Sağlıklı Bir Hayat İçin 15 Tavsiye

 Sağlıklı Bir Hayat İçin 15 Tavsiye
Okunuyor Sağlıklı Bir Hayat İçin 15 Tavsiye

 

  1. Öncelikle sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ilkesini göz önüne alarak. Kendimizi iyi hissettiğimiz ve aktif olabildiğimiz bir vücuda sahip olmalıyız. Bahsettiğim fit 90-60-90 bir vücut değil ki çoğumuz bu vücuda sahip değil. Yalnız değilsiniz sevgili okurlarım yazarınızda sizinle. Bahsettiğim vücut tipi genel hayat aktivitelerimizi, hareketlerimizi kısıtlamayan vücut tipidir. Ne kadar da çok vücut tipi dedim öyle.
  2. Psikolojik sağlığımız yaşamımızı da etkisi altına aldığı için. Stresten uzak durmalıyız. Arkadaş çevremde olsun, ailemde olsun çeşitli nedenlerden strese giren insanlarda yiyememe, yeme bozukluğu, saç dökülmeleri, tırnak yeme, kadınlarda menstrual döngü düzensizliği gibi sağlığa zararlı etkilerle karşılaşan bir sürü kişiyle karşılaştım. Maalesef stresten tamamen uzak durun deme gibi bir lüksüm yok hiçbirimizin yok öyle bir lüksü. Ama bu tür durumlarda sağlığımız açısından biraz bencil veya gamsız olmak işe yarayabilir. Abartmamak şartıyla.
  3. Kendimize iyi gelen hobi, aktivitelere katılmalıyız. Her şey fiziksel sağlığımızın iyi olmasıyla bitmiyor maalesef. Bence daha önemli bir sorunumuz var ruhsal sağlığımız. Ruhsal sağlığımızı besleyen çeşitli aktiviteler vardır. Müzik dinlemek( müzik ruhun gıdasıdır değil mi?), çizim yapmak, meditasyon-yoga yapmak gibi.
  4. Hareketsiz yaşam enerji harcamamak, enerji harcamamak ise yağlanma demektir. Yağlanma ise yağlı bir cilt, lekeli bir yüz, yağlı saçlar demektir. Günün belirli bir kısmını hafif tempolu yürüyüşlere, bisiklet turlarına ayırabiliriz.
  5. Kişisel temizliğimize-özellikle bu dönemde- oldukça özen göstermeliyiz. Cilt ve saç tipine uygun kişisel bakım ürünleri kullanmak işimize yarayacaktır.
  6. Hazır gıdaların kanserojen madde miktarı oldukça fazla olduğundan fastfood gıdalardan olabildiğince uzak durmalıyız. Uzunca bir süre tüketilen abur-cubur tarzı gıdaları, paketli ürünleri bıraktıktan sonraki cilt düzelmeleri, verilen kilolar tecrübeyle sabittir.
  7. Mevsimine göre giyinip mevsimine göre beslenmeliyiz. Mevsimi dışında bulunan meyve ve sebzeler genelde hormon katkılı olup sağlığa zararlı oluyor bu tür gıdalardan uzak durabiliriz. Veya kullanımı en aza indirebiliriz.
  8. Dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermeliyiz. Hepimize normal gelen ve gün içinde sık sık yaptığımız öğün atlama olayı göründüğü kadar masum olamayabiliyor. Bunun bilincinde olarak öğünlerimizin düzenini bozmamamız gerekiyor.
  9. Obezite riskine karşı aşırı yağlı besinlerden, cips kola tarzı gıdalardan uzak durmalıyız. Aldığımız protein, yağ ve karbonhidrat dengesini iyi sağlamalıyız. Bunun için işin uzmanı olan diyetisyenlerden yardım alabiliriz. Yapılan araştırmalar bir iş üzerindeyken, televizyon izlerken yediğimiz yemeğin artış gösterdiğini destekliyor. Yemek yeme eylemine ayrı bir vakit ayırıp masa üzerinde yemek daha sağlıklı olacaktır.
  10. Kişisel temizliğin yanında bulunduğumuz ortamında temiz olmasına özen göstermeliyiz. Yatak ve yastık temizliğine özen göstermeliyiz. Aynı zamanda kişisel eşyalarımızı özel kullanmalıyız.
  11. Doğa ile uğraşmak zihinsel olarak bizi memnun eder, aldığımız temiz hava da bize iyi gelir. Tırmanışlar, dağ yürüyüşleri, bisiklet turlarına bu amaçla katılabiliriz.
  12. Meyve ve sebzelerle beslenebiliriz. Öğün aralarında vitamin ihtiyacımızı karşılayabiliriz.
  13. Hayvansal ürünleri sık sık tüketmeye, güvenilir yerlerden almaya özen göstermeliyiz. Bu alışkanlıklara sahip değilsek bile çocuğumuza bunu aşılayabilmeliyiz.
  14. Hasta olduğumuz zamanlarda bulaştırma riskine karşı önlemler almalıyız. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi süresince maske ve dezenfektanlarımızı yanımızdan ayırmamalıyız. Sosyal mesafe kurallarına uyarak zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaya özen göstermeliyiz.
  15. Vücut yapımıza uygun olarak beslenip spor yapmalıyız. Yağlı bir cilde sahipsek yağlı gıdalardan uzak durmalıyız, kuru bir cilt yapımız varsa sıvı tüketimini arttırabiliriz. Kas sistemimiz ve vücut yapımıza göre spor yapabilir bunun için ise spor hocalarından yardım alabiliriz.

Sağlıklı Bir Hayat İçin 15 Tavsiye:

Yorum Yap