Sağlıklı Tartışmak Mümkün ..

 Sağlıklı Tartışmak Mümkün ..
Okunuyor Sağlıklı Tartışmak Mümkün ..

 

Tartışmak da bir iletişim şekli midir?

Tartışmak da bir iletişim şeklidir ve iletişim paylaşılarak yapılır. Tek taraflı konuşarak, dinlemeden, bağırarak, empatiden yoksun bir şekilde yapılan şeyler ise insanı iletişimden uzaklaştırır. Sağlıklı tartışmak mümkündür. Tartışarak bir sonuca varabiliriz, çözümler bulup bir daha aynı konu üzerine tekrar tekrar tartışıp yıpranmanın önüne geçebiliriz. ‘’Tartışmayı bilmeyenler kavga ederler.’’ Kavgaya dönmeyecek yapıcı tartışmalardan fayda sağlayarak çıkmak için yapmamız gerekenler çok basit.

Peki ne yapmalıyız?

Öncelikle dinleyin. Kendimizi ifade etmek istiyorsak karşı tarafın da kendini ifade etmesine izin verebilmeliyiz. Yani ilk adım iyi bir dinleyici olmaktan geçer.

Karşı tarafı dinledikten sonra sıra konuşmakta. Konuşabilmeyi deneyin. Kendinizi doğru ifade edebilmek aslında yapabileceğiniz en basit durumdur. Karşı tarafı kıracağını düşündüğünüz durum gün sonunda kendi kendinizi bitirmenize neden olacaksa bilin ki bunu olay anında konuşmak verebileceğiniz en doğru karardır. Evet içinizden gelenleri kendinize saklamak yerine sıcağı sıcağına konuşun. Bunu yaparken elbette anlayışlı olmayı, empati kurmayı es geçmeden yapın. Tutarlı olup esas konudan sapmamaya özen gösterin. Bunu yapmak adına konuşulacak birkaç konu olduğunu düşünseniz de sırayla gidin. Bir tartışma konusunun kapandığından emin olmadan yeni bir konuya atlamayın. Tartışırken en dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de kişiyi değil problemi tartışmaktır. Tartışma esnasında sivri bir dil kullanmak, probleme yoğunlaşmak yerine kişiyi suçlayıcı bir tavra bürünmek olayı sadece yokuşa sürmenize neden olacak. Bundan elinizden geldiğince kaçının. Kişinin karakterine, yaşam tarzına yönelik değil de direkt sorununuza yönelik konuşun. Suçlayıcı bir üsluptan uzak durup karşı tarafı anlayabildiğinizi ve çözüm yanlısı olduğunuzu ona hissettirin.

Üçüncü kişilerden her anlamda uzak durun. Buna öncelikle başka birinin yanında tartışmayı ikinci olarak da taraflı birine olayı anlatmayı dahil edebiliriz. Bu davranış siz farkında olmadan üçüncü kişinin düşüncelerini benimsemenize ve suçlayıcı bir üslup takınmanıza neden olabilir. Sadece düşünün. Her iki taraf da olayı taraflı başka bir kişiyle paylaşsın. Olayı paylaştıkları kişiler taraflı oldukları için hiçbir zaman çözümünüze yardımcı olacak bir şey katamayacaktır. Tecrübeye dayanarak diyebilirim ki bundan kaçınmak empati kurabilmek kadar önemlidir.

Tartışmayı çözümlemek adına hem fikir olduğunuz ve ayrı düştüğünüz fikirleri masaya yatırın. Bu aslında bazı paydalarda aynı fikirde olabildiğinizi fark etmenize yarayacaktır. Aynı zamanda ortak bir sorun belirlemenize yardımcı olup ayrı tellerden çalmanızı engeller.

Yanlış anlamalar olayları çıkmaza sürükleyen sebeplerin en başını çeker. Bu sebeple ne anladığınızı neye kırıldığınızı ve ne anlatmak istediğinizi açık bir dille ifade edin, ifade edilmesine de izin verin.

Bu benim karakterim vs gibi söylemlere girmek olayın kişiselleştirildiğinin işaretidir. Unutmayalım ki karakterin değişmesi zor olsa da davranışlar ve tutumlar değiştirilebilir. Tartışırken bundan ders alıp tartışmaya neden olan davranışı bir daha sergilememek tam anlamıyla yapıcı olduğunuzun işaretidir.

finger 3639605 1920

Haklı haksız kavgasına kesinlikle girmeyin. Kimin haklı olduğunun ne önemi var? Kişi içgüdüsel olarak haklı olmak istese dahi bunun tartışmayı sonlandıramayacağının farkında olun. Oysa amacımız kırmadan, kırılmadan olayı çözmek değil miydi? O halde tatmin olmayı bir kenara bırakabiliriz. Online bir programda ünlü bir isim tartışma üzerine ‘’Biriyle tartışırken, karşımdaki kişiyi karşı takım olarak değil, birlikte bir sorunu çözdüğüm takım arkadaşım olarak görüyorum.’’ demişti. Aslında tartışmanın kazanmak istediğiniz bir kavga olmadığının farkına varın.

  Çok zor olsa dahi sağlıklı tartışma havası için ses tonunuzu ayarlamayı unutmayın. Bağırmanız etkiye tepki bağlamında karşı tarafın da bağırmasına yol açabilir. Bu istemeyeceğimiz bir tartışma havasıdır.

Unutmamak gerekir ki doğamız gereği anlaşmazlıklar, tartışmalar yaşamamız hayatın her alanında olağan bir durumdur. Önemli olan bunu kontrol edebilmek ve bir sonuca varabilmektir. Sonuçları doğru değerlendirip ders çıkarabilmek, tartışmadan kazanım elde edebilecek olgunluğa erişebilmek de yapıcı tartışmayı öğrendikten sonra zamanla olacak şeylerdir.

Tartışmanıza gerek dahi kalmayacak, kalsa da bunun üstesinden olgunlukla gelebileceğiniz sağlıklı iletişimlere…

Yorum Yap