mesajı vermesi gerektiğini, eğer bağlantı yok ise ekrana hatayı yazdırmasını söyledik. Bağlantıyı kontrol etmek için baglanti.php sayfasına giriş yapın.

Mysql Pdo bağlantı kontrolü

Bağlantı başarılı bir şekilde sağlandı.

Udemy Ücretsiz Kupon Kodları

PHP Yazabilirim-Temel PHP Eğitim Seti

Link: TIKLAYIN

Uzmanından Ücretsiz WordPress Eğitimi

Link: TIKLAYIN

HTML5 ve CSS3

Link: TIKLAYIN

A’dan Z’ye Bootstrap 4

Link: TIKLAYIN

 

Düzenli olarak Ücretsiz kurslar paylaşılacaktır. Duyurular için Lütfen İlgiye Dair in Sosyal Medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın.

Instagram: İlgiye Dair

Twitter: İlgiye Dair

Linkedin: İlgiye Dair

Yorum Yap