Sizce Ben Kimim ?

 Sizce Ben Kimim ?
Okunuyor Sizce Ben Kimim ?

Ben kimim? Bu hayatta amacım ne? Toplumdaki yerime kim karar verir? Her gün aklımızda milyonlarca soruyla kendimizi eleştiriyoruz. Peki ya hayatımızda bir adım öne gidiyor muyuz? İlk kreşe gittiğimiz zamanda başlar otokontrol   fakat kime göre neye göre otokontrol  sağlarız? Mesela odamızın rengini biz belirleyebilir miyiz?

Bize öğretilen doğrular aslında çevremizdeki bireylerin doğrularıdır ve biz onların doğrularını devralırız. Kreş yıllarımızda öğretmenimiz terliğimizi nereye koymamız gerektiğini, öğle uykusunun ne zaman başladığını ve oynadığımız oyuna kadar bize ait karar vericiler her anımızdadır. Ama ben ne istiyorum belki erkeğim ve kulağıma küpe takmak istiyorum veya kızım ve marjinal bir tarzım var peki burada benden başka birisine söz düşer mi?

Who Am i

Hayır bu benim hayatım bu benim geleceğim diyebiliyor muyuz? Aslında bizim toplumumuzun bir hastalığı var adı da ‘’hayır diyememek’’ eğer ben hayır dersem karşımdaki çok üzülür veya beni ayıplar. Ayıplasın başkası benim hayatımda sadece on beş dakika konuşur bense ömür boyu istediğimi yaşarım.  Ben kimim aslında çok güzel bir soru çünkü benim özüm ve Hayattaki amacımın ne olduğunu kulağıma fısıldıyor.

Hayatta hangi konumda yer almak istediğimiz önümüze altın tepsiyle sunulmuyor. Hangi konumda yer almak istiyorsak çabalıyoruz fakat bu konumu ben istiyor muyum ? sosyal mecralarda milyonlarca başarı hikayesi var ve çoğu da ilham verici.  Bu başarı hikayelerinin ortak noktası, bu hikayeyi yazan ana karakter hangi konumda yer almak istediğine karar vermiş kim olduğunu bulmuş ve başarısını yazmak için emin adımlarla yürüyor ve yürürken de asla yorulmuyor çünkü ne istediğini biliyor.  Ailemizin görüşleri, tutkuları, yorumları ve başarıları bizim hayatımızda belli bir noktaya kadar yön vermeli çünkü bu tutkular başarılar bizim değil onların sadece onların.  Mesleklerin aileleri olmaz babam öğretmen oldu benim de öğretmen olmam gerekiyor diyemem. Annem çok bakımlı bir kadındı bu benim de bakımlı olacağım anlamına gelmez. Kültüre çok önem veren bir aile yapımım olması benim de kültürüme bağlı bir kişi yapmaz yapmamalı.

Who Am i

Hayatımıza aldığımız sevgilimiz, eşimiz, arkadaşımız herhangi bir etikete sahip birey bizim hayatımızda söz sahibi değildir sadece yan yana yürüdüğümüz kişilerdir.  Ne giyeceğime, nerede gezeceğime, hangi mesleğe sahip olacağıma, kiminle arkadaşlık yapacağıma sadece ben karar veririm bu benim hayatım benim geleceğim, dünüm ve   bugünüm.  Sadece bir tane hayatımız var ve bu hayattaki edineceğimiz yere sadece biz karar veririz. Bizim düşüncemiz dışındaki yorumlar sadece öneridir.  Hayatımızda kendi fikirlerimize  öncelik tanımamız bencilik değil aksine özgürlüktür. Toplumun baskısına, aile baskısına ,flört baskısına fırsat vermemeliyiz. Çünkü ben biriciğim ve benden bir tane daha yok. Bu hayat benim ve benim şarkım çalmalı. Hayatımın ana karakteri ‘’benim’’. Doğrularımızla, hatalarımızla, eksikliklerimizle , başarılarımızla  ve başarısızlıklarımızla bir bütünüz.

 

Kendi şarkınızı bulabilmeniz dileğimle …

Yorum Yap