Sevmenin Kökü Nereden Gelir ?

 Sevmenin Kökü Nereden Gelir ?
Okunuyor Sevmenin Kökü Nereden Gelir ?

Her canlının kendini ifade etme şekli farklıdır. Peki ya sevgimizi ifade etme şeklimiz aynı mı? Yoksa farklı mı? Her canlı sevmeyi, sevilmeyi  hak eder. Bebeklikten itibaren karşı taraftan aldığımız ve karşı tarafa verdiğimiz sevgi ilk başta çıkar ilişkisi güder nasıl mı?

Anne sevgisi

Nesne ilişkileri kuramının temelini oluşturan ‘’Melanie klein’’  bir fikir öne atıyor. Bu fikir sevginin temelinin nereden geldiğini açıkça gösteriyor.  Melanie klein , stres anında annenin çocuğunu sakinleştirmesi veya  sevgisini göstermesi aslında fantezilerimizden daha önemli olduğunu söyleyerek psikanalitik kurama karşı bir teori üretiyor.  Bu kuramda bebek doğduğu an etrafındaki bireyleri algılama yetkisine sahip olmadığını ve ilk sevgi nesnesi olarak anne memesi olduğunu belirtiyor.

Sevgi nedir ?

İlk algıladığı nesneyi yani ‘’ anne memesini’’ kendisine ait olduğunu anneye ait olmadığı düşünüyor ve bu yüzden de nesne süt gelen ve karnı doyan bebek memeden gelen süt ve sevgiyle bağlantılı ilk nesneyle ilişkisini kurmaya başlıyor.  Diğer gelişimsel dönemlerinde ise memenin kendisinden uzamadığını annesinden geldiğini ve annesiyle ilişki kurması gerektiğini kabulleniyor. Memeyi ağzında hisseden ve doyduğunu anlayan bebek anneye gülümsüyor  anne de çocuğunun kendisine gülümsediğini gördüğü için annelik hissini doyum noktasına ulaştırıyor ve bebeğine sevgisini gösteriyor.

Anne sevgisi ve bağlılık

Bu dönemde ikili karşılıklı ilişkinin olduğu döneme giriyorlar .  Hayatımız boyunca en doğal ve sağlıklı iletişim yolunun bu olduğu Melanie Klein tarafından doğrulanır. Yaşamımızın ilk dönemlerinde sevgi yoluyla’’  karşılıklı ilişkinin’’ kurulduğu ve aslında sevgiye ne kadar ihtiyacımız olduğunu bebeklik döneminde davranışlarımıza yansıyor. Sevmek ve sevilmek her canlı için aynı hissi yaratır ve bu vücudumuzun tüm hücrelerinde aynıdır.

 

Annemizin sevgisi, bir dostumuzun sevgisi, eşimizin veya hiç tanımadığımız birisi tarafından söylenen sevgi sözcükleri  bizi mest eder. Sevmenin bir kriteri yoktur. Sevmek çıkarsız, koşulsuz ve karşısındaki kişiyi o olduğu için sevgi duygusu beslenir. Sevgimizi sadece mutlu olduğumuz anlarda göstermek yerine her duygumuzun içinde barındırmalıyız. Sinirli anımızda sevdiğimiz insanları azarlayarak, vurarak veya şiddetin her türlüsünü göstererek kızgınlığımızı belli etmek yerine sevdiğimiz insanı karşımıza alarak konuşabiliriz. Sevmek ve sevilmek çok farklıdır. Sevilmek çok değerlidir fakat sevmek her şeyin başlangıcıdır.

 

Sevgi Neydi? Sevgi Emekti..

Yorum Yap