Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız ?

sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız
 Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız ?
Okunuyor Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız ?

Herkese selam bu sıralar herkesin çok dikkat etmesi gereken bir konuyu ele alacağım bu konu  sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız? konusu. Son zamanlarda biliyoruz ki covid-19dan dolayı sağlığımız tehlikede. Durum böyleyken nasıl sağlığımızı korumalıyız nelere dikkat etmeliyiz diye sizinle böyle bir yazı paylaşmak istedim. Biraz da olsa umarım size bir faydası olur. Hadi başlayalım o halde.

Günlük yaşantımızda sağlığı iyileştirmek için neler yapmalıyız ? Ruh sağlımıza iyi gelecek şeyler nelerdir ? Sağlıklı olmak isteyen birey ne yapmalı ? Tarzında sorularınıza cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz .
Sağlık hepimizin çok dikkat etmesi gereken bir unsur neden mi ? Her şeyin başında sağlık gelir de o yüzden. Her şeyimiz tam olsa da sağlıklı olmasak ne işe yarar ki her şeyin tam olması ? O yüzden sağlığımızı ön plana koymalıyız. Herkes sağlıklı ve uzun bir hayatı olmasını ister fakat kimse bunun için çabalamaz oysa küçük bir çabayla aslında hepimiz daha sağlıklı olabiliriz. Buna ne gerek var demeyin sağlıklı olmadığımız sürece yaşamın ne anlamı kalır ki ? O yüzden sağlığımızın daha iyi olması adına sizleri de bilinçlendirmek için bir yazı yazmak istedim. Umarım bu yazımdan sonra sağlığınıza daha da dikkat edersiniz.

sağlık

Bireyin ilk önce ruh sağlığını iyileştirmesi gerekir. Buna takıntılarından, psikolojik rahatsızlıklarından kurtulması da diyebiliriz. Yani birey öncelikle ruh sağlığını korumalı sağlık sorununu kafasında bitirmeli sürekli kendine bir şeyleri sorun etmemeli hem ne demiş Mark Baker Edyy ” Sağlık bir beden değil, bir kafa meselesidir. “ bu yüzden kendini her zaman iyi hissetmeli sorunu kafadan atmalısınız ve motivenizi yüksek tutmalısınız. Bu tür psikolojik sorunları iyileştirmek için bir psikologtan veya klinikte psikiyatri bölümünden yardım alabilirsiniz. Ruh sağlığınızı iyileştirdikten sonra günlük yaşamınızda sağlığı etkileyen faktörleri ele almanız gerekir. Örneğin: Uykuyu düzenli uyumalı, dengeli ve düzenli beslenmeli, beyni aktif tutmalı, bol su tüketimi yapmalı, temiz kalmalı ve diş sağlığınıza önem göstermelisiniz. Ne alaka demeyin bunlar hiç beklemediğiniz birçok hastalığa neden olabilir. Sigara alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalı, iş hayatınızı kolaylaştırmalı ve işinizi severek yapmalısınız en önemlisi de stresle başa çıkmayı öğrenmelisiniz, çünkü stres hem ruhsal hem de bedensel rahatsızlığa neden olabilir bu nedenle öfke kontrolünüzü çok iyi yapmalısınız kendinizi ifade edebilmek kendinizi dinlemekte stresle başa çıkmada önemli bir rol oynar.

sağlık

Birey bu faktörleri iyi bir şekilde yerine getirirse sağlıklı bir yaşam elde eder, aksi takdirde kişinin ruh ve bedensel sağlığında büyük hasarlar oluşabilir. Bu yüzden sağlığımız için, günlük yaşantımızda daha dikkatli olmalıyız. Yılda en az iki kere doktor kontrolüne gitmenizi öneririm çünkü ilerde genetik faktörlerden dolayı bazı kronik hastalıklar meydana gelebilir doktor kontrolüne gitmeniz bunun biraz da olsa ilerlemesine engel olabilir ve hastalığınızı hafifletebilir. Bunların yanı sıra stresten sıkıntıdan uzak olmak için hobiler edinin kendinize, bir hayvan besleyin, bir bitki büyütün, spor yapın, düzenli kitap okuyun, müzik dinleyin kısacası sizi iyi ve mutlu hissettirecek şeyler yapın. Aynı zamanda sosyal ilişkileriniz de iyi olun sevdiklerinizle beraber vakit geçirin ve sevdiklerinize sarılın bu sizi iyi hissettirecek. Ruhunuza iyi gelecek meditasyonlar deneyin emin olun ruhsal olarak sağlığınızdaki değişimi fark edeceksiniz. Çevrenizde sizi olumsuz etkileyen etkenleri hayatınızdan çıkarın ya da sorunlarla başa çıkmayı öğrenin çünkü sorunlar birikirse eğer ruh sağlığınızı kötü yönde etkiler. Tekrar söylüyorum unutmayın sağlık her şeyden önce gelir önceliğiniz sağlık olsun sağlık olursa üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir şey olmaz. Sağlık yaşam kalitenizi de etkiler. Yaşam kalitenizin iyi olmasını istiyorsanız sağlıklı olmaya özen gösterin. İleride sağlık problemleri yaşamamak için şu an kendinize iyi bakın çünkü kimse sağlıksız bir ebeveyn olmak istemez hem kendinize hem de çevrenize yeteceğiniz kadar sağlığınız olsun ve sağlığınızın da kıymetini bilin sağlık zor ele geçen bir nimet çünkü her daim bunun farkında olun ve şükredin.

Yazımı Goethe’nin güzel sözüyle sonlandırmak istiyorum. ” İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar. “ Lütfen biz bu insanlardan olmayalım sağlığımızın bilincinde olalım. Kendinize iyi bakın.
Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap